Rozmaitości i ciekawostki

Okres rozliczeń podatkowych

Wszystkich podatników obowiązują określone terminy zeznań podatkowych oraz aktualne formularze. Przydaje się również wiedza o zmianach w ordynacji, jakie dotyczą PIT 2017 oraz świadomość, że przy rozliczeniu możemy korzystać z dostępnych od 2008 roku opcji elektronicznych. Te w znaczący sposób usprawniają rozliczenia oraz minimalizują ryzyko błędów. Poza tym program do rozliczania PIT 2017 to ogromna oszczędność czasu oraz możliwość szybszego otrzymania zwrotu podatku.

Okres rozliczeń podatkowych

Jakie zmiany czekają nas w rozliczeniach za rok 2017?

Ustawodawca przewidział kilka ważnych zmian, które obejmują rozliczenie PIT za rok 2017. Jedną z ważniejszych jest zwiększenie wysokości sumy zmniejszającej podatek, którą należy obliczyć dla każdej osoby fizycznej. W związku z tym osoby, które które mają większą podstawę, będą miały niższą kwotę zmniejszającą podatek. To powoduje, że ci, którzy osiągają najniższe przychody, będą może zwiększyć zwrot podatku. Natomiast ci, którzy osiągają bardzo wysokie przychody, być może będą musieli dopłacić do podatku.
Ze zmian, których dotyczą PIT-y 2017, ważne ulgi zostają zwiększone dla osób oddających krew oraz jej składniki. Inny sposób rozliczenia 1 litra krwi i może się okazać mało korzystny dla tych krwiodawców, którzy oddają jedynie składniki krwi.

Co zmieni się dla prowadzących działalność?

Program PIT jest również idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Ustawodawca przewidział, że w obecnym roku zwiększa się ulga na badania i rozwój. Z 10-30% kosztów na podwyższenie kwalifikacji ulga zostanie podniesiona do 50%. Poza tym wydłuża się lista kosztów kwalifikowanych. Znalazły się na niej przede wszystkim wydatki związane z uzyskaniem i utrzymaniem patentu.
Program do rozliczania PIT umożliwia składanie formularzy od 1 stycznia 2018 roku, a konkretnych terminów trzeba co roku pilnować, ponieważ mogą się one zmieniać. W dużej mierze jest to zależne od tego, czy wyznaczony ustawa termin przypada w dzień roboczy czy też wolny od pracy. W 20018 podatnicy składający PIT-28 muszą to zrobić do 31 stycznia, natomiast koniec kwietnia jest terminem ostatecznym dla tych, którzy rozliczają się według skali podatkowej i składają PIT-36 lub PIT-37, prowadzą własną działalność gospodarczą, są obciążone podatkiem liniowym i składają deklarację PIT-36L, w minionym roku rozliczeniowym uzyskały dochody z kapitału pieniężnego, jak sprzedaży akcji na giełdzie i składają druk PIT-38 oraz uzyskały przychody za sprzedaż

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x