Wiadomości

Ambitny budżet na 2010 rok dla Miasta Jasła przyjęty

Radni miejscy przyjęli projekt uchwały budżetowej miasta na 2010 rok. Zgodnie z nim zadłużenie miasta planowane jest na poziomie 45,5 mln. zł. Wydatki wyniosą 140 mln. zł, z tego 51 mln. zł na inwestycje. Lwia część tych ostatnich – 36 mln zł – ma być  finansowana ze środków Unii Europejskiej.

Ambitne założenia przyjętego budżetu dzielą radnych. Jedni widzą w nim wyzwanie, drudzy zwiastują spektakularną klęskę.

Na inwestycje przeznaczono 51 mln zł. Dlatego gdyby udało się go (budżet – przyp. red.) w znaczniej mierze zrealizować to będzie co robić – mówi burmistrz Pabian.

Duże inwestycje planowane przez Miasto to głównie: rozbudowa i uzbrojenie strefy przemysłowej, drugi etap rewitalizacja miasta, rekultywacja wysypiska odpadów, modernizacja taboru ZMKS, budowa Przedszkola Miejskiego nr 3, termomodernizacja przedszkoli miejskich, budowa obiektów sportowych. Każde z nich pochłonie kwotę kilku milionów zł.

To bardzo proinwestycyjny budżet, zakładający 36 mln zł dotacji z Unii Europejskiej. Jeśli uda nam się to zrealizować w 75%, to będzie jeden wielki sukces – mówiła tuż po głosowaniu burmistrz Maria Kurowska.

Wszystkie poprawki trafiły do kosza

Podczas głosowania nad poprawkami, wszystkie piętnaście zostały odrzucone, mimo że część miała poparcie komisji finansowo-budżetowej.

Dziękuję radnym za odrzucenie złożonych wniosków, bo burzyły nasz misternie ułożony plan – mówiła po głosowaniu burmistrz Maria Kurowska.

Odrzucenie poprawek poruszyło część radnych. Rozczarowany był zwłaszcza Krzysztof Czeluśniak, który zgłosił rekordową ilość ośmiu poprawek. (czytaj więcej: „15 poprawek do budżetu miasta. Ponad połowa zgłoszona przez radnego Czeluśniaka„)

Mimo pozytywnej opinii komisji finansowej części moich propozycji zmian budżetowych (czterech – przyp. red.) zostało przez radę utrącone. Wszystko co radny Czeluśniak składa musi być „ścięte”, nie ważne czy komisja finansowa akceptuje, czy nie. Pani burmistrz ma nieustające pasmo sukcesów i takie wnioski burzyły jej to – mówił radny Krzysztof Czeluśniak.

Zadłużenie Miasta na poziomie 45,5 mln zł. Opozycja bije na alarm

Przeciwny budżetowi był m.in. klub Platformy Obywatelskiej, który podkreśla, że przyjęty budżet jest najsłabszym w ostatnich kilku latach, ponieważ powoduje dalsze zadłużanie miasta.

W 2006 r. wynosiło 31 mln zł, w 2007- 33 mln zl, w 2008 prawie 35 mln zł, w 2009 – 35,5 mln zł, a w 2010 planowane jest na 45,5 mln zł. Ten wzrost jest niepokojący, a do tego deficyt planowany wynosi 16 mln zł. Jego sfinansowanie planowane jest z kredytu komercyjnego w wysokości 21,5 mln zł. Te liczby chyba mówią same za siebie – mówi Roman Kościow, PO.

Burmistrz Pabian podziela obawy opozycji, ale zaznacza, że zadłużenie Miasta jest następstwem podejmowanych inwestycji.

Jeśli chce się coś zrobić, to wiadomo, że tych środków, wygenerowanych po stronie dochodów byłoby za mało. Dlatego też zaciągnięcie kredytu na dobre zadania uważam za całkowicie celowe – podkreśla burmistrz Ryszard Pabian.

Ryzykować pieniądze z UE czy nie?

Miasto spróbuje zaryzykować i pozyskać pieniądze unijne na inwestycje. Z jakim skutkiem? Zdania są podzielone.

