Rozmaitości i ciekawostki

Ochrona marki firmy – dlaczego jest taka ważna?

Miałeś wspaniały pomysł na biznes i twoja firma świetnie się rozwija? To wspaniała wiadomość! Nie zapominaj jednak, że tuż za rogiem czai się konkurencja, a jeśli zawczasu nie podejmiesz odpowiednich kroków, możesz stracić swoją silną pozycję na rynku. Już dziś zadbaj o zastrzeżenie znaku towarowego swojej marki! Dlaczego to takie ważne? Czytaj dalej!

Ochrona marki firmy – dlaczego jest taka ważna?
  1. Rejestracja marki – dlaczego powinieneś o niej pamiętać?
  2. Czym jest znak towarowy?
  3. Czym zajmuje się Urząd Patentowy?
  4. Jak zastrzec znak towarowy?

Rejestracja marki – dlaczego powinieneś o niej pamiętać?

Jest wiele powodów, dla których warto chronić swoją markę poprzez rejestrację znaku towarowego. Przede wszystkim, w momencie kiedy zastrzegasz markę firmy, prawnie stajesz się jej realnym właścicielem, a poprzez zastrzeżenie znaku towarowego uniemożliwiasz jej kradzież. To takie proste, a może uchronić cię przed wieloma problemami. Dzięki rejestracji marki, zyskujesz także możliwość optymalizacji podatkowej. Co równie istotne, możesz żądać odszkodowania za naruszenie twojego znaku towarowego. W dzisiejszych czasach ochrona marki firmy to podstawa.

Czym jest znak towarowy?

Za znak towarowy uważa się każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny (np. wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna czy melodia), jeżeli takie oznaczenie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorcy od towarów oferowanych przez innego przedsiębiorcę. Są one powszechnie używane w handlu do identyfikacji produktów i/lub usług, dlatego też ochrona prawna znaku towarowego jest tak ważna.

Czym zajmuje się Urząd Patentowy?

Podstawowym zadaniem Urzędu Patentowego jest udzielanie praw wyłącznych na przedmioty ochrony własności przemysłowej, o czym mówi ustawa o Prawie własności przemysłowej. W Urzędzie można zastrzec wynalazek, znak słowny, znak graficzny, znak słowno-graficzny, taki jak logo marki czy wzór przemysłowy. We wszystkich formalnościach związanych z rejestracją marki pomoże ci rzecznik patentowy. Niemal w każdym mieście znajdziesz rzecznika, z którym przygotujesz strategię działania omówisz swoje wzory patentowe. Wystarczy, że w sieci wpiszesz hasło, np.: ochrona marki tarnów, a twoim oczom ukaże się długa lista podmiotów świadczących usługi z zakresu doradztwa patentowego.

Jak zastrzec znak towarowy?

To bardzo proste! Najpierw przeszukaj Bazę znaków towarowych, aby mieć pewność, że taki znak już nie istnieje. Następnie złóż podanie w Urzędzie Patentowym (w formalnościach może pomóc ci rzecznik patentowy). Na koniec, dokonaj opłaty za zgłoszenie. Kwoty różnią się w zależności od formy wpływania wniosków (online bądź tradycyjnie) i rodzaju klasy towarowej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x