Sport

Nordic Walking, sport, czy nowa moda?

Chód nordycki to spacer z kijami wymyślony przez fińskich lekarzy i sportowców przypomina połączenie chodu sportowego i narciarstwa biegowego. Jest stosunkowo prosty do opanowania (obwiązuje zasada, że prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie) i dzięki temu jest jedną z najbardziej dostępnych form rekreacji ruchowej, którą można uprawiać w każdym wieku.

W zasadzie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do treningu Nordic Walking. Jedynie ostre urazy ortopedyczne (złamania, zwichnięcia) i stany ostrych przewlekłych chorób czy wysoka gorączka eliminują z zajęć.

Wykorzystanie kijków w chodzie uruchamia aż 90% naszego systemu mięśniowego, nie powoduje przeciążenia stawów i kręgosłupa, wzmacnia siłę ramion, rozluźnia napięcie mięśni ramion i szyi, co jest szczególnie istotne dla osób pracujących wiele godzin w pozycji siedzącej.

Pozwala spalić o 20 % więcej kalorii niż zwykły marsz czy jogging, obniża cholesterol i jest bezpieczną formą ruchu również dla osób po urazach i kontuzjach, oraz ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję ruchową.

Nordic Walking można uprawiać wszędzie, na każdym terenie. Jedynym specjalistycznym sprzętem sportowym potrzebnym do treningu są odpowiednie kije. Zalecane są kije jednoczęściowe, indywidualnie dobrane do wzrostu wg przelicznika: długość kija = wzrost x 0,66. Kije powinny posiadać specjalne paski, na których można się opierać i odpychać od podłoża, a jednocześnie po wypuszczeniu kija z dłoni paski powinny go utrzymywać tuż przy niej. Chodząc po asfalcie lub twardej nawierzchni zakładamy na końcówki kijów specjalne gumowe „buciki”, przechodząc na drogi gruntowe zdejmujemy gumowe nakładki i korzystamy z końcówki z hartowanej stali, która na stałe zamontowana jest na końcu kija.

KSR e6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x