Wiadomości

50 tys zł. na szczepienia przeciwko grypie

Radni przyjęli program zdrowotny na rok 2009 obejmujący szczepienia przeciwko grypie sezonowej dla jaślan z grupy podwyższonego ryzyka powyżej 65 roku życia. Na ten cel z budżetu miasta zabezpieczono 50 tys zł. Projekt został opracowany w oparciu o wniosek radnego, lekarza Marka Barańskiego.

fot. meduzo.pl

Myślę, że jest to bardzo dobry projekt, ponieważ w jakiś sposób pomagamy zachować zdrowie dla tych osób, które najczęściej są na emeryturach, które nie dysponują dużymi pieniędzmi, może czasem sobie żałują na ta szczepionkę, a tak dzięki temu może pozwoli to iluś osobom uratować zdrowie i uniknąć powikłań – mówiła przedstawiając projekt uchwały burmistrz Maria Kurowska.

Szczepienie najskuteczniejsze

Immunolodzy alarmują, że każdego roku na całym świecie w wyniku powikłań wirusa grypy umiera około 2 miliony osób. Większość zgonów dotyczy pacjentów powyżej 65 roku życia.

Najskuteczniejsza metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne. Skuteczność szczepień określa się na 75- 95% co oznacza, że taki odsetek osób zaszczepionych odpowiednio wcześniej przez sezonem grypowym nie zachoruje na grypę. Szczepienia przeciw grypie są szczególnie zalecane dla osób o zwiększonym ryzyku zachorowania, w szczególności osoby powyżej 65 roku życia.

Mała świadomość społeczna?

Od kilku lat w Jaśle prowadzone są darmowe szczepienia osób z grupy podwyższonego ryzyka, jednak wciąż mało osób z nich korzysta. Pewnie obawy z projektem UM miała też burmistrz miasta Maria Kurowska. 

Jest to projekt pilotażowy zobaczymy jak się przyjmie, bo mam również takie odgłosy, że podobne akcje z Funduszu Świadczeń Socjalnych w różnego rodzaju instytucjach, to szczepionki leżały w lodówce i mimo że sczepiania były za darmo, to nikt się nie zgłosił. Mam jednak nadzieję, że ludzie, którzy mają wole szczepienia zaszczepią się – mówiła burmistrz Maria Kurowska.

Program szczepień będzie realizowany od października do grudnia 2009 na terenie miasta Jasła przez podmiot wyłoniony w drodze konkursu ofert.

Z darmowych szczepień będzie mogło skorzystać około 5 tys osób.
 
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Endi
Endi
2024 lat temu

Ten facet na zdjęciu ma 65 lat?!

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x