Wiadomości

Budżet na 2010 rok dzieli Powiat

W ubiegłym tygodniu radni powiatowi przyjęli budżet na 2010 rok. Burze wywołała informacja podana przez radnego Tadeusza Górczyka, który sugerował, że nowe władze Powiatu przejmą zadłużenie w wysokości 34, 8 mln zł. (Czytaj więcej: Budżet powiatu na 2010 rok uchwalony. Zadłużenie wyniosło 30 mln zł)

Z takim postawienie sprawy nie chce zgodzić się Zarząd Powiatu. Wicestarosta Witold Lechowski podkreśla, że  – katastroficzne wieści dotyczące wielkości zadłużenia powiatu rozsiewane są przez radnych opozycyjnych, którzy- zdaniem Lechowskiego – w poprzedniej kadencji odpowiedzialni byli za wysokie zadłużenie miasta Jasła oraz tych, którzy będąc we władzach powiatu przez dwie kadencje nie zrobili przez ten czas nawet jednej czwartej tego, co obecny Zarząd Powiatu. 

Oburzenie jest tym większe, że zadłużenie Powiatu wynika ze specyfiki finansowania wydatków samorządowych. – Uchwalony budżet na 2010 rok jest wynikiem sytuacji, w jakiej znajdują się samorządy powiatowe. Nie będzie dobrze z budżetami powiatów, do czasu aż nie zmienią się zasady finansowania wydatków samorządów, w tym powiatu jasielskiego. Przedłożony projekt budżetu po stronie dochodów jest zdominowany przez subwencje (56,87 %) i dotacje (17,1%), które powinny zostać przeznaczone na wydatki bieżące związane z utrzymaniem szkół i placówek oświatowych oraz opiekuńczo – wychowawczych i domu pomocy społecznej – informuje rzecznik Powiatu Jasielskiego.

Zaplanowana subwencja oświatowa nie zapewnia pokrycia potrzeb oczekiwanych przez placówki oświatowe. Udział w podatkach na poziomie 10,6 % nie zapewnia pokrycia potrzeb wydatkowych w zakresie bieżących remontów i inwestycji w obiektach oświatowych oraz inwestycji, w tym inwestycji związanych z zamierzeniami drogowymi. Zatem przed Zarządem, który ten budżet będzie realizował stoi poważne zadanie ubiegania się o środki zewnętrzne, które pozwolą na znaczne zmniejszenie przyjętego w projekcie budżetu deficytu (15 259 823,00 zł) i konieczności zaciągania kredytu – czytamy w komunikacie rzecznika Powiatu.

Zdaniem rzecznika –  wysokość kredytu planowanego do zaciągnięcia na 2010 rok (19 400 000,00 zł) jest niższa od planowanych wydatków na inwestycje (22 623 500,00 zł) należy uznać, że zaciągany jest wyłącznie na inwestycje, szczególnie te, które zostaną zrefinansowane ze środków Unii Europejskiej po wykonaniu (droga powiatowa Krosno – Toki). Natomiast zadłużenie jest planowane, ale o jego rzeczywistej wartości będzie dopiero można mówić na koniec 2010 roku, gdyż każde dodatkowe środki szczególnie na zadania inwestycyjne zmniejsza jego wartość.

Oceny budżetu są różne. Opozycja podchodzi do przyjętego budżetu z dystansem i rozwagą natomiast Zarząd ocenia go jako „jeden najlepszych budżetów w historii powiatu jasielskiego.”

– Jest to najlepszy budżet w historii powiatu jasielskiego. Ponad 22 mln zł przeznaczone zostało na inwestycje w tym duże inwestycje takie jak przebudowa drogi Krosno – Toki o wartości 6,5 mln zł, z tego dofinansowanie z Unii Europejskiej 85%, modernizację obiektów sportowych, rozbudowę obiektów szkolnych. Pozyskiwane zostały środki na modernizację szpitala. Około 4 mln zł z tych środków to środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom możliwy jest remont traktu porodowego oraz adaptacja istniejących pomieszczeń na sale operacyjne przeznaczone do użytku dla oddziału ginekologiczno – położniczego. Powiat jasielski uzyskał dotacje z Unii Europejskiej w wysokości 5 mln zł na dostosowanie Domu Pomocy Społecznej w Foluszu do obowiązujących standardów. Dzięki tej inwestycji obiekt ten stanie się najnowocześniejszym w województwie. W ostatnich latach stan dróg powiatowych uległ znacznej poprawie. Wykonano ponad 34 km nowych nawierzchni. W 2010 roku planuje się dalszy remont ponad 20 km dróg. Będą modernizowane obiekty użyteczności publicznej oraz szkoły. Starostwo Powiatowe jest w trakcie wprowadzania e-urzędu dzięki temu podwyższy się standard obsługi klienta. Deficyt w budżecie wynosi 16% co nie stanowi żadnego zagrożenia dla finansów powiatu – ocenia budżet Adam Pawluś etatowy członek zarządu Powiatu.
 
