Wiadomości

Apele przedwyborcze?

Radni wystosowali apele do ministrów, parlamentarzystów oraz samorządowców w dwóch sprawach – budowy zbiornika Kąty – Myscowa oraz budowy obwodnicy północnej. Niektórzy radni podkreślali, że są to stanowiska, które mają jeden cel – cel polityczny.

Nie wiem czy my pisząc tego typu stanowiska, nie zapewnimy sobie dobrego samopoczucia, z tego względu, że papier przyjmie wszystko, tylko jaka jest skuteczność, bo to już kolejne pismo w tej sprawie. Ja rozumiem, że problemy są warte uwagi natomiast zainteresowanie średnie – podkreślił radny Roman Kościow.

Powódź przełamie impas?

Faktycznie, stanowisko w sprawie budowy zbiornika Kąty – Myscowa niewiele różni się od wystosowywanych wcześniej.

W treści podkreślono, że „tylko budowa zbiornika, którego głównym zadaniem będzie retencja wód, zapewni nam i wszystkim gminom leżącym w dorzeczu rzeki Wisłoki bezpieczeństwo w czasie intensywnych opadów deszczu i wiosennych roztopów”.

Wnioskodawcy podkreślają też, że „wykonane na terenie miasta Jasła obwałowania rzek Wisłoki, Jasiołki i Ropy nie zapewniają należytej ochrony przy ponadnormatywnych stanach wód, czego doświadczyliśmy w tym roku”.

Zdaniem wnioskodawców, powódź jaka dotknęła Jasło byłaby okazją do przełamania impasu w sprawie realizacji inwestycji.

Wykreślili burmistrza

Mimo wspólnego stanowiska Rady Miasta i burmistrza Jasła, Tadeusz Stachaczyński wnioskował o wykreślenie z tytułu uchwały drugiego wnioskodawcy – burmistrza Jasła.

Mimo, że wspólny wniosek nie miał żadnych przeszkód natury prawnej radny tkwił na swoim stanowisku. I co ciekawe, dzięki nieobecności na sali radnych Bajorka (PiS) i Czarnego (PiS), głosami opozycji, wniosek taki przegłosowano.

A efektem pewno będzie, że burmistrz złoży też swoje stanowisko i myślę, że minister się zdziwi, co to w tym Jaśle się dzieje, burmistrz osobno wysyła stanowisko, rada osobno. I pewnie będzie pokazane jak my w tym mieście ładnie się integrujemy – skwitowała Kurowska.

Podkreśliła również, że decyzja radnych miała charakter rozgrywek politycznych.

Który z panów pojedzie teraz i będzie lobbował w ministerstwie? Proszę mi się zgłaszać. Może pan panie radny (Stachaczyński – przypis redakcji), pana upoważnimy i będzie pan jeździł i lobbował i starał się rozmawiać z ministrami. Bo ja nieraz na kolana upadam, żeby znaleźć sobie dojścia do ministrów i bez względu, jaka to jest opcja – mówiła Kurowska. – Jak ja teraz z tym stanowiskiem pojadę? To pan załatwi teraz budowę zbiornika Myscowa – Kąty. – dodała burmistrz.

Spory wokół obwodnicy

Jeszcze więcej emocji wzbudziła sprawa obwodnicy północnej, której budowa nie może ruszyć bez pieniędzy z generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A ta, pieniędzy takich nie przewiduje.

Ponadto, jak argumentował radny Tadeusz Stachaczyński nie ma pełnej dokumentacji pozwalającej na budowę obwodnicy.

Dla obwodnicy północnej przebiegającej na terenie miasta Jasła nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Jest tylko studium i nie ma prawa miejscowego. My zwracamy się z apelem do instytucji zewnętrznych, do ministerstwa, żeby nam wybudowali, a my nie zrobiliśmy planu zagospodarowania przestrzennego – mówił Stachaczyński.

Dodał też, że są to apele przygotowywane na potrzeby kampanii wyborczej.

Jest to na potrzeby kampanii, żeby pokazać, że nie byliśmy bezczynni. Byliśmy bezczynni, mówię także o sobie, że nie uchwaliliśmy planu zagospodarowania przestrzennego obwodnicy północnej – podkreślił Stachaczyński.

