Sport

Udany sezon modelarza z Jasła

Maciej Krupa

Bieżący rok okazał się bardzo udany dla jasielskiego modelarza Macieja Krupy startującego w kategorii modeli szybowców swobodnie latających F1A. Odniósł on kilka znaczących sukcesów, które lokują go w krajowej, jak i światowej czołówce tej dyscypliny sportu.

Powołanie do Kadry Narodowej juniorów na 2010 r. było niewątpliwie czynnikiem mobilizującym i zmusiło go do startu w większej ilości zawodów krajowych, jak i zagranicznych. Doskonale latał w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata, zwyciężając w Pucharze Słowenii, zajął drugie miejsce w Pucharze Czech i Bułgarii i czwarte w polskiej edycji Pucharu Świata w Kietrzu. Z takim dorobkiem zajmuje wysokie 5. miejsce w klasyfikacji ogólnej Pucharu Świata. Jest to najlepsza w historii lokata polskiego zawodnika w Pucharze Świata w tej kategorii.

W serii zawodów Pucharu Polski, którego zasady faworyzują zawodnika utrzymującego wysoką formę przez cały sezon, zwyciężył w Raciborzu i w Kroczenie, oraz zajął 3 miejsce w Kietrzu i Stalowej Woli. W efekcie zwyciężył w punktacji końcowej i zdobył Puchar Polski juniorów na 2010 rok.

Powtórzył sukces z ubiegłego roku zdobywając indywidualnie brązowy medal w Mistrzostwach Polski juniorów, oraz srebrny z drużyną juniorów, a w Mistrzostwach Polski seniorów medal brązowy drużynowo.

Maciej był w składzie Kadry Narodowej juniorów na 2010 r. na czwartym miejscu, a aktualnie prowadzi w rankingu na 2011 r. z wielkimi szansami na start w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy juniorów w Słowenii.

Równie dobrze poczynają sobie koledzy Maćka z zespołu tworząc najmocniejszą obecnie w Polsce ekipę juniorów w kategorii F1A.

Jakub Czekański, Mateusz Kopacz, Maciej Krupa, Michał Słyś

Modele swobodnie latające to dyscyplina sportu wymagająca od zawodnika nie tylko znajomości najnowszej techniki i technologii, aerodynamiki i meteorologii, ale też dużej kondycji fizycznej. W pościgu za modelem swobodnie odlatującym z wiatrem zawodnik pokonuje znaczne odległości w przypadkowym terenie, aby model odzyskać i wrócić z nim na linię startu dla wykonania następnych lotów.

Maciej Krupa jest uczniem pierwszej klasy w Liceum Społecznym w Jaśle. Modelarstwem zajmuje się siedmiu lat, obecnie w indywidualnym toku szkolenia pod opieką trenera Henryka Krupy. W zawodach reprezentuje barwy Aeroklubu Podkarpackiego.

H. Krupa

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x