Wiadomości

Absolutorium dla Kurowskiej. RIO mówi "nie", radni mówią "tak"

Mimo negatywnej opinii Komisji Rewizyjnej i Komisji Budżetowej oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej, po raz pierwszy w historii Jasła, Rada Miejska podjęła decyzję (głównie głosami koalicji) o udzieleniu absolutorium burmistrzowi Jasła. Opozycja twierdzi, że jest to skandal i łamanie prawa. 

Uprawiacie państwo partyzantkę! Ustalacie prawo według swojego punktu widzenia i siedzenia, żeby było wam łatwiej i lżej. Łamiecie przepisy prawa, nie powinniście się nazywać Prawo i Sprawiedliwość – mówił dziś radny Krzysztof Czeluśniak. 

Najlepszy budżet w historii czy budżet na „trójkę”?

Przed głosowaniem nad udzieleniem absolutorium, zostało przyjęte sprawozdanie burmistrza z wykonania budżetu za 2009 rok. Czytamy w nim m.in., że plan dochodów został przekroczony i wynosi 99,2 mln zł, to jest 102%. Zadłużenie miasta to 25,5 mln. zł. Dochód na jednego mieszkańca Jasła w 2009 roku wyniósł 2.640 zł i jest on większy o ponad 103 zł od roku 2008.

Miasto Jasło zyskało w tym roku, jeżeli chodzi o dochody z Unii Europejskiej – 3 mln 990 tys.  zł. W porównaniu do wszystkich sąsiednich miast jest to kwota najwyższa – mówiła Maria Kurowska. Dodatkowo miasto pozyskało 5,5 mln zł z dotacji i subwencji pozaunijnych.

Komisja finansowo – budżetowa uznała jednak, że uchwała budżetowa nie została w należyty sposób zrealizowana i dlatego udzieliła opinii negatywnej

Członkowie komisji finansowej uważali, że ten budżet został nie do końca zrealizowany pod względem legalności i oszczędności. „Trójka” to jest taka pośrednia ocena tego budżetu – mówiła przewodnicząca komisji finansowo – budżetowej Elżbieta Bernal.

Pozytywnie, co do formalnej oceny budżetu wypowiedziała się Regionalna Izba Obrachunkowa, jednak jej opinia nie jest równoznaczna z oceną prawidłowości wykonania budżetu miasta Jasła.

Jest to tylko opinia pod względem formalno – prawnym, tabularycznym, a reszta, czyli interpretacja i analiza zależy od radnych – tłumaczy Elżbieta Bernal.  

Komisja Rewizyjna i RIO mówią „nie” absolutorium!

Przygotowaniem opinii w sprawie udzielania absolutorium burmistrzowi miasta zajmuje się Komisja Rewizyjna. Ta znalazła kilka nieprawidłowości, o których została poinformowana Regionalna Izba Obrachunkowa. KR wydała negatywną opinię o udzieleniu absolutorium. 

Szczegółowej analizie poddano realizację dwóch zadań inwestycyjnych zaplanowanych w budżecie miasta na 2009 r. – przebudowa południowej pierzei rynku i uzbrojenie osiedla – Górka Klasztorna – odwodnienie oraz rozpoczęcie realizacji ulicy Kołłątaja – czytamy w piśmie od RIO w Rzeszowie.

W pierwszym przypadku KR stwierdziła, „że wydatkowanie środków budżetowych na przebudowę południowej pierzei rynku przebiegało z naruszeniem zasad legalności i rzetelności w gospodarowaniu środkami publicznymi.”

W przypadku uzbrojenia Osiedla Górna Klasztorna i budowy ulicy Kolejowej KR ustaliła, iż „w związku z tym, że Burmistrz nie zrealizował zaleceń pokontrolnych (Komisji Rewizyjnej – przypis redakcji), efektem tego było niezrealizowanie inwestycji za 1 mln zł.”

Komisja Rewizyjna wskazała również na „wysokie wydatki gminy w dziale (…) – promocja jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 983.213, 73 zł, co stanowi 119,45% dynamiki wzrostu wydatków z tym rozdziale w stosunku do 2008 roku.” 

