r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Najlepsza ochrona domu przed złodziejem – co wybrać?

Chronić swój dom możemy na kilka sposobów – poprzez instalację systemu alarmowego, zakup atestowanych zamków czy nawet symulowanie obecności mieszkańców. Jednak żadne zabezpieczenie nie gwarantuje 100 proc. skuteczności. Włamywacze poradzą sobie z najbardziej zaawansowaną technologicznie ochroną. Jedyną szansą wydaje się odszkodowanie z polisy.

Najlepsza ochrona domu przed złodziejem - co wybrać?
Najlepsza ochrona domu przed złodziejem - co wybrać?

Wbrew pozorom, dobra polisa ubezpieczenia nieruchomości nie jest równoznaczna z wysoką składką. Liczą się przede wszystkim dopasowane warunki. Im bardziej są dostosowane do nieruchomości, którą chcemy ubezpieczyć, tym lepiej.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie domu?

W rankingu na www.ubezpieczeniemieszkania.pl/informacje/ranking-towarzystw-nieruchomosci możemy przeczytać, że w ubezpieczeniu nieruchomości liczy się nie tylko cena, ale nawet… jakość obsługi. Jak wiadomo, zadowolony klient to najlepsza inwestycja firmy. W przypadku ubezpieczeń zadowolenie klientów ma kluczowe znaczenie, ponieważ są oni obiektywni. Dzięki temu wiemy, co wpływa na to, że chcą polecać danego ubezpieczyciela. Są to m.in.:

  • przejrzystość umowy,
  • proces likwidacji szkód,
  • niska cena za szeroką ochronę,
  • wysokie odszkodowanie.

Polski rynek oferuje szeroki wachlarz ubezpieczeń nieruchomości. Zgodnie z powyższym rankingiem, do najlepszych ofert należą produkty takich towarzystw, jak Link4, Inter Polska, Warta, Concordia Ubezpieczenia, Aviva, Benefia, InterRisk i Generali. Wybór do najłatwiejszych nie należy, dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, jak się zabrać do ubezpieczania domu.

5 kroków, jak ubezpieczyć dom

1. Zapoznaj się z dostępnymi na rynku ofertami – największy błąd, jaki można popełnić przy ubezpieczaniu domu, to wybór pierwszej lepszej oferty. Jest to kategorycznie niedopuszczalne, ponieważ oferty firm ubezpieczeniowych różnią się od siebie pod wieloma względami: cenowym, zakresem ochrony, sumą ubezpieczenia i innymi warunkami.

Z kolei nawet ta sama oferta będzie się różnić w stosunku do różnych nieruchomości. Na przykład inną ceną zapłacimy za dom na terenach zalewowych, a inną w bezpiecznej lokalizacji.

2. Sprawdź opinie o ubezpieczycielu – do tego właśnie służy ranking towarzystw z ofertami ubezpieczenia domów. Zawsze powinniśmy sprawdzić oceny i zapoznać się z opiniami na temat potencjalnego ubezpieczyciela, w końcu powierzamy mu ochronę domu.

Internet pod tym względem oferuje nieograniczone możliwości. Naświetlić firmy ubezpieczeniowe możemy również na forach, w mediach społecznościowych, na stronach towarzystw itd.

3. Zapoznaj się z OWU – ogólne warunki ubezpieczenia, czyli w skrócie OWU, to szczegółowe warunki umowy ubezpieczeniowej.

Dlaczego ten dokument jest tak istotny? Ponieważ zawiera informacje o tym, jaki zakres ochrony oferuje ubezpieczyciel i jakie wykluczenia zawiera poszczególna polisa.

Co więcej, w OWU znajdziesz zapisy dotyczące procesu likwidacji szkód. Określają one czas, w jakim należy zgłosić szkodę, sposób i listę dokumentów, których będzie wymagała firma ubezpieczeniowa.

Z ofertami możemy zapoznać się również na stronach porównujących oferty polis ubezpieczeniowych, na przykład: www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ubezpieczalnia/pzu

4. Dostosuj zakres ochrony – polisa polisie nie jest równa, a jej warunki zależą m.in. od rodzaju, lokalizacji czy wartości nieruchomości. Pamiętaj, że każde ubezpieczenie podlega indywidualnemu dostosowaniu.

Warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce funkcjonuje rynek antymonopolowy, co oznacza, że panująca konkurencja jest mocno zorientowana na klienta. Dla konsumenta to oznacza, że ubezpieczyciele chętnie manipulują zakresem ochrony swoich polis.

5. Dostosuj cenę polisy mieszkaniowej – towarzystwa ubezpieczeniowe mogą manipulować nie tylko zakresem ochrony, ale również ceną. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nie chodzi tylko o ukłon w stronę klienta, ale normalną praktykę obniżania składek w przypadku nieruchomości zabezpieczonych, położonych w bezpiecznych dzielnicach, a także czy ubezpieczasz również elementy ruchome. Pamiętaj, że warto powalczyć o swoje.

Wybór odpowiedniej polisy nie jest zbyt skomplikowany. Nie należy się zrażać licznymi warunkami i przepisami. Dobra decyzja może nam przynieść w przyszłości naprawdę wiele korzyści.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x