r e k l a m a
Wiadomości

Będzie droga do skansenu, nie za 1 mln ale za 500 tys. zł

Droga do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” jednak nie okaże się koniem trojańskim całej inwestycji. Wbrew sceptykom gmina Jasło zdąży z realizacją zadania i to za kwotę niższą niż zakładano.

Przypomnijmy. Na wspólnej sesji powiatu, gminy i miasta, na której obecny był również wicemarszałek Bogdana Rzońcy zadeklarowano przekazanie ogółem 1 mln zł na tę inwestycję. Miasto i Powiat przekazały po 150 tys. zł, 400 tys. zł zabezpieczyła Gmina, a brakujące 300 tys. zł miał przekazać marszałek województwa.

Obecnie do skansenu „Karpacka Troja” prowadzi wąska droga

Później jednak okazało się, że przekazanie pieniędzy przez Sejmik uzależnione jest od decyzji biura prawnego. A ta przeciągała się i niewiadomo było czy i kiedy gmina te pieniądze dostanie. 

Na szczęście gmina mogła zabezpieczyć na budowę drogi łącznie 700 tys. zł. Liczono jednak na dotrzymanie obietnicy przez wicemarszałka Bogdana Rzońcę. Dopiero wczoraj  wicemarszałek poinformował wójta Stanisława Pankiewicza, że zarząd przekazał brakującą sumę pieniędzy. 

Mam informację ustną od pana wicemarszałka Bogdana Rzońcy, że 23 marca zarząd podjął uchwałę o przyznaniu środków finansowych w wysokości 300 tys. zł na budowę drogi dojazdowej do skansenu. Oczywiście musimy dostać tę decyzję na piśmie – mówi wójt Pankiewicz.

Gmina nie czekając jednak na pieniądze o marszałka przystąpiła do rozpisywania przetargu, do którego zgłosiło się trzy firmy. Wygrało Jasielskie Przedsiębiorstwo Drogowe, zaś cena za wykonanie drogi okazała się o połowę niższa od zakładanej. 

Ten przetarg rozstrzygnęliśmy wcześniej bo czas nas pilił. Po przetargu kwota nie przekracza 600 tys. zł, przy czym zawsze zabezpieczamy środki finansowe na poziomie 30-50 tys. zł na roboty dodatkowe, ale to już jest poza kosztorysem – tłumaczy wójt Pankiewicz. 

Co więc stanie się z nadwyżką pieniędzy, które otrzymała gmina? 

W odpowiednich proporcjach gmina rozliczy się z darczyńcami – mówi Pankiewicz.

Droga do „Karpackiej Troi”

Za kwotę niespełna 600 tys. zł zostanie wykonana droga dojazdowa do skansenu, po której będą mogły dojechać zarówno samochody osobowe, busy jak i autobusy. 

Po wykonaniu dojazdu po torze gamrackim będzie dwie drogi dojazdowe. Niewykluczone, że jedna z nich będzie doprowadzała turystów do skansenu, a druga, będzie droga wyjazdową. 

Pytany przez nas o harmonogram prac, wójt Pankiewicz odpowiada krótko – do końca kwietnia droga będzie gotowa.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaślak
jaślak
2023 lat temu

Użył Pan trochę nietrafnego zwrotu "koniem trojańskim", jak już to może pietą Achillesa. A co do całej inwestycji, żeby tylko się nie okazało, że w tej drodze zaczną wypadać dziury albo będzie za wąska….

?
?
2023 lat temu

w jedna strone? czy jeden pas?

Spostrzegawczy
Spostrzegawczy
2023 lat temu

W całej tej historii widać do jakiego stopnia ceny dróg są zawyżone, a przetargi ustawione dla swoich drogich krewnych lub znajomych. Średnia cena kilometra autostrady w Polsce jest poniżej 3 mln. zł. a w Jaśle byle droga to powyżej taj kwoty! Ludzie co oni nam wciskają za kazdym razem … ci nasi wybrańcy.

obserwator
obserwator
2023 lat temu

za takie pieniądze na drogę to może być tylko jeden wykonawca,czyli ten sam co drogi do nikąd,,,,,,,nie ma obaw,tam jest do tej pory zero dziur…………….

lupus
lupus
2023 lat temu

No właśnie panie Wojcie ,jednokierunkowe wlot z topolin i wyjazd po torze gamrackim a nie jakieś głupie mijanki pożal się boże :no:

ccc
ccc
2023 lat temu

Do końca kwietnia droga będzie gotowa….to chyba żart prima aprilisowy. Tam w zasadzie nic jeszcze nie jest przygotowane. No chyba, że będzie to jakaś prowizorka za 500tyś.:bigrazz:

ixi
ixi
2023 lat temu

Tylko! Co tam zrobcie droge za 10mln..jak mieliscie wyzucic w bloto ponad 12 mln na to parszyw betonowe blokowisko to co to dla was!!!!

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x