Na podstawie wniosku Komisji Rewizyjnej, Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie zaopiniowała wniosek KR o nieudzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta Jasła z tytułu wykonania budżetu miasta Jasła za 2009 rok. 

Kłamstwa…  i fakty

Z opiniami Komisji Rewizyjnej oraz RIO nie chciała się zgodzić burmistrz miasta Maria Kurowska. Zarzuciła członkom KR nierzetelność podczas formułowania wniosku.

Regionalna Izba Obrachunkowa ustosunkowywała się do tego, co jej przedstawiła Komisja Rewizyjna i uznała, że to, co tam jest napisane to są fakty. Tymczasem to nie są fakty. To zbiór insynuacji, podejrzeń, domniemywań i tym podobnie. W związku z tym RIO, mając taki protokół komisji i taki wniosek, miała wyobrażenie, że ta komisja jest komisją przede wszystkim uczciwą, merytoryczną i wie, co pisze – mówi Maria Kurowska.

Z kolei zdaniem politologów, między innymi dr Piotra Pacuły z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi nie ma mowy o tym, aby RIO wydała decyzję nie weryfikując informacji przekazanych przez Komisję Rewizyjną 

RIO ma prawo i obowiązek zweryfikować informacje, jakie uzyska od Komisji Rewizyjnej. RIO jest organem nadzoru i kontroli instytucji, więc ma wgląd w dokumenty. Nawet, jeśli zostanie wprowadzona w błąd może te informacje zweryfikować. Dopiero później trzyosobowy skład orzekający wydaje opinię – tłumaczy dr Pacuła. 

Szukanie większości za wszelką cenę

Niekorzystna ocena pracy burmistrza zarówno przez KR, RIO i Komisje Finansowo – Budżetową  spowodowało, że o absolutorium zadecydować miał interes polityczny i większość w Radzie.

Wymagana była bezwzględna większość ustawowego składu Rady – czyli 11 głosów. 10 głosów, by nic nie dawało i wniosek KR nie zostałby odrzucony – tłumaczy radny Leszek Znamirowski. 

Aby mieć większość w Radzie burmistrz Maria Kurowska próbowała w osobliwy sposób zatrzymać jednego z radnych, który z przyczyn osobistych musiał opuścić posiedzenie. Również podczas debaty argumentem do zakończenia dyskusji i przystąpienia do głosowania było powoływanie się przez Kurowską na sytuację osobistą jednego z radnych. 

Z takim prowadzeniem debaty nie zgadzała się część radnych. Przeciwko takiemu rodzajowi dyskusji sprzeciwia się także specjalista od PR,  prof. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Dariusz Tworzydło.

Moim zdaniem jest to, co najmniej niestosowne, gdyż nie powinno się wyciągać spraw osobistych, a szczególnie argumentów dotyczących tragedii ludzkiej. Uważam, że pani burmistrz nie postąpiła przyzwoicie – komentuje sprawę Dariusz Tworzydło. 

Dodaje też, że  dyskusji nad tak istotnym problemem nie powinno się szafować i przeplatać z tragedią człowieka, zaś zachowanie burmistrz ocenia jako chęć ugrania dla siebie wyniku głosowania. 

Prawdopodobnie wiedziała, że jak dojdzie do dyskusji, mogą być przedstawiane przez stronę oponentów argumenty, które może by nie zaważyły na wyniku głosowania, ale w sposób istotny pokazałyby, czy to niekompetencję, czy problemy, jakie dopatrzyła się RIO wokół dokumentacji – tłumaczy Tworzydło. 

Spory w doktrynie

Decyzja o przyjęciu absolutorium została przegłosowana 11 do 8 przy jednym głosie wstrzymującym się. Jednocześnie między oponentami wywiązał się spór, co do legalności decyzji Rady.

