r e k l a m a
Sport

Kolarska elita pierwszego lipca w Jaśle

1 lipca br. miasto Jasło będzie areną zmagań zawodników biorących udział w 20-tym Międzynarodowym Wyścigu  Kolarskim  „Solidarności” i Olimpijczyków. Jasło stanie się gospodarzem imprezy o ogólnopolskim znaczeniu i charakterze,  gdyż tu będzie meta drugiego etapu wyścigu. Wyścig jest drugą pod względem rangi – po Tour de Pologne – imprezą kolarską w Polsce!

Wyścig, organizowany w Polsce od 1990 roku, wpisany w światowy kalendarz Międzynarodowej Unii Kolarskiej  (UCI) –  rozegrany zostanie w wysokiej – 2.1, klasie. Dzięki tej, najbardziej prestiżowej w Polsce, klasie – wyścig gromadzi nie tylko elitę polskiego kolarstwa, ale także profesjonalne zespoły europejskie. Przewidywany jest udział około  120-tu zawodników. Prowadzonych jest kilka klasyfikacji zawodniczych. Wyścig charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem tras oraz wysokim poziomem organizacyjnym.

Wyścig organizuje Region Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Impreza rozpoczyna się 1 lipca w Jastrzębiu-Zdroju, a kończy 5 lipca w Łodzi. Wyścigowi będą towarzyszyć znani  polscy olimpijczycy. Są wśród nich m. in.: Ryszard Szurkowski,  Mieczysław Nowicki, Marek Leśniewski, Wiesław Rudkowski i z nimi będzie można się spotkać na jasielskim rynku.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja wyścigu,  odbędzie się pod Honorowym Patronatem  Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  Lecha Kaczyńskiego. Wśród członków Komitetu Honorowego Wyścigu jest Maria Kurowska  – Burmistrz Miasta Jasła.

Nasze miasto jest, w tym roku, współorganizatorem drugiego etapu wyścigu z metą w Jaśle.

Rozgrywany w dniach 1 – 5 lipca br. wyścig liczy 900 kilometrów, a 6-etapowa rywalizacja  odbędzie się na trasach 6. województw, wg poniższego harmonogramu:

Etap pierwszy 01.07.2009 r.    Jastrzębie Zdrój – Wadowice
Etap drugi     01.07.2009 r.    Nowy Sącz – Jasło
Etap trzeci      02.07.2009 r.     Krosno – Jarosław
Etap czwarty  03.07.2009 r.    Tarnobrzeg- Radom
Etap piąty       04.07.2009 r.    Skarżysko Kamienna – Kielce
Etap szósty     05.07.2009 r.    Radomsko – Łódź

Trasa drugiego etapu, mającego początek w Nowym Sączu,  będzie się kończyła na ulicach Jasła.  Rywalizujący zawodnicy, wraz z ekipami technicznymi i organizacyjnymi, wjadą do miasta od strony Wolicy, czyli ulicą Floriańską, a następnie pokonają trasę ulicami, kolejno: Kasprowicza – Jana Pawła II –  Rynek – Gołębią – Wałową – płka  Modrzejewskiego – Kazimierza Wielkiego – Kościuszki – Kołłątaja  –
3-go  Maja – Dworcową – Kościuszki –  Rejtana – Floriańską – Rynek – Gołębią – Wałową – płka Modrzejewskiego – Kazimierza Wielkiego – do mety etapu w Rynku.

Przyjazd kolarzy, uczestników 20. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków, na metę w Jaśle planowany jest na godz. 20:20 – 20:40.

Wzorem lat ubiegłych, patronat medialny nad imprezą pełnią: Telewizja Polska (TVP info, TVP Sport), Radio Rzeszów, Radio Kielce, Radio Katowice, Radio Łódź, Tygodnik „Solidarność”, Gazeta Codzienna „Nowiny”.
 Powyższy patronat medialny sprawia, że impreza jest na bieżąco relacjonowana i omawiana w ogólnopolskich i regionalnych mediach, przez co rywalizację zawodników śledzą również telewidzowie, radiosłuchacze i czytelnicy w całej Polsce. Zatem, niezależnie od jej sportowego przesłania, impreza niesie z sobą znakomite warunki do promocji miasta Jasła i regionu jasielskiego. Jest okazją do zaprezentowania się, w formie reklamy, lokalnych przedsiębiorców i instytucji. W dniu 1 lipca br. uwaga wielu kibiców i sympatyków kolarstwa, w całej Polsce i poza jej granicami, będzie skierowana na Jasło.

20. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków niesie z sobą dodatkowe przesłanie emocjonalne i symboliczne. W bieżącym roku przypada bowiem 20-lecie ważnych dla naszego kraju  wydarzeń – obrad Okrągłego Stołu i pierwszych, w powojennej historii Polski, demokratycznych wyborów parlamentarnych.  Wydarzenia te były zalążkiem demokratycznych przemian ustrojowych w naszej Ojczyźnie, a jednocześnie ukoronowaniem walki NSZZ „Solidarność” z systemem totalitarnym.

Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska serdecznie zaprasza, w imieniu władz samorządowych i Komitetu Honorowego 20. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków, wszystkich mieszkańców Jasła i regionu, kibiców kolarstwa i sympatyków sportu do kibicowania rywalizującym zawodnikom, a także na spotkanie ze sławnymi polskimi olimpijczykami.

Powitajmy radośnie znamienitych Gości na jasielskiej ziemi!

Dodatkowe informacje na temat wyścigu można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej imprezy: www.wyscig.com.pl

J. Kordecki
UMJ

fot. wyscig.com.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
2023 lat temu

Tylko niech jadą cicho,bo ja bede se społ,i nie chce co by mnie ta łobudziło trzaskanie rowerowych ludzików,z olimpipimim Szurkowskim na szpicy peletona.No te chopy to juz nie mogo gdzie indziej truchtać? Ciekawe czy im pokażą drzewo Hitlera przed egzekucją ciemno nam panującej królowej Maryi z Dąbrówkowego zamku…

Arni
Arni
2023 lat temu

A czy miejscowi foto-dziennikarze postarali się już o akredytację u Dyr. JDK. Ja też chcę zrobić parę fotek /oczywiście prywatnie ale zrobię to chyba z ukrycia, nie wspomnę już o interviu z zawodnikami/:D

baru
baru
2023 lat temu

A gdzie zdjęcia: Węgrzynów, Kurowskiej, Kmiecika, itp?

Jazzz
Jazzz
2023 lat temu

Wiecej takichi imprez! Brawo!

mieszkaniec jasla
mieszkaniec jasla
2023 lat temu

przecież na ul Florianskiej nie ma asfaltu, i nie ma widoku aby zdązyli do 1 lipca połozyć nowy

hikaru
hikaru
2023 lat temu

a dlaczego nie ma wiadomości, że przez Jasło przejedzie Tour de Pologne 6 sierpnia? czyżby to się nie liczyło? albo jeszcze nie czas by o tym mówić?

Jaślanin
Jaślanin
2023 lat temu

Ten deb**, ktory ściągnął ten cyrk na kołkach do Jasła powinien na drzewie zawisnąć – najlepiej na dębie!!! Ja płacę podatki za drogi i chcę z nich korzystać, a tak znowu Jasło sparaliżowane ruch zamknięty, jak nie dewoty z krzyżami po ulicach to znowu wyścig, rzygać sie chce!!!!

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x