Wiadomości

Bądź dawcą szpiku, zarejestruj się

– Takiej akcji jeszcze w Jaśle nie było– mówi o organizowanym w niedzielę „Dniu Dawcy” Tomasz Stępniak ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych i Regionu Jasielskiego „Nasz Dom.”

Każdy, kto w niedzielę 26 września przyjdzie do Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, będzie mógł zarejestrować się w banku dawców szpiku kostnego lub honorowo oddać krew.

Chcemy rozpropagować ideę dawstwa szpiku, obalić stereotypy, które dotykają  tej formy transplantacji i mamy nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie honorowo oddawać krew – mówi Łukasz Kotulak, ze stowarzyszenia „Nasz Dom”.

Co godzinę ktoś dowiaduje się o swojej chorobie

Z pomysłem organizacji w Jaśle „Dnia Dawcy”, Tomasz Stępniak (22l.) i Łukasz Kotulak (27l.) nosili się od dawna.

Po obejrzeniu reportażu o fundacji Urszuli Jaworskiej, zajmującej się dawcami szpiku kostnego i o samej pani Urszuli, która jest pierwszym niespokrewnionym biorcą, zainteresowałem się tym tematem – opowiada Tomek.

kliknij aby powiększyć

W Internecie znalazł wiele cennych informacji. Wraz z Łukaszem postanowili pokazać, że skoro podobne akcje można z powodzeniem przeprowadzać w innych miastach, to czemu nie w Jaśle.

Takiej akcji jeszcze w Jaśle nie było. Wiele osób, również u nas choruje na białaczkę. Średnio, co godzinę jeden człowiek w Polsce dowiaduje się, że choruje na białaczkę – mówi Tomek.

Chcą być dawcami

Tomek wie, co znaczy choroba bliskiej osoby.

Kiedy 9 lat temu na świat przyszedł mój brat, okazało się, że jego stan jest bardzo poważny, groziła mu śmierć. Tylko pomoc jasielskich lekarzy oraz wyspecjalizowanego sprzętu, jaki w tym czasie szpital dostał, uratowało życie mojego brata. To też wpłynęło na moją decyzję, aby zrobić coś dla społeczeństwa – opowiada. – Udało się uratować kogoś bliskiego dla mnie, dlatego chcę, aby kogoś bliska osoba został uratowana przez „Dzień Dawcy” – dodaje.

Tomek związany jest ze Stowarzyszeniem „Nasz Dom”, które m.in. organizuje kolonie i zimowiska dla młodzieży. Co roku włącza się w organizację finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jakiś czas temu zarejestrował się w banku dawców szpiku, a teraz chce zachęcać innych do oddawania szpiku kostnego.

Łukasz także jest w banku dawców szpiku, dla niego ta niedzielna akcja jest szczególnie ważna.

Na białaczkę zmarł mój dziadek. W latach 80. nie leczono tak skutecznie a przeszczepianie narządów nie było tak popularne jak dziś. Po kilku miesiącach choroby dziadek umarł, a ta trauma we mnie została. Włączyłem się w tę akcję, bo nauczono mnie w domu, że jeśli mogę dać coś dobrego innym, to żebym to robił – mówi Łukasz.

Zarejestruj się

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w najbliższą niedzielę, od 10.00 do 15.00 w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 45 lat. Wystarczy, że odda ok. 10 ml krwi, niezbędnej do rejestracji.

Chęć zostania dawcą szpiku deklaruje się przez wypełnienie odpowiednich formularzy, które można pobrać tutaj. – (załącznik 1), (zalącznik 2)

Osoby, które nie będą mogły przyjść w niedzielę mogą jeszcze przyjść do RCKiK w Jaśle od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 11.00

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DAWcy na Pokaz
DAWcy na Pokaz
2024 lat temu

szpik pobierany od polskich dawców pod hasłem pomocy polskim dzieciom – trafia do…Niemiec! 01.07.2010 01:23 [#]
http://niezalezna.pl/article/show/id/22208
Jak ustalili reporterzy "Misji specjalnej", szpik pobierany od polskich dawców w licznych akcjach społecznych organizowanych pod hasłem pomocy polskim dzieciom – trafia do…Niemiec! A wszystko za sprawą niemieckiej fundacji DKMS, która przeprowadzając akcje rejestrowania potencjalnych dawców na terenie Polski, starannie unika informowania ich o swoich niemieckich powiązaniach

Łukasz Kotulak
Łukasz Kotulak
2024 lat temu

Gdzie tu widzisz mądralo Fundacje DKMS?
NIE MA!
Akcja robiona jest z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie
A "szpik trafia" do Centralnego Polskiego rejestru do POLTRANSPLANTU w Warszawie
Proszę nie łączyć akcji DKMS dla "Nergala" z Akcją państwowych, polskich instytucji!

Łukasz Kotulak
Łukasz Kotulak
2024 lat temu

Dołącz do nas na faceebook, dowiedz się więcej! http://www.facebook.com/home.php?#!/profile.php?id=100001534825429

Hetfield
Hetfield
2024 lat temu

Jestem Honorowym Krwiodawcą,jestem też zarejestrowany w banku dawców szpiku właśnie w Poltransplancie.popieram Waszą akcję z całego serca:)namawiam wszystkich czytających ten artykuł do podobnego kroku.to nic nie boli,nic nie kosztuje,a można uratować komuś życie:)pozdrowienia dla Organizatorów:)

e.r
e.r
2024 lat temu

do L.Kto ty z tym krzywym ryjem nawiedzony ateista

Ronin
Ronin
2024 lat temu

Popieram akcję,jestem honorowym dawcą krwi,a wniedziele rejestruję się na waszej akcji!!! pozdrawiam serdecznie!B)

Grzegorz
Grzegorz
2024 lat temu

Ponieważ w Jaśle i okolicy nie było podobnych akcji, zarejestrowałem się w Fundacji DKMS. Czy możliwe jest przeniesienie się do Centralnego Polskiego rejestru do POLTRANSPLANTU w Warszawie? Mam niestety już 48 lat, a w DKMS zapisują do 50 lat, więc się zapisałem. Ale sporo jest niejasności co do działalności DKMS, dlatego chciałbym sie przepisać do na pewno polskiego rejestru. Akcję popieram serdecznie, szkoda, że nie było jej wcześniej.

GBS
GBS
2024 lat temu

z tego co sie orientuje w Polsce istnieje 6 banków dawców szpiku. Wszystkie działające w Polsce rejestry należą do Światowego Banku Szpiku Bone Marrow Donor Worldwide z siedzibą w Leiden (Holandia). Jesli sie juz raz zarejestrowales w DKMS to nie powinno sie dublować badania i rejestrowac np w POLTRANSPLANCIE.

ZRusefezer
ZRusefezer
2024 lat temu

torebki damskie w³oskie torebki online torby skórzane david jones torebki
torebki torebki torebka kuferek
torebki online torebki wizytowe torebki david jones david jones torebki torebki damskie w³oskie tanie torebki
torebki damskie torebki listonoszki torebki damskie sklep internetowy

Zobacz także
Close
Back to top button
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x