r e k l a m a
Wiadomości

90. rocznica Polski Niepodległej

„Dzisiaj wielka jest rocznica – jedenasty listopada!… Tym co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa.”

11 listopada br. obchodzimy 90. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto upamiętniające rok 1918, kiedy to po 123 latach rozbiorów – dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję – Polska znów została niepodległym Państwem. Święto Niepodległości to także święto patriotów, przede wszystkim tych, którzy za Ojczyznę oddali życie.

Program obchodów Święta Niepodległości w powiecie jasielskim rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym, skąd zebrani udali się do Parku Miejskiego przechodząc ulicami miasta pod wodzą Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej, po drodze składając kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod tablicą upamiętniającą wyjście Jasielskiego Oddziału Związku Strzeleckiego na wojnę w 1914 roku.

W Parku Miejskim nastąpiło odczytanie Apelu Poległych oraz złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza przez delegacje instytucji i organizacji samorządowych, po czym głos zabrał Starosta Jasielski Adam Kmiecik:

Pięć pokoleń Polaków wznosiło błagania, aby obyczajem przodków móc na polu bitwy, z bronią w ręku walczyć o wolność. Po wielu zrywach niepodległościowych, marzenia rodaków spełniły się i rozpoczął się czas odbudowy praworządnego państwa polskiego. Jak nasi przodkowie wykorzystali dar wolności – to ciągle ocenia historia. Tak, jak oceni w przyszłości także nasze działania, nasze postawy i nasze decyzje, dlatego pamiętajmy, że wolność to także odpowiedzialność i że nie ma wolności, bez odpowiedzialności – mówił Adam Kmiecik.W uroczystościach swoją obecnością zaszczycili m.in.: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca, Burmistrz Jasła Maria Kurowska, przewodniczący rad i radni szczebli samorządu, poczty sztandarowe, delegacje instytucji i organizacji lokalnych.

Kulminacją jasielskich obchodów Święta Niepodległości była uroczystość pod Grobem Nieznanego Żołnierza, natomiast całemu świętu towarzyszyły liczne prelekcje i wystawy zorganizowane przez Starostwo Powiatowe, jak na przykład wystawa fotografii pt. „Cmentarze z I wojny światowej na terenie Powiatu Jasielskiego” [6.11.08], czy wernisaż wystawy „90. rocznica Odzyskania Niepodległości” oraz prelekcja Mariusza Świątaka z Muzeum Regionalnego pt. „Oni walczyli o Niepodległość – udział Jaślan w walce o Niepodległość” [10.11.08].

Faktyczne zakończenie obchodów Święta zakończą się dzisiaj w raz z metą VIII Jasielskiego Samochodowego Rajdu Niepodległości organizowanego przez JKMiRD. Natomiast 13 listopada o godzinie 10:00 i 11:30 w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się poetycki koncert w wykonaniu zespołów artystycznych JDK pt. „Ojczyzna – kiedy myślę…”
 
Jaslonet.pl

[FOTORELACJA]

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jpł
jpł
2023 lat temu

… czy patriotyzm = partiotyzm

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x