Wiadomości

71. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

71 lat temu – 17 września 1939 r. – Armia Czerwona, łamiąc obowiązujący polsko-radziecki pakt o nieagresji dokonała zdradzieckiego ataku na walczącą z hitlerowcami Polskę. Strona polska na granicy wschodniej dysponowała jedynie osłabionymi siłami Korpusu Ochrony Pogranicza. Natomiast siły Armii Czerwonej, wydzielone do inwazji na Polskę podzielone były na dwa fronty: białoruski i ukraiński, a w trzech rzutach wynosiły 1,5 mln żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów.

17 września o godz. 3 w nocy do Radzieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwano polskiego ambasadora i odczytano mu notę, w której zamieszczono niezgodne z prawdą oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego i konieczności ochrony ludności na wschodnich terenach. Ambasador Grzybowski zdecydowanie odmówił przyjęcia sowieckiej noty.

W tym samym czasie Armia Czerwona rozpoczęła napaść na Polskę. Od godz. 3 do godz. 6 rano jej wojska przekroczyły na całej długości granicę z Polską. Wobec powyższego podjęto decyzje o przejściu najwyższych władz Rzeczypospolitej na terytorium Rumuni, którą wiązał z Polską układ sojuszniczy. Do starć z armią sowiecką dochodziło w wielu miejscach. Wkraczającym oddziałom opór stawiały również miasta, wśród których najbardziej zacięty i tragiczny bój stoczyło Grodno.

W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 200 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów. Wkraczająca na ziemie Rzeczypospolitej Armia Czerwona zachowywała się równie bestialsko jak wojska niemieckie, dokonała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Dalszymi konsekwencjami agresji ZSRR na Polskę były masowe represje wobec ludności polskiej pozostającej na wschodnich terenach Rzeczypospolitej oraz masowe wywózki na Syberię. Część historyków uważa radziecką agresję za IV rozbiór Polski, natomiast angielski „The Times” określił najazd Armii Czerwonej jako: „pchnięcie Polski nożem w plecy”.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
2024 lat temu

Jaka szkoda, że historia nie potrafi nas niczego nauczyć! Mam na myśli szacunek do nas samych.

ixi
ixi
2024 lat temu

poslowie PiS nawoluja do lamania prawa Polskiego i Miedzynarodowego popierajac TERRORYSTE Zakajeva, Czeczenskiego morderce ktory jest czescia maszyny NIENAWIDZACEJ CHRZESCIJAN oraz innych wyznan NIE-MUZULMANSKICH! PiS popierajac Zakajeva macza lapska we krwi przelanej podczas masakry w Bieslanie, ataku na Metro, Teatr oraz market! ZAPAMIETAJCIE TO SOBIE!

Donek
Donek
2024 lat temu

ixi nie pisz głupot!Zakajev to bohater z Czecznii,który walczył z bolszewikami i wstydem jestże Po go zamknęłą!!Żaden cywilizowany kraj tego nie zrobił od 2001 tylko polska za rządów PO i tego dziwnego prezydenta , który popierał WSI(czytaj GRU-wojskowe służby rosyjskie).Więc ixi idż spać!

do ixi
do ixi
2024 lat temu

niech ich morduje w rosji, a nie Polsce

gaz
gaz
2024 lat temu

Ixi liczysz, że dostaniesz za to gaz za darmo. Przeliczysz się, ze wschodu nic dobrego dla Polski nie przyszło, a na pewno nic za darmo! Za to zachód też nas ciągle zdradzał np. w Jałcie. Dostawaliśmy równo, ale w d… z obu stron. Chociaż po klęsce wrześniowej wielu twierdziło, że lepiej było być w niemieckiej niewoli niż zażywać "wolności" na wschodzie np. w Katyniu.

Sławek sanepid
Sławek sanepid
2024 lat temu

Ten ixi to jakiś dziwny człowiek albo z GRU!!!

jasiu
jasiu
2024 lat temu

A jak to było z wejściem na Zaolzie w 1938 r?

dragoness
dragoness
2024 lat temu

A co te wszystkie komentarze (oprócz @Małgorzata) mają wspólnego z tematem artykułu? Jak zwykle niewiele, ale miło się wywnętrzyć, prawda? Szkoda, że bez sensu.

niekumaty
niekumaty
2024 lat temu

dlaczego świętujemy klęski ????????????????????

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

"STOWARZYSZENIE ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM" – DLA WSZYSTKICH WYKORZYSTYWANYCH PRZEZ PRACODAWCÓW,PAŃSTWO, ORAZ RENCISTÓW I EMERYTÓW – WEGETUJĄCYCH ZA GŁODOWE UPOSAŻENIA -ORGANIZUJEMY SIĘ W STOWARZYSZENIE ABY SIĘ PRZECIWSTAWIĆ DŹWIGANIU TEJ PSEUDO DEMOKRACJI NA BARKACH NAJNIŻEJ UPOSAŻONYCH I KONTROLOWAĆ SPEŁNIENIE OBIETNIC RZĄDZĄCYCH.