Wiemy już, że na niektóre będziemy mieli środki. Na wszystkie, które się pojawiły jako zadania, będziemy składać wnioski. Czy wszystkie będą rozstrzygnięte w tym roku? Tego nie wiemy. Mamy nadzieję, że część na pewno pozyskamy. A ile? Nie od nas to zależy. Będziemy chcieli przygotować wnioski najlepiej jak potrafimy – podkreśla burmistrz Pabian 

Załóżmy, że wejdzie tylko część środków z Unii Europejskiej, to zadłużenie się zwiększy. Dla mnie jest to populizm i propaganda. Może to rozdawnictwo pieniędzy podczas kampanii wyborczej, żeby pokazać się ludziom? Zobaczymy – mówi z kolei Krzysztof Czeluśniak.

Zobacz kto jak głosował

Ostatni w tej kadencji budżet został przyjęty stosunkiem głosów 15 „za”, 4 „przeciw”, 1 „wstrzymujący się” od głosu. 1 osoba nie głosowała.

„Za” byli –  Andrzej Bajorek, Zbigniew Balik, Marek Barański, Ryszard Czarny, Andrzej Dybaś, Zdzisław Dziedzic, Maria Filip-Niwelt, Wiesław Hap, Maria Jagielska, Józef Kędrek, Henryk Rak, Tadeusz Stachaczyński, Andrzej Trzop, Stanisław Zając s. Antoniego, Stanisław Zając s. Mieczysława

 „Przeciw” – Krzysztof Czeluśniak, Roman Kościow, Leszek Znamirowski, Piotr Kołodziej.

„Wstrzymali się” – Elżbieta Bernal.

Na sesji nieobecny był radny Jerzy Węgrzyn.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ace
ace
2024 lat temu

pisze pan panie redaktorze, że opozycja (PO) bije na alarm, ale przecież oni są koalicjantami w koalicji z PiS i mają swojego vice-b. jakaż to opozycja??:D raczej niewygodny koalicjant

Lis
Lis
2024 lat temu

Wreszcie radni zmądrzeli.Prysznic medialny przyniósł efekty.Zadłużenie na inwestycje to wspaniała wiadomość.Oby tylko tak dalej,i nie pod wybory…

jaj
jaj
2024 lat temu

PO nie jest w koalicji z PiS-ścierwami!

inwestycje?
inwestycje?
2024 lat temu

a jakie to będą te inwestycje ?

ace
ace
2024 lat temu

@ jaj
chyba nie powiesz, że partia viceburmistrza jest partią opozycyjną skoro formalnie współrządzi tym miastem.

mieszkaniec Brzyszczek
mieszkaniec Brzyszczek
2024 lat temu

Pani Burmistrz-czekamy na realizację tego budżetu i życzymy powodzenia.

pani Ziębowa
pani Ziębowa
2024 lat temu

A czy mógłby jakiś w miarę inteligentny dziennikarz zapytać radnego Kościowa jak według niego powinien wyglądać budżet miasta Jasła? Bo, póki co, to radny Kościow krytykuje dla samej krytyki, w czym przypomina znane powiedzenie o krytykach i eunuchach 😆

Paweł K.
Paweł K.
2024 lat temu

Po głosowaniu – patrz tablica widać,że w koalicji z PISem jest Przymierze Samorządowe Prawicy. Mnie nikt nie musi mówić jak jest , ponieważ to widać podczas głosowania.

Adam
Adam
2024 lat temu

A co Kościow może mieć do powiedzenia??!Przecież to m…!

Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Gratulacje i pomyślności w realizacji budżetu.
POALICJA NIECH TRWA.

koziołek
koziołek
2024 lat temu

9 913 000 to planowany wzrost zadłuzenia z roku 2009 na 2010. Jestem mieszkańcem śródmieścia, gdy inni odjadą na wieś , ja to będę spłacał wraz z innymi jaślanami. Tragedia.

Do Pawła K.
Do Pawła K.
2024 lat temu

Faktycznie jesteś rewelacyjny w wyciąganiu wniosków. Jedno głosowanie i już wiadomo, że PSP jest w koalicji z PiS, a PO i pan Krzysztof ma kolegę wiceburmistrza Leszka Zduńskiego oraz kolegę wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Jasła Pana Romana Kościowa ….
Jeżeli byłeś na zewnątrz i chodziłeś po śniegu tzn. że jesteś eskimosem.
Gratuluję logicznego myślenia i rewolucyjnej czujności Cz.K.isty ………

otwórz oczy
otwórz oczy
2024 lat temu

kolego sofisto nie słowa a fakty.faktem jest że PSP z Górczykiem na czele jest w koalicji budżetowej z PIS.Tragedia.

Zobacz także
Close
Back to top button
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x