r e k l a m a
Wiadomości

Boże Ciało – procesja ulicami miasta. Zobacz zdjęcia

Jaślanie wzięli udział w procesji Bożego Ciała. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą w kościele Farnym, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski.

Po mszy, procesja przeszła ulicami Rynek, Kościuszki, Kołłątaja, 3-go Maja aż do Kościoła Franciszkanów. Po drodze wierni zatrzymywali się przy ustawionych ołtarzach.  

Tradycyjnie już Caritas przygotował chlebki, z których dochód zostanie przekazany na pomoc potrzebującym.

Boże Ciało (Święto Ciała i Krwi Pańskiej) w Kościele katolickim jest uroczystością liturgiczną ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Święto wprowadził w 1246 r. biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. upowszechnił na skutek objawień bł. Julianny Cornillon z Francji. Ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z ciemną plamą. Uznano, że przyczyną tego był brak wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-1275 w Kolonii w Niemczech. Niesiono w nich krzyż z Najświętszym Sakramentem.  
 
W Polsce obchody święta Bożego Ciała wprowadzono w diecezji krakowskiej w 1320 r.

kk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rosalind
11 miesięcy temu

Eat it, fuck it or sleep on it? http://prephe.ro/Bdsn

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x