Rozmaitości i ciekawostki

Te składniki poprawią kondycję Twoich włosów

Włosy to jeden z atrybutów kobiecości, dlatego panie zwracają baczną uwagę na ich kondycję. Na znaczeniu zyskują zabiegi fryzjerskie, poprawiające stan włosów, oraz suplementy diety. Prawidłowe dbanie o włosy nie kończy się jedynie na ich myciu odpowiednim szamponem, ale wymaga wielu zabiegów i zmiany codziennych nawyków.

Te składniki poprawią kondycję Twoich włosów
 1. Budowa włosa
 2. Poprawa kondycji włosów domowymi sposobami
 3. Gotowe kosmetyki i suplementy diety
 4. Kondycja włosów a dieta

 

Zdrowe włosy są silne i elastyczne, mają lśniący kolor oraz równe i nawilżone końcówki. Nie wypadają podczas rozczesywania lub mycia oraz nie odkształcają się przy wiązaniu gumką. Na zdrowie włosów ma wpływ stan skóry – ta powinna być nawilżona, miękka i wypoczęta.

 Budowa włosa

 Każdy ludzki włos składa się z trzech warstw:

 1. rdzenia, stanowiącego część wewnętrzną, w którym znajdują się białka, glikogen i aminokwasy,
 2. kory włosa – część środkowa, to w niej zawarte są ziarna barwnika, które determinują naturalny kolor włosów,
 3. osłonki, czyli części zewnętrznej – osłonka zbudowana jest z komórek, które tworzą zachodzące na siebie łuski; przy prawidłowej budowie komórki te pokrywają włos na całej jego długości, natomiast w przypadku włosów zniszczonych, osłonka ulega degradacji w całości lub jedynie miejscowo.

Ponadto, włosy dzielą się na część górną, widoczną, nazywaną trzonem, oraz dolną, która znajduje się w skórze. Do warstwy dolnej należy umieszczony w mieszku korzeń – to w nim znajdują się komórki włosa, odpowiedzialne za przeprowadzanie procesów metabolicznych. Wszelkie problemy z włosami mają związek z zaburzeniami funkcji jednej lub wielu jego struktur.

Poprawa kondycji włosów domowymi sposobami

Domowe, naturalne sposoby na poprawę kondycji włosów nie wymagają stosowania preparatów o skomplikowanym składzie. Polegają głównie na zmianie nawyków pielęgnacyjnych oraz takim doborze kosmetyków, który pozwoli na odbudowę uszkodzonych i zaburzonych struktur włosa.

Jednym z często występujących problemów jest przesuszanie się włosów, któremu zapobiega rezygnacja z zabiegów stylizacyjnych z użyciem wysokiej temperatury, np. prostowania prostownicą lub kręcenia włosów lokówką. Kondycję włosów może poprawić ich rzadsze mycie, spłukiwanie chłodną wodą oraz stosowanie szczotek z naturalnego włosia. Niezbędne będą również zabiegi nawilżające, wykonywane nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Gotowe kosmetyki i suplementy diety

Aby poprawić kondycję włosów, wiele pań sięga po gotowe produkty. Aktywne składniki kosmetyków i suplementów diety pomagają odbudować strukturę włosów i poprawiają ich stan. Wiele z nich zawiera naturalne wyciągi z roślin oraz witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego wzrostu i odbudowy. W składzie tych preparatów znaleźć można m.in. skrzyp polny, miód, cytrynę, olejek rycynowy, aloes, banany i olej kokosowy, a także:

 • biotynę i kwas pantotenowy, które odpowiadają za nawilżenie i wzmocnienie włosów, oraz ich pigmentację,
 • witaminy wspierające kondycję włosów, głównie A, C oraz E,
 • kwas foliowy – przyspiesza wzrost włosów oraz przyczynia się do ich odżywienia,
 • cynk, którego niedobory powodują wypadanie włosów,
 • krzem – wpływa na połysk i blask włosów,
 • miedź, dzięki której włosy dłużej utrzymują swój naturalny kolor, a proces siwienia opóźnia się.

Kondycja włosów a dieta

Włosy, podobnie jak inne struktury ciała, reagują na rodzaj spożywanego jedzenia. Nieodpowiednia dieta, bogata w cukier i tłuszcze, a uboga w witaminy i składniki odżywcze, prowadzi do osłabienia struktury włosów, a co za tym idzie, do ich wypadania i wolniejszego wzrostu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x