Z kolei zdaniem burmistrz Marii Kurowskiej, apel w sprawie budowy obwodnicy jest podparty opinią jaką od niedawna dysponuje miasto w sprawie zanieczyszczenia powietrza. Wynika z niego, że wciągu ostatnich lat zwiększyło się zanieczyszczenie powietrza oraz natężenie hałasu, spowodowane wzmożonym ruchem samochodów, w tym samochodów ciężarowych. W 2008 roku natężenie ruchu ciężarowego dochodziło do 20%. Budowa obwodnicy pomoże w ograniczeniu liczby samochodów ciężarowych o 80% i osobowych o 40%

Również i tym razem radny Stachaczyńksi wnioskował o wykreślenie burmistrza jako wnioskodawcy, jednak tym razem przeciwko wnioskowi Tadeusza Stachaczyńskiego zagłosowali radni Czarny i Bajorek.

Mimo sporu wokół stanowisk, oba zostały przyjęte przez radnych jednogłośnie.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kobi
kobi
2024 lat temu

Zalew Kąty-Myscowa już wnet trafi do historii, a raczej jego budowa. Ci co tak entuzjastycznie apelują o jego budowę w prywatnych rozmowach uśmiechają się pod nosem i nie kryją, że to tylko kiełbasa przedwyborcza, która jest już wykorzystywana po raz któryś z rzędu.
Co do obwodnicy północnej, to ona już się realizuje. Z chwilą uruchomienia mostu na Wisłoce pod Kołaczycami ruch pójdzie przez gminę Brzyska do Skołyszyna i dalej na Nowy Sącz. Jak twierdzi Pan Pawluś wystarczy tylko trochę poszerzyć drogi. A więc obietnica wyborcza jasielskiego PIS-u sama się zrealizuje.

pysiek
pysiek
2024 lat temu

a moze zamiast obiecywac cos na przyszlosc – nasi mozmni zrobia cos a za ich efekty i wzorowa prace my ich wybierzemy ponownie

stracone 4 lata
stracone 4 lata
2024 lat temu

W sposób oczywisty dla każdego widać, że pod presją zbliżających się wyborów władza miejska chce wywołać wrażenie, że coś robi w sprawach , które leżały odłogiem przez całą kadencję. Jeżeli ktoś bywa w Krośnie, nawet przejazdem to zobaczy ogromną i powiększającą się przepaść jaka dzieli Jasło od Krosna. Tam się nie apeluje – tam się robi.Taki jest koszt wybrania dyletanta na stołek decydencki. Wołanie: wybierzcie mnie a ja to wybuduję – jest żałosne- kolejne 4 lata w plecy. 😮 Nauczyciele do szkół:bigeek:

RJS
RJS
2024 lat temu

Pani Burmistrz ma znowu ochotę poślizgać się po apelach ? Służbowe pielgrzymki tym razem do ministrów, na trzy miesiące przed wyborami ? Pytam – gdzie Pani była przez 3 i 3/4 roku, i czym się Pani do tej pory zajmowała ? Zakupiona dla tow. Baniaka ślizgawka, potworkowata fontanna na rynku i obiecane autobusy (z klimą ! – cudo) mają się nijak do licznych, a bardzo konkretnych obietnic, jakie pamiętamy z poprzednich wyborów. Naobiecywała Pani mnóstwo, a spełniła mniej niż Tusk ze swoich mamideł. Przychodzi czas rozliczenia.

gbur
gbur
2024 lat temu

Z t a panią się nie integrujemy – nie po drodze nam. Tej pani już dziękujemy !!!!!

anty
anty
2024 lat temu

PO co nam ten zbiornik po co nam ten zbiornik

ixi
ixi
2024 lat temu

skonczcie GADAC zacznijcie ROBIC! Proste!

