Rozmaitości i ciekawostki

Początki miejskiej komunikacji w Jaśle nie były różowe

Dokładnie 1 listopada 1960 roku na trasę wyjechał pierwszy autobus Miejskiej Komunikacji Społecznej. Wówczas tabor składał się z 6 samochodów marki „San”, a trasa, po której kursowały autobusy liczyła 31 km.

W przyszłym roku minie 50 lat od pierwszego kursu autobusowego ulicami Jasła. Dlatego postanowiliśmy państwu przybliżyć początki miejskiej komunikacji w naszym mieście.

Baza w szopie… biurowiec w „bunkrze”… paliwo z beczki

Myśl o uruchomieniu miejskiej komunikacji narodziła się w 1960 roku. Na jesieni tegoż roku pomysł został zrealizowany. Ówczesne władze zlokalizowały bazę MKS przy ulicy Piotra Skargi (gdzie mieści się ona do dzisiaj).

Początkowo baza mieściła się w starej szopie a za biuro służyło podpiwniczenie zwane „bunkrem”. Na terenie tym mieściły się stajnie, bróg na siano, wagon kolejowy. Jednym słowem obiekty nie przedstawiające większej wartości użytkowej.

W latach 60-tych brak było jakichkolwiek warsztatów naprawczych taboru. Dwaj zatrudniani wówczas mechanicy dokonywali raczej  przeglądów technicznych „Sanów” niż gruntownej naprawy. Równie prowizoryczne było zaopatrywanie kierowców w paliwo. Przelewano je prosto z beczki.

Linie coraz dłuższe

W 1960 roku autobusy kursowały na  sześciu liniach o łącznej długości 31 km w kierunku miejscowości: Majscowa, Niegłowice, Trzcinica, Gamrat, Kowalowy, Warzyce. Rok później autobusy dojeżdżały do: Sobniowa, Kołaczyc, Dębowca i Szebni.

Obecnie łączna długość 12 tras miejskich i  39 pozamiejskich wynosi 996 km. A autobusy dojeżdżają do wszystkich okolicznych miejscowości.

W roku 1960 obsługa linii MKS była dwuosobowa. Przedsiębiorstwo zatrudniało 12  kierowców  i tyle samo konduktorek. Ich zadaniem było inkasowanie należności za przejazd i rozliczanie się ze sprzedanych biletów – utargów. W 1964 roku zrezygnowano z równej liczby kierowców i konduktorów, na rzecz większej liczby tych pierwszych.

Ślepe uliczki innowacji i postępu – autodorożki

Z biegiem lat linie rozrastały się a myśl techniczna razem z nimi. Nie obyło się bez wpadek. Jedną z nich były autodorożki „taksy” – czyli taksówki. W tym celu w 1962 roku  zostaje zakupionych  4 samochody marki „Warszawa”.

Jeszcze pod koniec 1963 roku prawie wszystkie trafiają do warsztatu, ponieważ zostały uszkodzone lub rozbite w wyniku wypadków drogowych. Ostatecznie z pomysłu autodorożek zrezygnowano trzy lata później.

Nieuczciwy pracownicy, czyli czarne owce

Wśród pracowników MKS zdarzali się nieuczciwi kierowcy. Oszukiwali w różnych sprawach. W 1967 roku odkryto „aferę biletową”.

Podejrzewano oszustwo polegające na sprzedaży po kilka razy tych samych biletów. Został wprowadzony więc obowiązek kasowania biletów pod względem kursów i dat. Przedsiębiorstwo podjęło też decyzję o zwolnieniu z pracy dwóch nieuczciwych kierowców.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Wykorzystane materiały: Wyciąg z kroniki Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hmm...
Hmm...
2024 lat temu

Dobre! Gdyby tak jeszcze zaprezentować dalszy ciąg historii…
A tak nawiasem… Gdyby właściciele autobusów (w dniu dzisiejszym – PKS, MKS, prywatni przewoźnicy, wiedzieli jak kierowcy kroją ich na paliwie…)

Madzia
Madzia
2024 lat temu

Mój tata tam jest a zdjęciu:):):)

miłośnik mks-u
miłośnik mks-u
2024 lat temu

Panie Kubo, to nie 40 lat mija od pierwszego kursu autobusowego tylko 50! (1960+50=2010) 😉

pracownik
pracownik
2024 lat temu

W przyszłym roku minie 50 lat a nie 40

Zbyszek D
Zbyszek D
2024 lat temu

Pamietam ten dzień, a właściwie wieczór "przejechałem" sie eMKeSem z Rynku ( przystanek był tam ,gdzie dziś wielki klomb) w Jaśle do Niegłowic i z powrotem – za darmo !

Konduktor
Konduktor
2024 lat temu

Podajcie nazwiska tych zbrodniarzy zamieszanych w "aferę biletową" a powołamy w sejmie komisję do wyjaśnienia tej sprawy. Sam tytuł artykułu śmieszy ; "początki…komunikacji nie były różowe" a teraz jak najbardziej są różowe z zdezelowanym taborem i zawieszonymi kursami. Owszem taki artykuł może być bo to naprawdę trochę historii ale nie w tym tonie:mad:

XX
XX
2024 lat temu

Mój tato tez jest na zdjeciu – był szefem MKS – zakładał je.
Potem kupił jedną Warszawe gdy rezygnowano z taxi MKS . Pamietam te czasy.

Joł
Joł
2024 lat temu

Myjka sie zmienila tylko tym ze nie ma zjazdu z przodu, budynek gdzie miersci sie biurowiec ma dodatkowo 2 pietra a warsztaty zostaly takie jak byly… I wszystko ulega ruinie… dzieki władzy…

Agent Delegat
Agent Delegat
2024 lat temu

Ciągu dalszego historii nie będzie, bo na stronie ZMKS Jasło nic więcej nie jest napisane i redakcja nie bardzo ma skąd go skopiować.

widz
widz
2024 lat temu

Spoko artykuł. gratulacje panie Kowalczyk:)

draver
draver
2024 lat temu

komentarze o paliwie sa ormowskie jak i ten caly komunny artykul to dzieki komunistom obecnym i i furmanom wiejskim mks ma jak sie ma… pa:yes:dr

Back to top button
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x