Rozmaitości i ciekawostki

Żydzi przyjechali na grób cadyka. Zobacz to „okiem” jaślanina


Żydzi w Leżajsku w rocznicę śmierci Cadyka. (fot. Robert P.)

Kilka tysięcy Żydów z całego świata zjechało w ubiegły weekend do Leżajska, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji 224 rocznicy śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma. W Leżajsku był także Robert Podkulski z Jasła, który podzielił się z naszą redakcją tym przeżyciem prezentując niżej zamieszczone zdjęcia.

Cadyk Elimelech żył w latach 1717 – 1786. Był jednym z czołowych duchowych przywódców Chasydów, nazywany był lekarzem dusz i ciał, był kaznodzieją, człowiekiem dialogu i pojednania, więc skupiał wokół siebie rzesze wiernych. W Leżajsku założył centrum działania Chasydów. Cieszył się autorytetem również u gojów, którzy prosili go o radę.

Zmarł w 1786 roku w Leżajsku. Jego grobowiec został objęty czcią przez Chasydów. W czasie II wojny grób cadyka został splądrowany przez hitlerowców a jego ciało zbezczeszczone. Po wojnie grób mędrca i duchownego odbudowano a rzesze Żydów co roku ściągają do Leżajska, aby złożyć mu hołd, modląc się, tańcząc i śpiewając.  

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria autorstwa Roberta Podkulskiego

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław
Stanisław
2024 lat temu

Tak oni mogą tańczyć,pozować,czcić,radować się Ale czy my mamy powody do tego???Oni mają szacunek do przeszłości swoich zacnych przodków,autorytetów.A my mamy??? Jeżeli już to wymuszony…Dlatego patrząc na te piękne zdjęcia ogarnia mnie nostalgia…Nam brak poczucia tożsamości(coraz bardziej),a autoryte ty stanowią takie figury jak :Owsiak.,Doda,Woj ewódzki.A to do świętowania nie zachęca.Postaci zaś z przeszłości świętujemy w sposób wymuszony tyle co i smętny.Uczmy się od mądrzejszych.Tych co z całego świata potrafią zjechać by oddać cześć przy grobie człowieka ,który jest moralnym autorytetem pokoleń…Podpatrujmy innych,jak sami zapomnie liśmy pod koroną Unii-kim byliśmy,jesteśmy no i kim chcielibyśmy być za parę lat???Pieniądz nie jest najważniejszy…Leżajski… Czytaj więcej »

rt
rt
2024 lat temu

Ludzie, poczytajcie sobie, co Gaon z Wilna sądził o chasydach !. Uważał ich za sektę – odszczepieńców od judaizmu.

Stanisław
Stanisław
2024 lat temu

Do "rt".Daj nam Boże takich "odszczepieńców". Bo póki co to wyglądamy jak zaszczepieni nie przeciw a na wściekliznę i demoralizację razem jak w tym szamponie co łosz end goł zwą.

wow
wow
2024 lat temu

ekstra kolesie

rt
rt
2024 lat temu

Stanisławie, wpisz sobie w google hasło Gaon z Wilna i po prostu poczytaj sobie, że ten mądry Żyd uważał chasydów za oszołomów tańczących na grobach i pogrążających się w niepotrzebnym mistycyzmie.Ten mądry Żyd poznał ich na wylot. Niepotrzebnie więc wypisujesz te nonsensy, nie mając stosownej wiedzy. W dodatku nie opluwaj Polaków, których do takiego stanu doprowadzili przedstawiciele … wybacz, że nie dokończę zdania.

rt
rt
2024 lat temu

Acha, jeszcze jedna uwaga – czy w Jaśle, gdzie jest takie bezrobocie, polokwidowane zakłady pracy, zrujnowana stacja PKP i itd., jaślan interesuje najbardziej, jak chasydzi tańczą ? Wstydźcie się, panowie zamieszczający takie fotoreportarze w sytuacji, gdy tylu Jaślan grzebie po śmietnikach w poszukiwaniu puszek, złomu i butelek, bo nie mają pracy !

r.y.d
r.y.d
2024 lat temu

Jak te mojśki wyglądają,jak pajace z cyrku no i te pejsy szkoda słów..

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x