W tej kwestii, co przedstawił  z resztą na sesji radca Artur Zoła trwa spór, na ile opinie KR i RIO są wiążące dla decyzji Rady. Dlatego spór ten na pewno zostanie rozstrzygnięty przez RIO lub skończy się w sądzie. 

Zdaniem dr. Pacuły, w tym przypadku decyzja o udzieleniu absolutorium mogła być podejmowana pod presją.

– Radni mogą działać pod presją, mogą  być zastraszeni, mogą mieć jakiś interes – mówię to oczywiście hipotetycznie – zazwyczaj ich decyzje w takich sytuacjach wynikają z czegoś konkretnego – tłumaczy Pacuła. 

Wynik głosowania:

„Za” głosowali: Andrzej Bajorek, Zbigniew Balik, Marek Barański, Ryszard Czarny, Andrzej Dybaś, Maria Filip-Niwelt, Maria Jagielska, Henryk Rak, Andrzej Trzop, Jerzy Węgrzyn, Stanisław Zając s. Mieczysława, „przeciw”: Elżbieta Bernal, Krzysztof Czeluśniak, Zdzisław Dziedzic, Piotr Kołodziej, Roman Kościow, Tadeusz Stachaczyński, Stanisław Zając s. Antoniego, Leszek Znamirowski, „wstrzymał się”: Józef Kędrek. Na sesji nieobecny był radny Wiesław Hap.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaslanin
jaslanin
2022 lat temu

NO TO MAMY PRAWYCH RADNYCH,RIO MÓWI NIE A IM TO WISI,NADCHODZĄ WYBORY TO ICH OCENIMY !!!!!!!!!!!

hnfgh
hnfgh
2022 lat temu

Pani " burmistrz " na STOS!!!!!!!!!!!! Czerwona farba na włosach wypaliła mózg!!!!!!!!!

xx
xx
2022 lat temu

Chory Urząd!
Po trupach do przodu!
Wstyd!

wyborca
wyborca
2022 lat temu

JUSZ NIEDŁUGO TEGO CYRKU,WYBORCY OCENIĄ I WEZMĄ POD UWAGE OCENE RIO,KONIEC Z KOLESIOSTWEM

ixi
ixi
2022 lat temu

PIS to najwieksza zaraza jaka dotknela powojenna Polske…UKLADY, UKLADY, UKLADY to sa w PIS – YARO ICH SZUKAL WSZEDZIE..a powinien od wlasnej partyjki..:mad:

sama
sama
2022 lat temu

Precz z PiS!

Samuraj
Samuraj
2022 lat temu

Jeżeli ktoś nie rozumie podstawowych pojęć z zakresu prawa,nie powinien zabierać głosu.RIO stwierdza,ze jest ok pod kątem "formalno-prawnym",a jakaś gospodyni domowa bernal mówi,że nie,bo k… nie.Zatem może by się wraz z równie biegłym w tej dziedzinie radnym Czelusniakiem zlożyła podanie do pracy w RIO?
Kampania wyborcza to nie powód do szkalowania
władzy ,partii,ludzi.To prostactwo i nieuctwo!

dr Zuo
dr Zuo
2022 lat temu

Taa…I mamy cały PIS, którzy jak baranki nie patrząc na fakty idzie za swoim regionalym pasterzem.
Przyznanie absolutorium rządzącej pani jest po prostu śmieszne. :upset:
My wyborcy odwdzięczymy sie PISowi na wyborach

gbur
gbur
2022 lat temu

Oto PiS pokazał swoją wstrętną kolesiowską twarz (o ile to twarzą można nazwać). Nigdy więcej takich prostaków na jasielskich urzędach.
ps:
szczególne podziękowanie za głosowanie "ze zrozumieniem" pp Barańskiemu i Trzopowi.

