Rozmaitości i ciekawostki

Zawody przyszłości, czyli praca online

Wraz z rozwojem technologicznym coraz więcej zawodów odchodzi do historii. Zastępuje je stale powiększająca się gama specjalistów nowych technologii, o których istnieniu nikt jeszcze pół wieku temu nie ośmieliłby się marzyć. Zawrotne tempo cyfryzacji społeczeństwa sprawia, że kompetencje informatyczne stają się tak samo niezbędne jak znajomość języków obcych. Umiejętność ta jest bowiem w wielu branżach warunkiem sine qua non funkcjonowania w środowisku biurowym.

Zawody przyszłości, czyli praca online
Zawody przyszłości, czyli praca online

Przedstawiciele takich zawodów jak informatyk, programista, specjalista do baz danych, analityk Oracle, architekt sieci, mogą dyktować warunki zatrudnienia przyszłym pracodawcom, gdyż to właśnie od nich zależy w dużej mierze szybkość rozwoju firmy. Im węższa i bardziej poszukiwana specjalizacja tym wyższe stają się wymagania płacowe i pozapłacowe pracownika. Zgodnie ze światowym trendem również w Polsce rośnie liczba firm podpisujących z przedstawicielami zawodów informatycznych umowy w formie kontraktów. Zdarza się, że wybitni eksperci pracują dla gigantów światowego przemysłu, których siedziby znajdują się w Dolinie Krzemowej – technologicznym hubie całego świata, nie opuszczając swoich domów w Polsce.

Kto może pracować przez internet?

Poza wspomnianymi wcześniej programistami, ekspertami od baz danych i architektami sieci coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie przedstawicieli innego rodzaju działów na zasadach współpracy zdalnej. Wśród takich zawodów znajdują się m.in: modne ostatnio wirtualne asystentki, graficy, specjaliści ds. reklamy w mediach społecznościowych, copywriterzy, dziennikarze. Rośnie również liczba korepetytorów udzielających lekcji języka obcego lub prowadzących konwersacje za pomocą popularnych komunikatorów głosowych.

Praca zdalna pomysłem na powrót do zawodu dla młodych mam

Wiele kobiet przebywających na urlopie wychowawczym mimo poświęcania się dziecku chce również pracować, by nie stracić kontaktu ze środowiskiem biznesowym. Często ich sytuacja rodzinna pozwala na wykonywania zadań w niepełnym wymiarze godzin, a możliwość pracy zdalnej, gdy dziecko śpi lub pozostaje pod opieką innych domowników sprawia, że coraz chętniej zasilają domowy budżet przychodami ze swojej wypłaty.

Wady i zalety pracy zawodowej online

Do oczywistych zalet pracy zdalnej należy możliwość elastycznego planowania zadań zawodowych umożliwiających prowadzenie domu i opiekę nad dziećmi. W przypadku pracoholików wiąże się to jednak z ogromnym ryzykiem przepracowywania się przez branie na siebie zbyt dużej liczby obowiązków i pozostawaniem ciągle do dyspozycji. Taka sytuacja może prowadzić do zaburzenia relacji społecznych i równowagi między pracą, a życiem prywatnym.

Osoby nie potrafiące efektywnie planować i realizować zadań zgodnie z wyznaczonymi przez siebie samych deadline’ami również powinny się bardzo poważnie zastanowić przed podjęciem tego typu współpracy. Ich niepanowanie nad czasem może bowiem spowodować duże zamieszanie w firmie, dla której wykonują dane zlecenia, a co za tym idzie skutkować konsekwencjami w postaci negatywnych referencji.

Niewątpliwie największą zaletą pracy zdalnej jest brak konieczności tracenia czasu w korkach oraz wybór najdogodniejszego miejsca do wykonywania powierzonych zadań. Zaoszczędzony w ten sposób czas można wykorzystać na samorozwój lub odpoczynek, nie zmienia to jednak faktu, że dwie godziny dziennie w skali tygodnia dają efekt 10 godzin na robienie wszystkiego tego na co ma się ochotę, bez konieczności rezygnowania z obowiązków.

Zimą często można spotkać w kawiarniach ludzi z komputerami, którzy sącząc pyszną kawę w nieformalnym otoczeniu pracują nad ważnymi projektami. Lato z kolei sprzyja wypadom za miasto, w czasie których chilloutowa muzyka z kawiarnianych głośników zmienia się w śpiew ptaków, a chłód klimatyzacji w lekki powiem wietrzyku. Chcąc korzystać z dobroczynnego wpływu na organizm takiego sielskiego otoczenia warto zadać o odpowiednie połączenie z internetem jakie zapewniają routery LTE.

Zobacz jaki router wybrać do domu: https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Jaki-Router-LTE-do-domu/td-p/816

Router LTE – bezpieczny i szybki internet w dowolnym miejscu

Jakość i niezawodność połączenia internetowego są niezbędnymi warunkami pracy zdalnej zarówno w terenie jak i we własnym domu. Dlatego każda osoba poważnie myśląca o tego typu działalności powinna zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku routerów LTE i wybrać ten najlepiej spełniający jej potrzeby. Do ważnych cech pakietu internetu LTE wraz z odpowiednim routerem należą m.in szybkość przesyłania danych oraz ich ilość do wykorzystania w strefie domowej i poza nią. Dla osób często zmieniających miejsce pobytu ważnym parametrem będzie również opcja umożliwiająca korzystanie z urządzenia na warunkach krajowych również poza granicami Polski.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki makroekonomiczne segment branż posiłkujących się pracą zdalną będzie prężnie się rozwiał dając szanse na pracę w ciekawym środowisku biznesowym także osobom z małych miejscowości bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania i rozrywania więzów rodzinnych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x