r e k l a m a
Wiadomości

Bogusław Wójcik: Czuję się zmęczony całą tą sytuacją (tv)

Nie cichną komentarze do wyborów w Tarnowcu.  Bogusław Wójcik, pełniący obowiązki wójta Tarnowca, jest jedynym zgłoszonym kandydatem na nowego wójta. Jak do tego doszło?

No cóż, wokół sprawy narosło wiele kontrowersji i niedomówień, pora aby w końcu na chłodno uporządkować fakty.

Bogusław Wójcik, p.o. Wójta Gminy Tarnowiec

Bogusław Wójcik, przez 19 lat pełnił funkcję sekretarza w gminie Tarnowiec. Po śmierci wójta Krzysztofa Szajnickiego, przejął jego obowiązki na czas rozpisania nowych wyborów.

Rozporządzenie w sprawie wyborów zostało wydane przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska 29 kwietnia. A już 30 kwietnia Wojewoda Podkarpacki podpisuje obwieszczenie ustalając kalendarz wyborczy. Informacja o tym spływa do gminy tego samego dnia o godzinie 14.40.

Według otrzymanego kalendarza wyborczego czas na rejestrację komitetów do PKW wynosił  4 dni, czyli termin był do 4 maja. Zgodnie zaś z ustawą o samorządzie gminnym informacja o wyborach powinna zostać podana do publicznej wiadomości. I tu zaczyna się problem.

Obwieszczenie Wojewody na drzwiach Urzędu Gminy w Tarnowcu

Poinformować w „zwyczajowo przyjęty sposób”

Jak mówi p.o. wójta Bogusław Wójcik, do obowiązków Gminy należało poinformować o wyborach opinię  publiczną w zwyczajowo przyjęty sposób. A takim, zdaniem Wójcika, było rozplakatowanie obwieszczeń na terenie gminy.

„I to zostało w maksymalnie szybkim czasie zrobione. Od 16.00 do 18.00 (czwartek 30 kwietnia – przyp. redakcji) zostało to rozplakatowane, łącznie z wydrukowaniem i rozwiezieniem po 17 wsiach. Uważam, że szybszego i lepszego działania z naszej strony nie mogło być.”  – tłumaczy Bogusław Wójcik.

Dodatkowa informacja o wyborach pojawiła się 4 maja na stronie internetowej Urzędu. Czemu tak późno?

„Informacja powstała po pierwsze, na terenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, i po drugie – jako obwieszczenie pana Wojewody w Urzędzie Wojewódzkim. Czyli na stronach tych instytucji powinny się one ukazać”  – wyjaśnia Wójcik.

Z tymi wyjaśnieniami nie zgadzają się niektórzy sołtysi, którzy uważają, że w poprzednich wyborach ogłoszenie kalendarza wyborczego przebiegało  w zupełnie inny sposób.

 „W ogóle nie otrzymaliśmy kalendarza wyborczego, co w poprzednich wyborach nie miało miejsca. Zawsze dostawaliśmy kalendarz wyborczy i myśmy je  wieszali na tablicach ogłoszeń” –  tłumaczy Małgorzata Machowska, sołtys Glinika Polskiego.

Było już za późno…

Rozplakatowanie, przed długim weekendem informacji, bez powiadomienia sołtysów, było ich zdaniem zabiegiem celowym. Albowiem wiele osób nie śledziło tego co działo się w gminie Tarnowiec, ponieważ było poza jej terenem. Nawet osoby zainteresowane wyborami miały tylko informacje ze strony Urzędu. A tam, żadnej wzmianki nie było.

4 maja wybuchł skandal. Zbyt krótki czas na zarejestrowanie komitetów, sprawił, że prócz komitetu Wójcika, żaden inny nie zdążył z rejestracją do godz. 15.00, kiedy ostatecznie upływał  termin. Ponadto, jak podkreślają nasi rozmówcy, sołtysi o wyborach dowiedzieli się dopiero 4 maja na spotkaniu w Urzędzie Gminy. Zaczęło się ono o 14.30 i trwało do 16.00.

„Na tym zebraniu o godzinie 14.30 dostaliśmy afisze o podaniu do publicznej wiadomości adresu siedziby Gminnej Komisji Wyborczej w Tarnowcu… To była nasza pierwsza informacja o wyborach”  – mówi nam Małgorzata Machowska.

Kiedy sołtysi zorientowali się, o co chodzi było już za późno.

Fala protestów, kandydat PiS utrącony

Od momentu, gdy sprawa ujrzała światło dzienne w Pis-ie zawrzało. Przymierzany do wyborów na wójta gminy Tarnowiec Jan Muzyka, został utrącony. W piśmie do komisarza wyborczego w Krośnie gminny komitet PiS stanowczo sprzeciwił się formie w jakiej została rozegrana cała sytuacja.  

