Rozmaitości i ciekawostki

Żydzi przyjechali na grób cadyka. Zobacz to „okiem” jaślanina


Żydzi w Leżajsku w rocznicę śmierci Cadyka. (fot. Robert P.)

Kilka tysięcy Żydów z całego świata zjechało w ubiegły weekend do Leżajska, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji 224 rocznicy śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma. W Leżajsku był także Robert Podkulski z Jasła, który podzielił się z naszą redakcją tym przeżyciem prezentując niżej zamieszczone zdjęcia.

Cadyk Elimelech żył w latach 1717 – 1786. Był jednym z czołowych duchowych przywódców Chasydów, nazywany był lekarzem dusz i ciał, był kaznodzieją, człowiekiem dialogu i pojednania, więc skupiał wokół siebie rzesze wiernych. W Leżajsku założył centrum działania Chasydów. Cieszył się autorytetem również u gojów, którzy prosili go o radę.

Zmarł w 1786 roku w Leżajsku. Jego grobowiec został objęty czcią przez Chasydów. W czasie II wojny grób cadyka został splądrowany przez hitlerowców a jego ciało zbezczeszczone. Po wojnie grób mędrca i duchownego odbudowano a rzesze Żydów co roku ściągają do Leżajska, aby złożyć mu hołd, modląc się, tańcząc i śpiewając.  

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria autorstwa Roberta Podkulskiego

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
r.y.drtwowStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanisław
Gość
Stanisław

Tak oni mogą tańczyć,pozować,czcić,radować się
Ale czy my mamy powody do tego???Oni mają szacunek do przeszłości swoich zacnych przodków,autorytetów.A my mamy??? Jeżeli już to wymuszony…Dlatego patrząc na te piękne zdjęcia ogarnia mnie nostalgia…Nam brak poczucia tożsamości(coraz bardziej),a autoryte
ty stanowią takie figury jak :Owsiak.,Doda,Woj
ewódzki.A to do świętowania nie zachęca.Postaci zaś z przeszłości świętujemy w sposób wymuszony tyle co i smętny.Uczmy się od mądrzejszych.Tych co z całego świata potrafią zjechać by oddać cześć przy grobie człowieka ,który jest moralnym autorytetem pokoleń…Podpatrujmy innych,jak sami zapomnie
liśmy pod koroną Unii-kim byliśmy,jesteśmy no i kim chcielibyśmy być za parę lat???Pieniądz nie jest najważniejszy…Leżajski zlot Żydów to potwierdza!!!

rt
Gość
rt

Ludzie, poczytajcie sobie, co Gaon z Wilna sądził o chasydach !. Uważał ich za sektę – odszczepieńców od judaizmu.

Stanisław
Gość
Stanisław

Do "rt".Daj nam Boże takich "odszczepieńców". Bo póki co to wyglądamy jak zaszczepieni nie przeciw a na wściekliznę i demoralizację razem jak w tym szamponie co łosz end goł zwą.

wow
Gość
wow

ekstra kolesie

rt
Gość
rt

Stanisławie, wpisz sobie w google hasło Gaon z Wilna i po prostu poczytaj sobie, że ten mądry Żyd uważał chasydów za oszołomów tańczących na grobach i pogrążających się w niepotrzebnym mistycyzmie.Ten mądry Żyd poznał ich na wylot. Niepotrzebnie więc wypisujesz te nonsensy, nie mając stosownej wiedzy. W dodatku nie opluwaj Polaków, których do takiego stanu doprowadzili przedstawiciele … wybacz, że nie dokończę zdania.

rt
Gość
rt

Acha, jeszcze jedna uwaga – czy w Jaśle, gdzie jest takie bezrobocie, polokwidowane zakłady pracy, zrujnowana stacja PKP i itd., jaślan interesuje najbardziej, jak chasydzi tańczą ? Wstydźcie się, panowie zamieszczający takie fotoreportarze w sytuacji, gdy tylu Jaślan grzebie po śmietnikach w poszukiwaniu puszek, złomu i butelek, bo nie mają pracy !

r.y.d
Gość
r.y.d

Jak te mojśki wyglądają,jak pajace z cyrku no i te pejsy szkoda słów..

Close
X