r e k l a m a
Wiadomości

Będzie deptak przy jasielskim rynku

Jeszcze w tym roku przy jasielskiego rynku powstanie deptak. Pierwsza w mieście aleja spacerowa zostanie wybudowana w ramach trzeciego etapu rewitalizacji rynku jasielskiego. Koszt wykonania nawierzchni to 500 tys. zł.

Przypomnijmy, że do tej pory zrealizowano dwa etapy, tj. modernizację płyty rynku, oraz remont części, na której rosną drzewa. To zadanie zostało zrealizowane jeszcze w 2002 r., na inwestycję wydano ok. 2,2 mln złotych.

Przez siedem lat przymierzano się do realizacji trzeciego etapu – budowy deptaka, jednak ze względu na dość skomplikowaną sytuację związaną między innymi z usytuowaniem przystanków MKS wstrzymywano inwestycję.

Owszem takie są oczekiwania większości mieszkańców natomiast wraz z budową deptaka musi nastąpić zmiana organizacji transportu miejskiego, głównie chodzi tu o ZMKS, który po jednej jak i drugiej stronie rynku miał swoje przystanki – mówił burmistrz Ryszard Pabian.

W końcu ruszyło

Już w połowie października ruszy budowa deptaka. Zdaniem burmistrza Pabiana jeszcze w tym roku możliwe jest zakończenie prac.

29 września planowane jest otwarcie ofert na wykonanie tych robót. Będą one polegać na zamknięciu całkowicie dla ruchu kołowego południowej strony rynku, natomiast przewidziany tam jest ruch pieszy, oczywiście z możliwością dostawy do sklepów i domów. Według harmonogramu jest to dwa miesiące prac, więc planujemy, że uda się je zrealizować w tym roku – mówił Ryszard Pabian.

Przystanki MKS zostaną przeniesione pod Starostwo.

Staramy się aby nie przesuwać lokalizacji tych przystanków. Te przystanki, które funkcjonowały do tej pory w dwóch kierunkach na rynku, one zostaną przeniesione na ulicę Kazimierza Wielkiego – wyjaśnia burmistrz Pabian.

Deptak = ogródki kawiarniane + sklepy

Planowana inwestycja zmieni nie tylko wygląd głównego placu w mieście, ale także nada mu nowego charakteru i specyfiki. Ułatwi stworzenie warunków pod nową działalność i umożliwi między innymi stworzenie ogródków kawiarnianych. Pomysł z kawiarenkami nie jest nowy. Został zgłoszony już na wiosnę tego roku, jednak nie udało się go zrealizować.

Myśmy zaproponowali zajęcie części rynku właśnie pod tego typu ogródki. Natomiast pojawiły się głosy, że ze względu na to, że po południowej części rynku odbywa się ruch i trzeba przechodzić przez tą ulicę, stąd nie pojawiły się żadne oferty na tego typu działalność.

Władze miasta mają nadzieję, że po tej zmianie pojawią się nowe oferty również dla części sklepów, które są rozlokowane wokół rynku.

Myślę, że rynek zadecyduje o tym czy ktoś będzie widział przyszłość w tego typu działalności – mówił Pabian.  

Deptak będzie wybrukowany

Deptak zostanie wyłożony kostką brukową w dwóch odcieniach i połączony z płytą rynku istniejącymi schodami i pochylniami.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
B.B.do K.t.o.ś1910DanK.t.o.ś.1910ixi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ixi
Gość
ixi

bardzo sie z tego ciesze! zaczynamy pukac do bram europy zachodniej..:D Jeszcze tylko kultury i zachowania niektorych nauczyc (mam na myli wszystkie pokolenia) i bedzie niezle..

K.t.o.ś.1910
Gość
K.t.o.ś.1910

zjae****** wreszcie coś się dzieje, mnie osobiście już od paru lat nie podoba się wygląd rynku, ale kurowska i tak nie powinna być burmistrzem w następnej kadencji lepiej niech się zajmie swoim ogrodem to najlepiej jej wychodzi Pozdro

Dan
Gość
Dan

No w końcu, chociaż wg mnie to powinni przekształcić w deptak nie tylko południową ulicę rynku ale także północną i wschodnią a zostawić tylko zachodnią, która jest przelotówka prze miasto. Ale lepszy rydz niż nic.

do K.t.o.ś1910
Gość
do K.t.o.ś1910

ehhh wygląd rynku za bardzo sie nie zmieni(rozumiem ze masz na myśli płytę rynku). wiec nawet jeśli powstanie deptak to i tak rynek będzie ten sam : P

B.B.
Gość
B.B.

Rynek? Ten koło C.H.Agora? Przecież u Was tak mówi się na targowicę 🙂 Jasło w średniowieczu i oświeceniu miało majdan a nie rynek (tak pisał pułkownik Wojniłłowicz w II polowie XVII w. 🙂

Close
X