„Stanowczo protestujemy przeciwko praktykom ograniczania demokracji i praw obywatelskich przejawiających się brakiem możliwości udziału w wyborach przedterminowych innych kandydatów na wójta Gminy Tarnowiec poprzez zmanipulowanie sposobu podania do wiadomości publicznej kalendarza wyborczego”  – czytamy w piśmie do komisarza wyborczego.

Protest trafił również do premiera Donalda Tuska, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rzecznika Praw Obywatelskich, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory zgodne z prawem

Mimo że w wyborach wystartuje tylko jeden kandydat, nie jest to sprzeczne z obowiązującym prawem. Bogusław Wójcik będzie jednak musiało uzyskać ponad 50% głosów aby zostać wójtem. W przeciwnym razie o tym, kto zajmie to stanowisko zdecyduje Rada Gminy, w odrębnym trybie wyborczym.

Czy jednak kontrowersje wokół wyborów nie wpłyną niekorzystnie na wynik Wójcika? Na pewno jego kampania wyborcza będzie trudna. Sam Wójcik mówi nam, że jest zmęczony całą tą sytuacją. A to dopiero początek kampanii.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
leś@jasło
leś@jasło
2021 lat temu

PiSowcy trzy dni świętowali i obudzili się z ręką w nocniku.Ten gość tyle lat w samorządzie,
więc wie o co chodzi,a Muzyka?:uhoh::no:

JIM
JIM
2021 lat temu

Jakie wykształcenie i predyspozycje zawodowe ma ewentualny kontrkandydat PiS ??

ixi
ixi
2021 lat temu

nie trzeba bylo sie pchac do polityki…

mieszkaniec
mieszkaniec
2021 lat temu

i sprawa jest jasna pan wojcik bedzie wojtem jestam za a pani machowska niech sie nauczy czytac

wyborca
wyborca
2021 lat temu

Moi drodzy,może już dość szumu wokół tej sprawy,liczy się fachowość i wiedza,przestańmy już obsadzać stanowiska po lini partyjnej,pan Muzyka niech zajmie się swoją działalnością,a od polityki i kandydowania na wójta niech odstąpi ,bo do tego trzeba mieć trochę wiedzy i siedzieć w temacie a pan Muzyka panu Wójcikowi w tej mierze nawet do pięt nie dorasta,Pan Wójcik zna sprawy gminy od podszewki,jest tyle lat sekretarzem gminy i samo przezsie wójtostwo się mu należy.Za wszystkich wójtów całą robote robił pan Wójcik i nie chcemy takiego następnego wójta tylko po to żeby, brał pieniądze, a pan Wójcik dalej bedzie o wszystko musiał… Czytaj więcej »

mieszkaniec
mieszkaniec
2021 lat temu

Pani Machowska niech zajmie się pacientami i rodziną

Bioły
Bioły
2021 lat temu

Do wyborca. Słuchaj a gdzie napisane jest ze do pelnienia funkcji wójta potrzebne jest wyksztalcenie??? Otóż ciekawostka w Polsce nie ma ani jednego wójta, ktory mial by nawet stopien dr. Druga sprawa stwierdzajac btrak kompetencji Pana Muzyki do pełnienia w/w funkcji kompromitujesz sie na pełnej lini. Bezapelacyjnie. Nie potrafisz o nim wiecej powiedziec jak tylko jego imie i nazwisko a oceniasz go w sposob wielce krytyczny. Trzecia sprawa, mozliwe ze najwazniejsza gro osob prosi o ludzi spoza ukladow…no wiec chcecie swiezej krwi??? Czy nadal uklady i układziki. Czwarta i ostatnia sprawa to pisanie o znajomosci problemow gminy. Prosze Cie wymien… Czytaj więcej »

zuzia
zuzia
2021 lat temu

"Wyborco" mam nadzieję, że Twój kandydat nie robi takich ortografów:-)))Uderz się ….

mieszkaniec
mieszkaniec
2021 lat temu

muzyka jest dobra na zabawie i grana by byla pod zajaca a marionetka gmine doprowadzila by do upadlosci. WOJCIK NA WOJTA JEDYNE ROZSADNE ROZWIAZANIE W OBECNEJ CHWILI

wyborca
wyborca
2021 lat temu

Do bioły.
kompromitujesz to się ty facet,wypisując tego typu stwierdzenia,wszyscy znają pana Wójcika i jego zasługi dla rozwoju gminy,a to że Muzyka jest radnym nic nie znaczy,dlatego wiedz że gro ludzi chce na tym stanowisku pana Wójcika.A poza tym mamy dzisiaj w gminie ludzi, prócz pana Wójcika,wykształconych i bardziej kompetentnych na to stanowisko, ludzi znajacych języki,młodych i ambitnych,
mogących w końcu coś zrobić dla tego ciągle oszukiwanego i wprowadzanego w błąd społeczeństwa,które ma dośc cygaństwa i kumoterstwa.