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Jerzy Łojek twierdził, że największym błędem polskiego rządu było to, że nie poczekał z ewakuacją do Rumunii np. do 18 września, bo dzięki temu w świetle prawa międzynarodowego oznaczałoby to, że ZSRR nas napadł. A tak to Sowieci mogli twierdzić, że weszli, bo Państwo Polskie przestało istnieć, czego dowodem była ewakuacja rządu i następnie jego internowanie. Swoją drogą, ciekawe co by w takiej sytuacji zrobił rząd Donalda z Sopotu?

ciech
ciech
2024 lat temu

PiSman, naiwniaczku, miał może rząd poczekać, by się dostać w łapy sowieciarzy? Zanim napiszesz jakąś głupotę, spraw sobie mapę /o ile w ogóle się na niej znasz/ i zobacz, ile km było z Zaleszczyk do przedwojennej granicy
z Sowietami.

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

ciech – może jednak zaczniesz uczyć się historii, bo "Krótki kurs WKP(b)" to jednak trochę za mało 😀

ciech
ciech
2024 lat temu

PiSman – tylko pogratulować merytorycznej argumentacji.

ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

DLACZEGO RZĄD NIE ODPOWIADAŁ ZA DEZERCJE ???,kapitan ze statku schodzić powinien ostatni.

dawid
dawid
2024 lat temu

To wszystko byla wina PiS-u:)

genowefa pigwa
genowefa pigwa
2024 lat temu

I jeszcze dodam ciechu, że most na Czeremoszu przez który przeprawiał się rząd wraz z prezydentem był w polskich rękach do 20 września…

genowefa pigwa
genowefa pigwa
2024 lat temu

ciech – rząd polski w 1939 roku granicę przekraczał w Kutach ale to dla ciebie może być zbyt trudne do zrozumienia 😆

ciech
ciech
2024 lat temu

Pigwa: Każdy wie, że w Kutach. Tylko że 17 września o godz. 1.00 rano czasu polskiego rząd i prezydent przebywali na terenie RP. Ale widać nie byli aż tak genialni jak ty i nie przewidziili, że Sowieci, którzy 17 września dotarli już do Kołomyi i Śniatynia, Kuty zajmą dopiero 3 dni później. A nie przyszło ci do głowy geniuszu myśli politycznej, że po prostu nie spieszyło im się do Kut tylko dlatego, bo po prostu wiedzieli, że nie ma tam już polskiego rządu? Bo chyba nie jesteś aż tak naiwny, że uważasz by zrezygnowali z pojmania polskiego rządu mając go… Czytaj więcej »

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

cichu – to jak to jest, że każdy, czyli pewnie ty też?, wie, że w Kutach ale napisałeś, że w Zaleszczykach… Powtórzę zatem: "Krótki kurs historii WKP(b)" to za mało 😀 Brawo pani Genowefo! 😆

ciech
ciech
2024 lat temu

PiSman: Jedni kołku przekraczali granicę w Kutach inni w Zaleszczykach. Bo władze RP to nie tylko Prezydent i Nacz. Wódz. Historii WKP/b/ wprawdzie nie czytałem, ale za to czytałem wybrane fragmenty pracy doktorskiej jednego z twoich dwóch idoli. Niewielka różnica, więc niech ci będzie.

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Pisałeś chłopcze o rządzie w Zaleszczykach, więc bye bye platformerski historyku gimnazjalny 😀

ciech
ciech
2024 lat temu

PiSman: Historyk gimnazjalny to w twoich ustach brzmi jak komplement. A gdzie ci ciołku pisałem o "rządzie w Zaleszczykach"? Gwoli ścisłości – ewakuację rządu rozpoczęto nocą z 17 na 18 września, a Nacz. Wódz, marszałkowie Sejmu i Senatu opuścili Polskę przed południem 18 września.

genowefa pigwa
genowefa pigwa
2024 lat temu

Ładne określenie ciechu na podsumowanie wiedzy twojej mizernej… 😆 Na twoim miejscu zastanowiłabym się, czy zdawanie matury z historii to najlepszy pomysł :bigrazz:

ciech
ciech
2024 lat temu

Pigwa: Nie masz nic mądrzejszego do powiedzenia?

Luls
Luls
2024 lat temu

yyyyyyyyyy :o:o

lolek
lolek
2024 lat temu

:sleep::sleep::sleep::sleep::sleep:

Zobacz także
Close
Back to top button
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x