r e k l a m a
Wiadomości

14 drzew zniknie z płyty jasielskiego Rynku

14 drzew rosnących na płycie Rynku zostanie wyciętych. Liczba ta może się jednak zwiększyć, bo z 46 drzew choruje 32.

Drzewostan jasielskiego Rynku stanowią w przeważającej mierze lipy, jest parę kasztanowców i jeden dąb. Jednak to właśnie lipy sprawiają najwięcej problemu.

Część lip od strony Urzędu Miasta bardzo choruje, nie można ich utrzymać przy dalszej wegetacji. W związku z tym, te kilka lip zostanie wyciętych – mówiła dzisiaj burmistrz Maria Kurowska.

Urzędnicy podjęli więc decyzję o wycince chorych drzew. Wniosek w tej sprawie trafił już do Starostwa. Jak zapewnia burmistrz Maria Kurowska miejsce wyciętych lip zastąpią platany.

W miejsce lip posadzimy platany, które są kilkuletnie, aby Jaślanie nie odczuwali tak bardzo braku tej zieleni w mieście, a ponieważ są to drzewa szybko rosnące, więc myślę, że dwa-trzy lata i nie będzie znaku, że te drzewa zostały wycięte. Będzie piękna aleja platanowo-lipowa – przekonuje Maria Kurowska.

Drzewa pójdą pod topór z winy człowieka

Na problem chorujących drzew na płycie Rynku zwrócił uwagę Tomasz Kasprzyk, przewodniczący osiedla Jasło-Śródmieście. Zasugerował on, że powodem usychania drzew jest zbyt mała przestrzeń ziemna systemu korzeniowego.

Potwierdza to Joanna Pawelec, inspektor ds. zieleni miejskiej UMJ.

Trzeba pamiętać o tym, iż drzewa, które obudowane są kostką lub metalowymi obręczami rosły w trawniku przez 50 lat i miały dość duże możliwości pozyskiwania wody. W związku z tym tak drastyczna zmiana warunków dla drzew w tym wieku musiała się skończyć nie najlepiej i tutaj niezależnie od obwodu pozostawionej ziemi było wiadome, że będą chorować – tłumaczy Joanna Pawelec.

Na zły stan drzew wpłynęło również uszkodzenia korzeni podczas prac budowlanych przez ciężki sprzęt. Ponadto wysokość płyty rynku została zniwelowana do poziomu otaczających ulic, a szyja korzeniowa drzew została przysypana 60-centymetrową warstwą ziemi.

A to w przypadku starych drzew jest niekiedy sprawą zabójczą – kwituje Joanna Pawelec.

Jasielski Rynek bez drzew?

Wiemy już, że 14 drzew zostanie przerobionych na deski, a co z pozostałymi chorującymi drzewami?

Będziemy się zachowywać w zależności od tego co się będzie działo z drzewami – odpowiada dyplomatycznie burmistrz Kurowska.

W przypadku, kiedy drzewa poddane zabiegom ratującym jednak dalej byłyby w złej kondycji, to w przyszłości będą sukcesywnie wymieniane na platany – zdradza nam Joanna Pawelec.

Rynek zostanie uporządkowany

Zdaniem Marii Kurowskiej wycinka części drzew wpłynie na uporządkowanie płyty Rynku.

Myślę, że przy tej okazji też trochę uporządkujemy tę płytę rynku. Chcemy, aby obrzeża rynku były obsadzone kasztanowcem czerwonolistnym, ponieważ jest on odporny na szrotówek, który niszczy kasztanowce. Myślę, że ta aleja będzie stopniowo ładnie urządzana – mów burmistrz Jasła.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nn
nn
2024 lat temu

oj….
boziu widzisz i nie grzmisz….
:no:

ciech
ciech
2024 lat temu

Podziękujcie Czerneckiemu. To za jego rządów wbrew licznym ostrzeżeniem wybrukowano Rynek
oczywiście tuż przed wyborami. Niedługo to samo będzie w Parku, który wybrukowano 4 lata później przed kolejnymi wyborami.

płyta rynku
płyta rynku
2024 lat temu

czy ktoś widzi drzewa na rynku Krakowa,Rzeeszowa lub Bardejova ????
A może rosną na rynku Nowego Zmigrodu, Pilzna, Tarnowa ????
pzdr.

gabi
gabi
2024 lat temu

Czas też ze starostwa wyplenić TW"Drzewo" z Kołaczyc.Nie wiedzących odsyłam na strony IPN-u

antek emig
antek emig
2024 lat temu

bardzo dobrze ze wytna te stare krzaczyska miejsce starych drzewa w lesie W miescie powinny byc pielegnowane ozdobne drzewka max do 3m-4m wysokosci

