Rozmaitości i ciekawostki

Pamiętaj! Po zmroku nosimy odblaski!

Pamiętajmy obowiązku noszenia odblasków po zmorku! Dzięki nim zwiększa się się bezpieczeństwo pieszych na drogach.

Pamiętaj! Po zmroku nosimy odblaski!
Pamiętaj! Po zmroku nosimy odblaski!

Piesi często nie zdają sobie sprawy z tego, na jakie ryzyko narażają się poruszając się nieoświetloną drogą bez elementów odblaskowych. Obowiązek noszenia odblasków dla pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym został wprowadzony  31 sierpnia 2014 roku i ma na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Jesienią właśnie oni bardzo często stają się ofiarami wypadków. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego, jest w stanie szybciej zareagować.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok. Ubrana na ciemno osoba idąca nieoświetloną drogą jest widoczna dla kierującego samochodem dopiero z odległości ok. 40 m. Natomiast z odblaskami staje się widoczna nawet z odległości 150 m, a to pozwala kierowcy na bezpieczne wykonanie manewru ominięcia pieszego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub  po chodniku bądź w strefie zamieszkania.

Policja apeluje o noszenie elementów odblaskowych, które zwiększają nasze bezpieczeństwo na drogach. Można je  nałożyć na ubranie lub przyczepić do torby czy plecaka. Ważne jest, aby odblask był widoczny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków ruchu.

WŻ, Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x