r e k l a m a
Wiadomości

Awantura o Zyndrama. Internauci spieszą z pomocą

Pierwszym pomysłodawcą budowy pomnika ku czci Zyndrama z Maszkowic, jak się okazuje, nie jest Tomasz Kasprzyk. Autorem upamiętnienia 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem pomnikiem Zyndrama jest Henryk Zych – informuje w mailu nasz czytelnik.

Wstępny projekt pomnika autorstwa Henryka Zycha

Na dowód przesyła artykuł pana Henryka Zycha „Bohater – herbu Słońce” wydany w „Regionie Jasielskim” w 1999 roku oraz projekt pomnika jego autorstwa.

Z artykułu dowiadujmy się m.in. o związkach Zyndrama z Jasłem, przez urząd starosty jasielskiego, który rezydował na zamku Golesz. Zych powołuje się tutaj na artykuł prof. Józefa Garbacika „Bohater spod Grunwaldu”, w którym ponad wszelką wątpliwość wyjaśnione zostało, że starosta jasielski Zyndram z Maszkowic brał udział w bitwie pod Grunwaldem i dowodził z ramienia Władysława Jagiełły zwycięskimi hufcami.

To właśnie w artykule „Bohater – herbu Słońce” czytamy o pomyśle Henryka Zycha na uczczenie 600 rocznicy bitwy grunwaldzkiej.

Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł

„Tak, czy inaczej, Zyndram z Maszkowic, bohater spod Grunwaldu, zasługuje w naszym regionie na szczególną uwagę. Różne opinie na jego temat i różnice zdań winny być przez historyków wyjaśnione i ujednolicone. Duże pole do popisu ma tu Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, a także Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc, które winny zadbać o nadanie tej postaci, tak ściśle związanej z Jasłem i Kołaczycami, właściwej rangi. A samorządy lokalne też nie powinny, w tym temacie stać na uboczu. Jest wprawdzie w Jaśle ulica Zyndrama z Maszkowic, ale czy to już wszystko na co nas stać?

Zbliża się 600-letnia rocznica zwycięstwa pod Grunwaldem. Może warto pokusić się o przeprowadzenie w Jaśle lub Kołaczycach sesji naukowej na temat Zyndrama i jego udziału w zwycięstwie grunwaldzkim. A może by tak upamiętnić naszego bohatera pomnikiem lub co najmniej oryginalnym głazem z tablicą, dwoma symbolicznymi mieczami i „słońcem” w herbie? 600 lat to najlepsza ku temu okazja, a Zyndram na to zasługuje.”

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Czytaj więcej:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trzeźwy
trzeźwy
2024 lat temu

Oprócz Jasła, Zyndram z MASZKOWIC był też starostą Małogoszcza i jeszcze pewnie kilku innych wiosek.
Napisałem z dużych liter nazwę Maszkowice, gdyż właśnie to była siedziba Zyndrama – tam się urodził, mieszkał i zmarł.
Dlatego też – niestety – muszę tutaj poprzeć Panią Burmistrz. Opieranie promocji na postaci kogoś kto tylko przez chwilę dzierżył "stołek" starosty jasielskiego to chyba jednak WIELKA POMYŁKA!
Jeśli przyjąć tok rozumowania "fanów" Zyndrama to jego pomnik mowinien stać w kilkudziesięciu wioskach i miasteczkach w małopolsce i na podkarpaciu. 🙂

trzeźwy
trzeźwy
2024 lat temu

…w ogóle możemy zacząć stawiać pomniki wszystkim rycerzom, którzy kiedykolwiek zapuścili się w nasze strony na polowania na wiejskie dzierlatki :)))

aktualny
aktualny
2024 lat temu

LEPIEJ ZACZĄĆ BUDOWAĆ POMNIKI MĘCZENNIKĄ Z KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ,BO TA CHWILA NIEDŁUGO NADEJDZIE I KASY MOŻE ZABRAKNĄĆ.

