r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Nie będzie mandatów za brak polisy OC

Z kodeksu drogowego zniknie obowiązek posiadania w czasie kontroli drogowej dowodu ubezpieczenia OC.

Policja nie będzie miała prawa usunąć z ruchu pojazdu bez ważnej polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie będzie też karała mandatem za brak dowodu ubezpieczenia. Właśnie takie zmiany w kodeksie drogowym mają ustawowo wejść w życie.

Nie oznacza to jednak, że nie będzie kar za brak ubezpieczenia. Nadal właściciel pojazdu, który nie wykupi polisy, będzie musiał zapłacić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu opłatę karną, która obecnie dla samochodów osobowych wynosi 2000 zł.

Agencja SE/East News

Skończą się natomiast problemy na drodze. Wprowadzenie do kodeksu drogowego przepisu o obowiązku posiadania polisy i dowodu opłacenia składki powoduje wiele niepotrzebnych konfliktów kierowców z policją drogową. Przepisy nie określają jednoznacznie, co jest dowodem ubezpieczenia i potwierdzeniem zapłacenia składki. Jeżeli kierowca kupił polisę płatną w ratach i opłaca je przelewami internetowymi, to jedynym dowodem zapłaty jest wydruk z komputera. Taki dokument policjant może uznać za wystarczający lub nie. W tym drugim przypadku ma uniemożliwić dalszą jazdę. Samochód jest zabierany na lawetę i odwożony na płatny parking strzeżony, a kierowca płaci mandat i wraca na piechotę. Potem przynosi z firmy ubezpieczeniowej pisemne potwierdzenie zapłacenia rat, odbiera samochód i płaci za jego holowanie oraz parkowanie.

Te problemy skończą się po zniesieniu kar za brak dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie lub zapłacenie składki. Policjant będzie już działał tylko na rzecz porządku i bezpieczeństwa ruchu, a nie pilnował interesu firm ubezpieczeniowych. Od tego są zakłady ubezpieczeń i UFG.

Krzysztof Rokosz
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dibi
dibi
2024 lat temu

"Policjant będzie już działał tylko na rzecz porządku i bezpieczeństwa ruchu, a nie pilnował interesu firm ubezpieczeniowych. Od tego są zakłady ubezpieczeń i UFG." – otóż to!!!!!

lolo8
lolo8
2024 lat temu

Niech się podszkolą trochę z znajomości przepisu ruchu drogowego dział omijanie

dfghtrtef
dfghtrtef
2024 lat temu

w pore… a ci co do tej pory zabrano im bezprawnie auto i narazono na koszta?? proponuje ruszyc do sądu…w tym kraju trzeba niektórych nauczyc tego i owego..>!!!

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x