jaślanin
jaślanin
2021 lat temu

Do PiSiarzy: Tacy jesteście kompetentni i wykształceni, a daliście się Wójcikowi ograć jak dzieci. Nie przewiedzieliście wyborów, dobre sobie, hahaha!!! Trzeba było przeczytać ustawę o samorządzie, gdzie czarno na białym podane są terminy rozpisania wyborów z dokładnością do jednego dnia w razie wygaśnięcia mandatu wójta. A społeczeństwo nie jest takie głupie jak wy sobie wyobrażacie, o czy przekonaliście się już 2 lata temu i przekonacie za 3 tygodnie. ]

niezaintersowany stołkiem
niezaintersowany stołkiem
2021 lat temu

Prawa należy przestrzegać,a ono zostało nie naruszone.O co chodzi? Wiadomo,nie ten zostanie obdarowany co powinien.I wtedy ? Co tam prawo-od nowa zaczynamy zabawę,tamto się nie liczy.Tak to wrócilismy do obrzędów i obyczajności przedszkolnej…Co wygra? i kto wygra? i jak się to stanie,co ma sie stać? Ano obacy się….

www
www
2021 lat temu

Skompromitował się cały Pis z naszeg terenu jak by chcieli brać czynny udział w wyborach to wiadomo do kiedy musiały być przeprowadzone wybory( terminy ustawowe),woleli świętować na urodzinach u Zająca a teraz szukają rozruby ale idzie to z centrali Pis od góry mają kogo naśladować.Nie umieli ani nie umiom żądzic a pchają sie do koryta.Mam pytanie czy może ktoś wie ilu członkow liczy ten gminny komitet Pis.

poinformowany przekręt
poinformowany przekręt
2021 lat temu

Ale się Orze. z banku rozpisał a występuje pod różnymi postaciami i jak broni!!Czyżby jakieś interesiki???Oj będzie sajgon!!!

Fanatic Duląbka Boys
Fanatic Duląbka Boys
2021 lat temu

mam pytanie kiedy nowy wójt przyłączy tarnowiec do Duląbki i czy to będzie przed wakacjami????

wyborca
wyborca
2021 lat temu

Wójcik ??Taki nijaki zakładnik komunistów!!!Ni komuna ni Solidarność??Tacy są najgorsi!!Tylko kasa i stołek!!!

Tarnowczanin z krwi i kości
Tarnowczanin z krwi i kości
2021 lat temu

Pisowcy jak zwykle mają problem bo władza się oddala więc trzeba robić szum!!! Wybory rozpisane były zgodnie z prawem. Z resztą byłbym spokojny o wynik wyborów, Sz. Pan Wójcik to najlepszy kandydat na wójta, tak jak ktoś już pisał, zna Gminę od podszewki. Koniec tematu. PIS-owi mówimy stanowcze NIE!!!

mieszkaniec Umieszcza
mieszkaniec Umieszcza
2021 lat temu

TYLKO PAN WÓJCIK-ŻADEN MUZYKA(DISCO POLO PISOLO)

wiki
wiki
2021 lat temu

Ciekawe co obiecał Muzyka Machowskiej że tak o niego walczy. Glinikowi napewno nic bo nigdy niebył i nie będzie przychylny dla mieszkańców GL-P(piszę to z całą odpowiedzialnością gdyż sama na własne uszy to słyszałam)

mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy
2021 lat temu

Do wyborca o nr IP 195 205 76*.Jestem mieszkańcem gminy Tarnowiec i proszę się nie wypowiadać za wszystkich, że znają zasługi Pana Wójcika.
Uważam też,że są ludzie bardziej kompetentni na stanowisko wójta, ale poza gminą i poza jej układami.Układy gminysięgają bardzo odległych czasów i są i będą trudnym orzechem do zgryzienia,jednemu człowiekowi będzie b. trudno.Uważam, że należy wymienić całą radę gminy!!!.A więc b.dobrze się stało,że zrobiło się tyle szumu wobec tych wyborów,bo niektórym otworzy oczy na tą całą sytuację w gminie.Wiem że pracownicy gminy i ich krewni będą bardzo starannie pracować ażeby prawda się nie ujawniła

Tarnowiec
Tarnowiec
2021 lat temu

 wyborca / 18-05-2009 09:20 / IP: 79.187.109.*
Wójcik ??Taki nijaki zakładnik komunistów!!!Ni komuna ni Solidarność??Tacy są najgorsi!!Tylko kasa i stołek!!!
WBORCA
Napewno wiesz co mowisz …..a co ty Solidarnosc czy Komunista..?

21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X