Rozmaitości i ciekawostkiWażne wydarzenia

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu Bazyliką

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła decyzją Stolicy Apostolskiej otrzyma tytuł bazyliki mniejszej Najświętszej Maryi Panny z La Salette. Uroczystościom, które odbędą się w niedzielę, dnia 20 maja 2012 roku, przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. To druga, po Sanktuarium Matki Bożej w La Salette, świątynia z takim tytułem na świecie.

Plakat (kliknij aby powiększyć)

Dla pielgrzymów odwiedzających Dębowiec nie jest to niespodzianka. We wrześniu ub. roku, podczas niedzielnej sumy odpustowej, zapowiedział to już ówczesny prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, ks. Władysław Pasiut MS. Akt nadania tytułu wręczy ordynariusz rzeszowski, bp Kazimierz Górny. Transmisję z tej uroczystości przeprowadzi TV Trwam i Radio Maryja.

Tytuł bazyliki mniejszej nadaje się kościołom o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym, wyróżniającym się poziomem działalności duszpasterskiej, liturgicznej czy katechetycznej. Tak jest w przypadku dębowieckiej świątyni, w której przez ponad 100 lat wierni – jak czytamy w akcie nadania tytułu – ze szczerym oddaniem powierzają się opiece Matki Bożej oraz podziwiają jej duchowe piękno, kontemplując pokorę służebnicy Pańskiej, pośredniczki łask i pojednawczyni grzeszników.

Będzie to trzecia, po sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej Ojców Bernardynów i kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach świątynia w diecezji rzeszowskiej, która zostanie podniesiona do godności bazyliki.

W dębowieckiej bazylice wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w następujących dniach: w rocznicę otrzymania tytułu bazyliki mniejszej (22 sierpnia); w dniu poświęcenia kościoła (17 września); w dniu patronalnym kościoła (19 września); w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca); w trzecią niedzielę maja; ponadto raz w roku wierny może uzyskać odpust zupełny w dowolnie wybranym przez siebie dniu.

Wydarzenie nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi sanktuaryjnemu w Dębowcu wpisuje się bardzo mocno w majowe uroczystości odpustowe w Polskim La Salette. Rozpoczną się one w piątek, 18 maja i potrwają do niedzieli. Ważnym akcentem piątkowego przedpołudnia o godz. 10.30 będzie złożenie ślubów wieczystych przez pięciu saletyńskich profesów.

W sobotę o godz. 10.30 ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt udzieli sakramentu święceń kapłańskich w stopniu diakonatu i prezbiteratu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Saletynów. O godz. 20.00 uroczystej mszy św. koncelebrowanej z jubilatami obchodzącymi 25-lecie kapłaństwa przewodniczyć będzie ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS, a na zakończenie celebracji odbędzie się procesja Maryjna. Na godz. 22.00 zaplanowano program ewangelizacyjny dla młodzieży oraz koncert zespołu Daj Spokój z Krakowa.

Kulminacyjnym punktem majowych uroczystości w Dębowcu będzie niedzielna suma odpustowa o godz. 11.00 pod przewodnictwem metropolity krakowskiego i nadanie tytułu bazyliki mniejszej. Na godz. 16.00 zaplanowano koncert wdzięczności w wykonaniu znanej w całej Polsce piosenkarki ELENI, a o godz. 20.00 odbędzie się prapremiera pierwszego w Polsce Oratorium o Matce Bożej Saletyńskiej w wykonaniu chóru katedralnego Pueri Cantores Resovienses. Przez cały czas trwania uroczystości można będzie skorzystać z sakramentu pojednania. Szczegółowe informacje można znaleźć na plakacie.

Saletyni przybyli do Dębowca w 1910 roku. Budowa kościoła pw. Matki Bożej Saletyńskiej rozpoczęła się w 1936 roku. Pięć lat później dokonano jego poświęcenia, a w 1966 roku. obecna świątynia została konsekrowana. W jej bocznej kaplicy znajduje się łaskami słynąca figura Matki Bożej Płaczącej, ciesząca się szczególnym kultem wiernych. Rzeźbę przedstawiającą Matkę Bożą Saletyńską siedzącą na kamiennym głazie z twarzą ukrytą w dłoniach, wykonał w 1959 r. z drewna lipowego rzeźbiarz Edward Koś, według modelu prof. Franciszka Kalfasa z Krakowa. Dnia 15 września 1996 roku figura została ukoronowana papieskimi koronami.

Polskie La Salette odwiedza rocznie ponad 700 zorganizowanych grup pielgrzymkowych. Co roku przybywa tu kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Głównym celem pracy duszpasterskiej jest szerzenie kultu Maryi z La Salette. Przy sanktuarium działa Centrum Pojednania „La Salette”. Od 1987 roku prowadzone jest Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych, w którym przez tydzień uczestniczy w formacji ponad 2 i pół tysiąca młodych ludzi z Polski i zagranicy.

ks. Piotr Szweda MS

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

No i co z tego?

stasiu
stasiu
2024 lat temu

No i to z tego,że są jeszcze ludzie co się chcą pomodlić w tak wspaniałym miejscu jak sanktuarium w Dębowcu.

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Te modły będą teraz szybciej docierać do nieba z tego tytułu,że będą miały miejsce w bazylice?

gbur
gbur
2024 lat temu

A co to my gorsi od jakiegoś lichego Lichenia ???

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Gorsi,czy nie gorsi,ale ja pytałem,czy modły będą z tych bazylik szybciej,ekspresowo,docierać do nieba

Kasia
Kasia
2024 lat temu

jasiu, jak nie masz większych problemów to nie zawracaj głowy

gbur do jasia
gbur do jasia
2024 lat temu

Szybkość nie zależy od nazwy budowli, lecz od wysokości ofiary „co łaska „. A że łaska na czarnym koniu jeździ, to już inna historia.

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x