Kamil
Kamil
2024 lat temu

Wycięcie drzew jest szansą na zagospodarowa
nie placu pod ludzi.Proponuję budowę stałej sceny letniej,z zapleczem socjalnym,ławkami. Resztę placu udostępnić na część gastronomiczną,na ekspozycję lokalnej twórczości jasielskich artystów: rzeżby,obrazy itp…Plac rynku zacznie wreszcie żyć.Podobnie jest w Rzeszowie i innych miastach.Może warto skorzystać z dobrych pomysłów zamiast sadzić chwasty…?

mieszkaniec centrum jasła
mieszkaniec centrum jasła
2024 lat temu

do ciecha Drogi Panie Trochę uczciwości płyta rynku została zmieniona w okresie 2001 a kadencja nowego burmistrza nastała w 2006 więc napewno nie przeb wyborami. Ja też uwazam że rynek jest brzydki i drzewa wnoszą nie tylko cień ale i odpoczynek dla oczu. Mam tylko pytanie do Pana Kasprzyka jako mojego Przewodniczącego Osiedla dlaczego zawsze bije pan na alarm po fakcie. Kilka faktów wypowiedz o dzrewach przed JDK po ich zabudowaniu nie w trakcie, przeciez ma Pan z racji funkcji wgląd na etapie budowy w plany realizacji w tym czsie jest jeszcze moment na zmianę. Jeśli tak było to przepraszam… Czytaj więcej »

ciech
ciech
2024 lat temu

Drogi mieszkańcu centrum: Polecam panu zadanie z rachunków na poziomie II kl. szkoły podstawowej. Jeśli "płytę" Rynku wymieniono
w 2001 r. a więc na 5 lat przed "nastaniem" kadencji nowego burmistrza w 2006 r., a kadencja burmistrza trwa 4 lata, więc kiedy nastała kadencja poprzedniego burmistrza?
Proste jak budowa cepa, pod warunkiem, że się samemu nie jest cepem.

jaślanin
jaślanin
2024 lat temu

Do ciecha obrażnie może to i Pana mocna strona ale obrażają słabi więc trochę litości dla nich. A teraz fakty remont płyty 2001 wystarczy popatrzec do archiwum a dla Pana wygody http://www.jaslonet.pl/przeglad_mediow/ratujmy_drzewa_bo_usychaja,1145.html
Kadencja a raczej kadencje poprzedniego burmistrza ustały w roku 2006 wystarczy policzyć możliwie że jak w drugiej klasie jeżeli wybory po pierwszej kadencji Pani Burmistrz odbędą się w 2010 to cztery lata wstecz będzie ??? wiem że jako cep według Pana ja tego nie policzę ale dla Pana Ciecha to żaden problem http://www.jaslonet.pl/przeglad_mediow/ratujmy_drzewa_bo_usychaja,1145.html

pepe
pepe
2024 lat temu

w Urzędzie Miasta też kilka osób "choruje" i trzeba je "wyciąć". Mam nadzieję, ze nastąpi to w przyszłym roku.

PolaMonola
PolaMonola
2024 lat temu

Człowiek jest jednak strasznie głupi! Najpierw betonuje drzewa a potem grzmi, że nie wie dlaczego one nie chcą rosnąć!!!! A możeby tak jakiemuś decydentowi zrobić betonowe buciki i poczekac aż się rozchoruje? Litości urzędnicy!!!!

ciech
ciech
2024 lat temu

Jaślaninie, dla pana wygody: Nawierzchnię Rynku przebudowano w 2001 r, wybory były rok później. Kto był wtedy burmistrzem i kto wygrał te wybory wychwalając się jak to przebudował Rynek? I co ma do tego 2006 czy 2010 r.? Liczyć pan może potrafisz, myśleć pewnie także, szkoda, że tylko innaczej.

jaślanin
jaślanin
2024 lat temu

do Pana Ciecha i mnie i "mieszkańcowi centrum" tak mniemam rozchodzi się o to że do burmistrza mozna mieć pretensje o popaprana płytę rynku -delikatnie można powiedzieć- szkoda jednak że takie pretensje czy zastrzezenia Pana czy Pana Kasprzyka do wykonania pojawiają się dopiero teraz. Wyjaśniam -od blisko czterech lat mamy nową Panią Burmistrz nową Radę nowych specjalistów wydziałach miejskich a zastrzeżenia na oczach mediów pojawiają się dopiero dziś.NIe rok temu niedwa i nie trzy kiedy można było ratować drzewa. Zgadzam się z Panem, że drzewa zabił bruk i szrotówka (kasztanowce) ale rację ma również „płyta rynku” rynek powinien być bez… Czytaj więcej »

Back to top button
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x