Stary
Stary
2024 lat temu

Radny Stachaczyński na burmistrza!!!!!
O jakiej Myscowej gada p. burmistrz????? Pan Jarosław Kaczyński w kampanii prezydenckiej obiecywał wybudować gigantyczny zbiornik od Kątów do Mysłowic(http://www.jaslonet.pl/wiadomosci/jaroslaw_kaczynski_w_jasle_walka_o_glosy_na_walach,2476.html). Nikt nigdy tego nie sprostował. To manipulacja?

maj
maj
2024 lat temu

Jeszcze jedno g..które zalewać będzie miasto!:upset:

własne spostrzeżenia
własne spostrzeżenia
2024 lat temu

Wszyscy rajcy jasielscy nie umieją poradzić sobie z przyziemnymi obowiązkami p.powodziowymi,jakie są :
– konserwacja rowów melioracyjnych,cieków,potoków,
-czyszczenie przepustów drogowych,
– karczowanie drzew,wikliny w korytach rzecznych,międzywalach rzek.Świetnie sobie radzą z karczowaniem drzew w Rynku,które Czernercki celowo obudował kostką brukową.On nie wytrzymał i drzewa nie wytrzymały.
Stawianie szczytnych,nierealnych celów,odgrzewanie starych kotletów ma jeden ;za wszelką cenę powrót do koryta .Ludzie Ci powinni dokonać samorozliczenia i odejść do wszystkich diabłów.Nic nie robienie,a ciągłe straszenie mieszkańców chociażby to coraz nowymi powodziami,to droga do nikąd.

duzy
duzy
2024 lat temu

stary ales ty glupi lol

PISoczek
PISoczek
2024 lat temu

Bidna krolowa płakała uuu dejcie jej hustczke 😛

Lord
Lord
2024 lat temu

Już niedługo będziemy znosić rządy tych nieudaczników jasielskich! Tylko wybory samorządowe mogą zmienić obraz naszego ciemnogrodu! Więcej informacji w mediach centralnych. Organizacja imprez to całkowita porażka,p.Kasprzyk niewie jak pozyskać sponsorów i zarabiać pieniążki dla naszego miasta! Dni Wina to impreza dla ludu,a folklor wyszehradzki dla vipów (oczywiście darmowe "żarcie dla wybranych" )Pani Kurowska i pani Kasprzyk! mam was serdecznie dość!!!B)

sss3
sss3
2024 lat temu

Zalała nas Klimkówka więc wybudujmy Kąty-Myscowa. Dlaczego ma nas tylko jeden zbiornik zalewać?

ola
ola
2024 lat temu

podoba mi się ten radny Stachaczyński!

Ewa
Ewa
2024 lat temu

Jarosław obiecał budowę potężnego zbiornika od Kątów do Mysłowic.Słowa nie dotrzymał prezes Prawa i Sprawiedliwości?

dawid
dawid
2024 lat temu

Pani Maria jak zwykle usmiechnieta , pieknie pozuje do zdjec, w czasie wizyty jaroslawa k. tuz po powodzi dzielnie bronila i towarzyszyla mu krok w krok, nie trwalo to zbyt dlugo zostal wysmiany i wygwizdany:) mam nadzieje ze wkrotce zniknie z pejzazu politycznego naszego miasta, i wroci do gospodarstwa, hihihihihihi:lol:

kropka
kropka
2024 lat temu

Widzicie Jaślanie jak dbają o Was ile wyborow tyle budow zbiornika Kąty-Myscowa faktycznie do tej pory ten zbiornik sięgał by do Mysłowic i dlatego nikt tego nie prostował wierzę,że nie dacie się dłużej tak nabierać kiedy zrozumiecie,że oni mają Was daleko daleko a może jeszcze dalej nawet nie wiecie jak daleko.

POTEM
POTEM
2024 lat temu

To na tym pierwszym obrazku to KRZYSZTOF KRAWCZYK.

Polo
Polo
2024 lat temu

NIe to nie Krzysztof Krawczyk to piękny i mądry Romuś

ixi
ixi
2024 lat temu

Nic z tego nie bedzie – klakiery PiSu chca przeciez Zalewu Katy-Myslowice a nie Zalewu Katy-Myscowa!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

lord
lord
2024 lat temu

Roman nie przejmuj się działasz zgodnie z głosem ludu!!! "psy szczekają,a karawana jedzie dalej" W wyborach samorządowych pisiory i ich utopijne myślenie w końcu przegra! Masz nas głos.B)

Zobacz także
Close
Back to top button
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x