r e k l a m a
MiastoWiadomości

Błażkowa: Toksyczna substancja zlokalizowana w miejscowym lesie

Z niecodziennym zdarzeniem zmagali się od sobotniego przedpołudnia strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach, a następne strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Błażkowa: Toksyczna substancja zlokalizowana w miejscowym lesie (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

W godzinach porannych, do sołtysa miejscowości Błażkowa (gm. Brzyska) dotarła informacja, że na jednej z nieruchomości doszło do skażenia terenu na obszarze około czterdziestu metrów kwadratowych. Sołtys poinformował wójta gminy Rafała Papciaka, który zadecydował o rozpoczęciu procedury. Na miejsce, jako pierwsi zostali skierowani druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach, którzy nie byli w stanie zakwalifikować skażenia znajdującego się w miejscowości Błażkowa.

Na miejsce zdarzenia skierowani wówczas zostali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, którzy ustalili, że na drodze prowadzącej do wysypiska śmieci została wypuszczona substancja nieznanego pochodzenia o ostrym i intensywnym zapachu.

st. kpt. Andrzej Bugajski, JRG PSP Jasło
st. kpt. Andrzej Bugajski, JRG PSP Jasło

– Ze wstępnych badań wynika, że jest to substancja toksyczna, ale na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie dokładnie określić jej nazwy oraz to, w jaki sposób wpływa ona na organizm ludzki. Pobrane zostały próbki tej substancji i za kilka godzin będziemy mogli powiedzieć więcej na ten temat. Zostały wydzielone strefy bezpieczeństwa, a miejsce odpowiednio oznakowane – mówił st. kpt. Andrzej Bugajski z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, który dowodził akcją na miejscu zdarzenia.

Na miejsce została wezwana także grupa ratownictwa chemicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, która pobrała próbki toksycznej substancji do dalszych badań laboratoryjnych. Na miejscu, swoje czynności wykonywali także pracownicy Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy pobrali próbki skażenia. – Dopiero po ustaleniu, jaka jest to substancja, będziemy mogli podjąć dalsze decyzje związane z jej neutralizacją – mówił st. kpt. Andrzej Bugajski.

Jak udało ustalić się strażakom, w miniony wtorek, przez las przejeżdżała cysterna, z której to prawdopodobnie chemikalia przedostały się na teren nieruchomości. Dopiero dzisiaj przechodnie poczuli intensywną woń substancji, po czym poinformowali sołtysa wsi Błażkowa Leszka Żygułę.

W obecnej chwili teren skażenia jest zabezpieczany przez strażaków ochotników z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Błażkowej.

(PJ)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
a
a
2024 lat temu

bimber się rozlał

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x