Rozmaitości i ciekawostki

Uważajmy na kleszcze

W okresie wakacyjnym wielu z nas spędzi czas na działkach, terenach leśnych i nad wodą. Szczególną uwagę należy zwrócić na kleszcze.

Z Kleszczami nie ma żartów

Szacuje się, że ok. 60% kleszczy jest zarażonych groźnymi drobnoustrojami, które po ukąszeniu mogą dostać się do naszego organizmu i doprowadzić do rozwinięcia się groźnych chorób. W naszym kraju najczęściej występującymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

W ostatnich latach zanotowano rozszerzanie się obszarów występowania kleszczy. W naszym województwie liczba zakażonych osób wciąż rośnie. W czasie wakacji najbardziej narażone na kontakt z kleszczami są osoby zbierające jagody i grzyby, osoby spędzające dużo czasu na działce, na wsi, osoby parające się łowiectwem, wędkarstwem, uprawiające żeglarstwo śródlądowe, kajakarstwo. Najczęściej przenoszonymi chorobami są bolerioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

W celu uchronienia się przed ukąszeniami kleszczy zaleca się stosowanie wierzchnich okryć osłaniających wrażliwe części ciała oraz stosowanie środków odstraszających owady.

Wszystkie potrzebne informacje dotyczące postępowania w razie ukąszenia przez kleszcze znajdują się na stronie internetowej www.sanepidjaslo.pl

lek. Dariusz Pomprowicz
Inspektor Sanitarny w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1910
1910
2024 lat temu

wytępić to cholerstwo wybić

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x