r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Straciłeś dowód osobisty. Wiesz co zrobić?

Dowód osobisty, kawałek plastiku świadczący o naszej tożsamości. Jego strata może nastręczać wiele problemów. Czy wiesz co zrobić gdy stracisz dowód osobisty?

Wiele osób w pierwszym odruchu zgłasza tą sprawę na Policję ale czy słusznie?

„Policji należy zgłaszać wyłącznie kradzież dokumentów. Tylko w tym przypadku utracone dokumenty zostaną zarejestrowane w policyjnej bazie danych” – tłumaczą policjanci.

W przypadku zgubienia dowodu tożsamości, o fakcie tym należy poinformować najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną.

Oczywiście osoby zgłaszające się na Policję zostaną o tym poinformowane, ale Policja nie wyda żadnego zaświadczenia. Takie uprawnienia mają gminy oraz placówki konsularne. 

„Te właśnie organy wydają zaświadczenia o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu, a nie Policja. Te instytucje powiadamiają także o fakcie zgubienia dowodu organ, który wydał dowód osobisty, w celu unieważnienia dokumentu”  – informuje Policja. 

A gdy zguba się znajdzie?

W przypadku odnalezienia własnego dowodu osobistego, który został wcześniej zgłoszony  jako utracony należy zawiadomić o tym ten urząd gminy, w którym został złożony wniosek o wydanie nowego dokumentu, jeżeli w miejsce utraconego nie został jeszcze wydany nowy dokument.

Natomiast w sytuacji znalezienia cudzego dowodu osobistego lub własnego dowodu, w miejsce którego wydano już nowy dokument, należy niezwłocznie odnaleziony dokument złożyć w najbliższym urzędzie gminy.

O kradzieży poinformuj również swój bank!

W przypadku kradzieży dokumentów, prócz zgłoszenia sprawy na Policję warto powiadomić o tym najbliższy oddział swojego banku. Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2008 roku popełniono aż 22 tys. przestępstw z wykorzystaniem fałszywych dokumentów.

W przypadku zgłoszenia kradzieży dokumentów do banku, będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek o zastrzeżenie dokumentów. Dzięki temu bank będzie mógł odnotować ten fakt w bazie danych zastrzeżonych. Jest ona dostępna niemal od razu dla placówek innych banków. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PiS-man
PiS-man
2021 lat temu

Zapytaj babci! Może ci schowała, żebys znowu nie wybrał PO-czwar! 😀

Wezyrek
Wezyrek
2021 lat temu

chyba PIS-czwar!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X