Wiadomości

1 grudnia światowy dzień AIDS

Ponad  50% osób zakażających się wirusem HIV na świecie mieści się w przedziale wiekowym między 15, a 24 rokiem życia. W Polsce 8% wszystkich zakażeń wykryto  u  osób poniżej  20 roku  życia. W Polsce trzy osoby dowiadują się każdego dnia o  zakażeniu wirusem HIV. Zazwyczaj są to zakażenia, których można by uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę. 1 grudnia, jest dniem kiedy świat przypomina o tej chorobie.

Światowy  Dzień  AIDS jest okazją, aby zwrócić uwagę całego społeczeństwa na problem  epidemii HIV/AIDS i współistniejących z nią zakażeń. Z każdym rokiem o tej chorobie wiemy coraz więcej. Czy jednak wiedza ta jest na tyle rozpowszechniona, aby chronić przed nowymi zakażeniami?   

O tym, że zagrożenie zakażeniem dotyczy każdego z nas informują akcje społeczne. To najlepsza forma walki z ta chorobą, która jeszcze do niedawna była kojarzona z grupami z marginesu.

Przypomnijmy, ryzyko zakażenia powodują konkretne  zachowania takie jak: kontakty  seksualne  z  osobą  zakażoną,  kontakt  z  krwią  osoby zakażonej, także  matka zakażona  wirusem  może  zakazić swoje  dziecko podczas  ciąży, porodu, czy karmienia piersią. 

Czerwona kokardka symbol solidarności z osobami zakażonymi

„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

Symbol – czerwona wstążeczka – został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi.

W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS.

Wyróżnienie „Czerwoną Kokardką” otrzymują osoby lub instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w obszarze HIV i AIDS w Polsce.

KK/ PSSE
Jalsonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ja
Ja
2024 lat temu

Kolejny błąd szanownej redakcji…. Nie 1 stycznia tylko 1 lutego… Sami szkoleni…

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x