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

Gierek tez mail kiedys taki "plan"..i wiadomo jakim zadluzeniem sie to skonczylo.
Inwestowac trzeba, ale zaciagac kredyty na jakie nas nie stac – to zwykla niegospodarnosc i szalenstwo.
Bankowcy doprowadzili do najwiekszej Recesji na Swiecie poprze zabawe i hazard "cudzymi" pieniedzmi..USA stanelo nad przepascia bo tez rozdawali kredyty tym, ktorych na to nie bylo stac-teraz placza i kombinuja jak z tego wyjsc. Naprawde mam nadzieje ze sie myle..i wyjdzie to na dobre..ale jakos tego nie widze.

Dzierźyński
Dzierźyński
2024 lat temu

Widzę że to już któryś z kolei artykuł prostujący poprzedni artykuł.Moze przestaniecie robić przedruki z jaslo4u???
Poza tym nie wiem nadal jaki jest ten deficyt

Mirek
Mirek
2024 lat temu

Panie Dzierźyński, co ma piernik do wiatraka? Zauważ pan który portal kształtuje kierunek pisania tekstów dotyczących jasielskiej polityki? Nie temu co trzeba przyszywasz pan pewne rzeczy.

jaś
jaś
2024 lat temu

PiS-dołki jak zwykle przeciw ludziom:no:

Ronin
Ronin
2024 lat temu

A może by dali sobie siana lub ziemniakow (brdziej adekwatne) w wigilie i przmówili by świńską mową (bo w sumie ponoć jak zwierze zje opłatek to mówi ludzką mową – więc może jak oni zjedzą to przemówia po zwierzędzku) – bo jak koryto dopadli tak 3 lata okrągłe zniego żrą. a to tak anegdotka nie mająca na celu obrazić powyższych konsumentów koryta bo jak by nie pacząc niektórzy to porządni radni :). Wesołych świąt i kolejnych okrągłych rocznic co 3 lata hrum hrum

Ronin
Ronin
2024 lat temu

Ty Fekiks piszą że 16% 😀 zorjentuj sie na jakiej podstawie się to wylicza – to się nazyw finanse publiczne sporo info w necie i dobrych książek na ten temat wydanych.

Proste pytanie
Proste pytanie
2024 lat temu

Proszę o informacje jakie zadłużenie było w mieście w roku 1997 a jakie w 2006? Czy w okresie 10 lat aktualny szef opozycji w powiecie martwił się co zostawi jako sekretarz następcom?

TK
TK
2024 lat temu

To znaczy najpierw zaciagnąć gigantyczne długi, a potem "starać się" o zmianę sposobu finansowania powiatów ?!!!! Zadłużenie miasta, które ma sensowne dochody i jakiś majątek z powiatowymi kredytami, w części przeznaczanymi na przejedzenie porównać się nie da. Ekonomia po zbóju fest. Panie Lechowski, odsłuchałeś Pan te androny z płyt chodnikowych badając je w ramach wiadomej przypadłości ?

mieszkaniec powiatu
mieszkaniec powiatu
2024 lat temu

Takie zadłużenie to poważny problem, tutaj nie ma się z czego tłumaczyć, to tragiczne i smutne.

Płytka z Sowiny
Płytka z Sowiny
2024 lat temu

Wesołych Swiąt TK i Szczęśliwego Nowego Roku!!

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Czemu Pan Radny Sepioł ma taką nieprzyjazną minę?

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Proszę się nie martwić.Wszystkie sprawy pozytywnie załatwi nowy patron radnych.Ten ze skrzydełkami

ten zły
ten zły
2024 lat temu

Śledząc artykuły na Waszym portalu odnoszę wrażenie, że "zawarliście koalicję" z PiS-owską częścią koalicji. Rzetelność dziennikarska wymaga przedstawienia racji dwóch stron sporu.W tym artykule (jeżeli przytacza czyjeś oświadczenie a nie je publikuje) pokazujecie stanowisko jednej strony bez stanowiska drugiej. Oczywiście ów socjologiczny znany jest od setek lat – zamknąć usta niewygodnemu i przedstawić jedynie słuszną i prawdziwą wersję, powtórzyć tysiąc razy i mamy "świętą prawdę".
Przykre to!!!
Za co tym razem ???????????????

Zobacz także
Close
Back to top button
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x