r e k l a m a
Wiadomości

Balony poleciały do nieba

„Balony do nieba”, tak UNICEF upamiętnił rocznicę 20 lat Konwencji o Prawach Dziecka. W happeningu wzięła udział Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle. Uczniowie tej szkoły na płycie Rynku wypuścili 180 balonów.

Konwencja o Prawach Dziecka jest jednym z najważniejszych dokumentów obowiązującym w Polsce i na świecie mówiącym o prawach dzieci. Z tej okazji UNICEF przygotował program „szkoła z prawami dziecka”, do którego przystąpiło 1898 szkół z całej polski, w tym Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 4 w Jaśle.

Po raz pierwszy uczestniczymy w tego rodzaju inicjatywie. Przygotowaliśmy wystawy dla dzieci, krótką prezentację i apel. Punktem kulminacyjnym był happening „balony do nieba”, aby to kolorowe niebo symbolizowało te wartości, które mają być przestrzegane w stosunku do dzieci – mówi Grażyna Nalepa, pedagog szkolny, koordynator programu „szkoła z prawami dziecka.”

Specjalnie dla dzieci z klas od 1 do 3 został przygotowany apel szkolny. Prelekcję na temat praw dziecka wygłosili uczniowie klas gimnazjalnych.

Uczniowie naszej szkoły, uwielbiają pomagać swoim młodszym kolegom, tłumaczyć im, tak jak na tym apelu prawa dzieci. Chcieliśmy ten temat przedstawić w lżejszej i zabawnej formie, żeby dzieci to zrozumiały – mówi Mateusz, uczeń Gimnazjum nr 4 w Jaśle

Wśród praw zawartych w Konwencji niektóre wzbudziły zaskoczenie gimnazjalistów.

Szczerze mówiąc nie sądziłam, że jest takie prawo do rozrywki i wypoczynku. To jest bardzo ważne. Prócz tego, że się uczymy musimy mieć przerwę w nauce do tego, aby rozwijać swoje zainteresowania, swoje hobby, to też przydaje się w przyszłości a my w gimnazjum myślimy już o przyszłości – mówi Katarzyna.

Przygotowana przez gimnazjalistów prezentacja zaciekawiła dzieci. Pytane przez nas jakie prawa im przysługują odpowiadały:

Prawo do zabawy i opieki. Mamy prawo aby się nami zaopiekowała pani w szkole, mama, tata, brat, siostra, babcia i dziadek – mówi nam 6-letnia Iwonka.

Nie wolno się z innych dzieci wyśmiewać, bo byłoby im smutno – dodaje 6-letni Norbert.

Po akademii dzieci przeszły na jasielski Rynek. Każde miało jeden balonik z wypisanym prawem. W niebo poleciało180 balonów.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
beti
beti
2024 lat temu

:)super jestem za

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x