Rozmaitości i ciekawostki

Pracownik świetnie zorganizowany – czyli tablice i flipcharty w biurze

Tablica to pozornie prosty przedmiot, kojarzony przez wielu z czasami szkolnymi. Tymczasem różne rodzaje tablic są nieocenione również w biurach. Służą do prezentacji, efektywnej organizacji czasu i zadań, ale mogą też pomóc zapominalskim i zabieganym pracownikom.

Pracownik świetnie zorganizowany – czyli tablice i flipcharty w biurze
Pracownik świetnie zorganizowany – czyli tablice i flipcharty w biurze

Tablice suchościeralne, magnetyczne, korkowe, flipcharty… Każdy ich rodzaj może znaleźć swoje praktyczne zastosowanie w biurze. Wspomagają komunikację wewnątrz biura, przydają się podczas prezentacji, prac nad projektami i burz mózgów, a przy tym ułatwiają organizację pracy, uszeregowanie deadline’ów i zaplanowanie zadań do wykonania przez każdego pracownika.

Tablica – forum komunikacyjne

Tablica ogłoszeniowa to idealna przestrzeń komunikacyjna dla pracowników biura. Za jej pomocą można poinformować wszystkich o nadchodzących wydarzeniach, istotnych sprawach, wspólnych wyjściach integracyjnych, kursach itp., a także wspomóc zarządzanie czasem i zadaniami na poziomie całego biura. Warto zamieszczać tam także wszelkie wieści na temat sukcesów firmy, które będą działały motywująco.

Jeśli wybieramy tablicę zamkniętą w gablocie, będzie to narzędzie bardziej oficjalne, natomiast na ogólnodostępnej tablicy również każdy pracownik będzie miał możliwość powiesić swoje ogłoszenie czy informację. Do wyboru mamy wiele tablic w nowoczesnych formach, dostępnych np. w bogatej ofercie firmy AJ Produkty. Do tablic filcowych, korkowych czy wyłożonych tkaniną informacje przyczepiane są za pomocą pinezek. W ofercie mamy też tablice magnetyczne lub dzielone: Połowa takiej tablicy obita jest filcem czy tkaniną, a druga jest suchościeralna. Interesującym połączeniem są także dźwiękochłonne panele ścienne z wełnianą tapicerką, łączące funkcję poprawy akustyki biura z informacyjną. Różne style i kolory tablic sprawiają, że odpowiedni model można znaleźć do praktycznie każdego wystroju biura.

Tablice suchościeralne i flipcharty

Tablice suchościeralne będą z kolei przydatne podczas prezentacji czy prac nad projektem wymagających zespołowej burzy mózgów. Można na niej tworzyć wykresy, listy, całe mapy skojarzeń dotyczące danego zadania, a także notować kolejne pomysły. Tradycyjną tablicę z kredą i gąbką zastąpmy tablicą magnetyczną z pisakami, która jest nie tylko bardziej funkcjonalna, ale także czystsza. Dwustronne, obrotowe tablice pozwolą na zapisanie większej ilości informacji, bez konieczności zmazywania tych zanotowanych wcześniej.

Zaawansowaną wersją tablicy do prezentacji, przydatną zarówno podczas prac zespołowych, jak i podczas spotkań i konferencji, jest flipchart. Jest on lekki, łatwy do przeniesienia, posiada regulowaną wysokość i występuje w dwóch wersjach: niemagnetycznej i magnetycznej. Do obu typów flipchartów, za pomocą haków lub zacisków, można przytwierdzić papierowy blok, pozwalający na zapisanie wielu informacji. Na wyposażeniu standardowej tablicy znajduje się także półka na pisaki. Do godnych zainteresowania modeli należą m.in. flipcharty na kółkach, które można łatwo i szybko przetransportować do różnych pomieszczeń, czy też stylowe wersje flipchartów – z powierzchnią wykonaną z hartowanego szkła.

Notowanie i wizualizowanie pomysłów na tablicach znacznie bardziej aktywizuje i pobudza twórcze myślenie niż notowanie na komputerze. Warto używać do tego celu nie tylko standardowego, czarnego mazaka, ale również pisaków kolorowych, za pomocą których można zakreślać najważniejsze zagadnienia. Ręczne pisanie, zwłaszcza przy użyciu kolorów, pobudza wyobraźnię i poprawia zdolności intelektualne.

Tablice magnetyczne i korkowe do indywidualnych stanowisk

Niewielkie tablice korkowe czy magnetyczne suchościeralne to niezastąpione pomoce dla pracowników. Można do nich przytwierdzić plan dnia czy tygodnia, listę zadań do wykonania, uszeregowanych wedle deadline’u czy priorytetu, kalendarz, ważne kontakty i inne informacje przydatne w pracy, a nawet fotografie i grafiki umilające czas spędzany przy stanowisku. Choć oczywiście nie brak kalendarzy, notatników i organizerów w formie elektronicznej, rzut oka na tablicę znacznie skuteczniej może zaprowadzić porządek w organizacji dnia pracy czy po prostu przypomnieć o ważnym spotkaniu, adresie e-mail lub telefonie.

W dobie komputerów i internetu tradycyjne tablice wcale nie są przeżytkiem. Okazuje się, że sprawdzają się znakomicie jako biurowe centrum komunikacji, organizer i przypominajka dla pracownika oraz niezastąpione narzędzie podczas prezentacji, spotkań i pracy w grupie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x