PG
PG
2022 lat temu

A co ma PIS wspólnego z absolutorium w mieście i z czeluśniakiem??

jasiu
jasiu
2022 lat temu

A dąb zostanie?Ja tylko pytam

lupus
lupus
2022 lat temu

Hurra jest żarcie ,jest bydło ,jest pastwisko ,kto zostanie naczelnym obory ? .Polactwo popie……….ne wezcie się za łby jak na ukrainie

leon
leon
2022 lat temu

PanieCzeluśniak trzymaj sie Pan jesteśmy z Panem a Pani Burmistrz niech odlicz dni jak by mi tak pluli w twarz to juz dawno bym sie poddał,ale przysłowie mówi ze pluli na jej twarz a ona mówiła ze deszcz pada pozdrwaiam

gosc
gosc
2022 lat temu

Pani burmistrz niech się pani trzyma,a p.Czeluśniak jak zawsze błaznuje:):):)

Ronin
Ronin
2022 lat temu

tak oczywiście wszyscy oszukują wszyscy są najllepiej wszystkich do komory gazowej a PiS jest cacy prawy i wogóle najleprzy praworządny kochany pełen miłości i miłościerdzia – rozwolnienia idzie dostać od tych ciągłych pierdół które się słyszy jak to PiS bezpodstawinie jest atakowany – fuuu skonczmy z tą chorą polityka

leon
leon
2022 lat temu

to p.Czeluśniak i wielu innych mają odwagę mówić PRAWDĘ a p. Kurowska tylko uśmieszki ojoj jak tak długo można ludzie otwórzcie oczy Zarządziła deptak tam gdzie nie tak dawno zatrzymywały się MKS-y a treaz co kur,,,,,,,, korki korki i jeszce raz korki krzysiu i reszta trzymajcie się

Dupa
Dupa
2022 lat temu

:);):|:(:o:pB):D:rol::uhoh::no::shy::lol::rip::yes::mad::bigeek::bigrazz::smilewinkgrin::confused::upset::sleep::sleep::sleep:"HELP"!!!!!!!!!!!!!

Załamana
Załamana
2022 lat temu

Jak czytam te komentarze to aż mi wstyd.Wybieracie takich ludzi jak Czeluśniak,w żadnym cywilizowanym kraju nie miał by prawa zasiadać w jakimkolwiek składzie,a tu wielce rządzi.Ludzie otwórzcie w końcu oczy,co naprawdę ten kraj zejdzie na psy jak będziemy miec takich radnych:no:

JOLO
JOLO
2022 lat temu

ludzie czy wiecie co znaczy skrót RIO -Regionalna izba obrachunkowa, skoro ona mówi nie bo zna się na tym to jak radni mogą mówic tak, po prostu łamią prawo, albo inaczej wymyślają swoje pod wodzą Pani B……

kama
kama
2022 lat temu

Matko Boska czy was nie nauczono CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM???? Pod względem formalno=prawnym jest ok.tzn prawnie wszystko dopięte a że ktoś ciągnie krótką kołdrę pod siebie….a innym to się nie podoba …TAKA JEST BRUDNA POLITYKA …TEN ŻRE CO U KORYTA!!!!!…..i nie myślcie że było inaczej gdy protektorzy p.Czeluśniaka byli u władzy…KAŻDE grabie grabią pod siebie A NAIWNI niech w bajki wierzą….

cel
cel
2022 lat temu

Cel uświęca środki co widać na przykładzie tej sesji. Gdzie tu miejsce na przyzwoitość, elementarne poczucie honoru itp. jeżeli pali się pod tyłkiem. A usta pełne są frazesów, ręce nabożnie złożone, nogi gorliwie i niecierpliwie przebierają w pogoni za drugą kadencją. Po co? Dla przedłużenia wstydu o kolejne 4 lata. Kończ Waść /to do Czeluśniaka i RIO/ wstydu oszczędź/!

Cytryn Kwas Księgowy
Cytryn Kwas Księgowy
2022 lat temu

Cyt.:"Dochód na jednego mieszkańca Jasła w 2009 roku wyniósł 2.640 zł i jest on większy o ponad 103 zł od roku 2008." Tzn że nas opodatkowali o 103 zł. więcej i są z tego dumni ci nasi wybrańcy!? To jest dobre dla tych co mieszkają poza Jasłem!

Back to top button
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x