do trzeźwy
do trzeźwy
2024 lat temu

nie wiem skąd wymyśliłeś żę on tam się urodził, mieszkał i zmarł (podaj źródła! haha). Archeolodzy nie potwierdzili istnienia żadnego zamku czy grodu w Maszkowicach z okresu jego życia. W rejonie Jasła jest wiele miejscowości, które posiadał, więc wybudowanie mu pomnika akurat w Jaśle jest uzasadnione, ponieważ był starostą jasielskim i Jasło stanowi największą z tych wszystkich miejscowości, a takie duże pomniki nie buduje się po wioskach, a w miastach stanowiących ośrodki życia społecznego wobec pomniejszych. A on nie tylko "dzierżył "stołek"" ale również robiąc to walczył jako dowódca wojsk na polu walk w bitwie, która okazała się największą chwałą… Czytaj więcej »

INRI
INRI
2024 lat temu

powinni postawic jakis inny pomnik, hmm moze krzyz ? dawno zadnego niepostawili a najlepiej niech postawia 2

Ciekawy ten Zyndram
Ciekawy ten Zyndram
2024 lat temu
Pomnik dla kazdego!
Pomnik dla kazdego!
2024 lat temu

ja te chce POMNIK! Jak szalec to szalec!:lol:

The Observer
The Observer
2024 lat temu

A może by mu tak RONDKO ?? Albo DĄBKA posadzić ??

trzeźwy
trzeźwy
2024 lat temu

@do trzeźwy
dlaczego zatem Zyndram nie zwał się Zyndramem z Jasła? :)))
Dzierżył stołek bo se go kupił za 100 grzywien – źródeł se sam poszukaj skoro odzywa się w tobie nutka archiwisty 😉
Nie wiem skąd wnosisz że nie szanuję rycerza Zyndrama????
A odnośnie "szansy na promocję Jasła" to najlepsza była dzisiejsza wypowiedź Dariusza Tworzydły dla Nowin. Do promocji potrzeba realizacji długofalowej strategii a nie kolejnego pomnika… i tym trafnym stwierdzeniem proponuję zakończyć tą bezowocną dyskusję 🙂

laska
laska
2024 lat temu

Wielkim i mężnym człowiekiem był GNIEWOSZ !!!
gdzie mamy pstawić pomnik????

do trzeźwy
do trzeźwy
2024 lat temu

ja do źródeł dotarłem, ale to ty twierdziłeś, że tam żył i umarł. jeśli chcesz to podam ci, gdzie możesz o nim poczytać. a dlaczego zyndram z maszkowic? – pewnie dlatego bo się tam urodził, co nie świadczy, że tam żył jako pełnoletni człowiek. dzierżył stołek to pejoratywne określenie piastownia urzędu. a co do pomysłu o długofalowej promocji zaczynając od pominika, to jak najbardziej popieram.

trzeźwy
trzeźwy
2024 lat temu

@do trzeźwy
widzę kolego że o marketingu miejsc to masz marne pojęcie 🙂

do trzeźwy
do trzeźwy
2024 lat temu

"Napisałem z dużych liter nazwę Maszkowice, gdyż właśnie to była siedziba Zyndrama – tam się urodził, mieszkał i zmarł." – natomiast ty piszesz coś o czym nie masz zielonego pojęcia i większość w tym zdaniu to nie prawda

trzeźwy
trzeźwy
2024 lat temu

Ty za to pewnie masz dowody na to, że urodził się, mieszkał i zmarł w Jaśle :))) buahaha …a Kopernik była kobietą… :)))

do trzeźwy
do trzeźwy
2024 lat temu

ja nie mam, ale to ty podałeś informacje, które nie są prawdą. twoja wiarygodność upadła. ja zdania nie napisałem, że tu zmarł lub mieszkał. aczkolwiek przebywał czy pomieszkiwał na Goleszu. chciałeś zabłysnąć jakimś komentarzem (tym pierwszym), którego treść okazała się w dużej części zmyślona. już po tym samym powinienem stracić powody do dialogu z tobą, ale po ostatnim straciłem całkiem, bo odpisałeś nie na temat. miejsce śmierci Zyndrama nie jest znane

Back to top button
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x