Wiadomości

Budżet powiatu na 2010 rok uchwalony. Zadłużenie wyniosło 30 mln zł

Radni uchwalili budżet na 2010 rok. Czterech radnych z Przymierza Samorządowego Prawicy i Ligi Polskich Rodzin wstrzymało się od głosu. Powodem było rosnące od kilku lat zadłużenie powiatu, które – zadaniem opozycji – powodowane jest wydatkowaniem pieniędzy na sprawy bieżące zamiast na inwestycje.

Tadeusz Górczyk przypomniał, że w momencie przejmowania od poprzedniego zarządu władzy, zadłużenie wynosiło 7,5 mln. zł, w chwili obecnej wynosi ono 30 mln. zł, a gdy zadłużenie przejmie kolejny zarząd będzie ono wynosiło ponad 34,8 mln. zł.

Nie byłoby w tym nic niebezpiecznego, gdyby w całości środki na przestrzeni tych minionych lat były przeznaczane na inwestycje, ale tak nie było. W roku 2007 na wydatki bieżące wydano ok. 800 tys. zł z kredytu zaciąganego w roku 2007. Natomiast w roku 2010 ta kwota pieniędzy przejadanych stanowi 2 mln. 220 tys. zł – tłumaczył Górczyk

Alicja Zając zaznacza, że powiat w tym roku zrealizował palące inwestycje, między innymi budowę dróg (czytaj więcej: „Bączal i Skołyszyn w końcu doczekały się drogi„) oraz osuwisk (czytaj więcej: „Trzy osuwiska znikną z dróg powiatu jasielskiego„)

W tym roku pewne inwestycje są zakończone, niektóre będą kontynuowane w 2010r. A być może powstaną jakieś nowe, ważne zadania, na które  będzie można pozyskać środki zewnętrzne. Zdarzają się jednak takie sprawy w inwestycjach, kiedy my kończymy inwestycję w październiku, rozliczamy się w listopadzie, ale nie mamy zwrotów środków, które powiat w tę inwestycję zaangażował. I stąd powstają zadłużenia i my musimy brać kredyty – tłumaczyła Alicja Zając

Tadeusz Górczyk uważa z kolei, że takie branie kredytów na spłatę poprzednich przypomina praktykę znaną w Stanach Zjednoczonych, przed „wielkim kryzysem”.

Jest to bardzo niebezpieczna tendencja. W Stanach Zjednoczonych, gdzie ta reguła ekonomiczna branie kredytu, żeby spłacić poprzedni kredyt doprowadziła do krachu światowego w finansach. Naszym postulatem było ograniczenie wydatków bieżących, które kształtują się na poziomie ok. 86 mln zł o kwotę 2 mln 220 tys. tak, aby zaciągany kredyt szedł w całość na realizację zaciąganych inwestycji – mówił radny Górczyk

Alicja Zając argumentuje z kolei, że wielkość kredytów i tak jest niewielka i uspokaja, że nie ma zadłużenia, które by zagrażało stabilności powiatu i jest ono pod kontrolą. Wzięto także niższy kredyt, mimo że powiat zakładał wzięcie większej sumy.

Należę do osób nastawionych optymistycznie do życia i nawet przez myśl mi nie przechodzi, że w powiecie jasielskim może dojść do jakiejś takiej trudnej sytuacji. Z resztą mamy bardzo dobrze pracujące struktury finansowe powiatu, który pilnuje pieniędzy powiatowych i ta kontrola jest naprawę dobra. Zapewniam, że nic nam nie grozi – mówiła Alicja Zając.

W głosowaniu nad uchwałą budżetową na 2010 rok za opowiedziało się 19 radnych, 0 było przeciw, a 4 wstrzymały się od głosu.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
qwertyTKPolonistaSpostrzegawczyAnita Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tedyrurke
Gość
tedyrurke

powiat powiatem…w calym kraju dzieje sie to samo.dziura budzetowa rosnie a pieniadze z kredytu za przezerane na biezaco..i tak nie powinno byc gdyz prowadzi to tylko do jeszcze wiekszej dziury budzetowej..jedyne rozsadne rozwiazanie to restrukturyzacja panstwa…zmniejszyc ilosc urzedasow i ogolnie budzetowki…reszte przeznaczyc na rolnictwo i przemysl budowlany…prosta recepta niestety politycy mysla tylko o swoich kieszeniach.ludze powinni wyjsc na ulice..to juz przechodzi wszelkie granice…skonczmy w budach ubrani w lachmany jak psy jezeli nic nie zrobimy z tymm…

Matematyk
Gość
Matematyk

"Zadłużenie wynosiło 7,5 mln. zł, w chwili obecnej wynosi ono 30 mln. zł, a gdy zadłużenie przejmie kolejny zarząd będzie ono wynosiło ponad 34,8 mln. zł." … coś tu
śmierdzi, zapamiętajmy nazwiska 19 osób ZA!

Niewiedzący
Gość
Niewiedzący

A kto tu jest starostą ?

jasiu
Gość
jasiu

Jak posuwają się sprawy związane ze świętym patronem radnych?Pomnik mieli stawiać gdzieś w górach

Anita
Gość
Anita

A ja bym się zapytała tych uchwalaczy,czy w domu też tak sięgają po kredyty na spłatę kredytów pogrążając sie w długach ,które z różnych przyczyn np. losowych mogą się przerodzić w dramat kapitału od którego są następne odsetki itd itp ekonomiczne uwarunkowania…No,ale do kogo pretensje? Przecież tych decydentów wybrało społeczeństwo
Widać akceptuje życie na kredyt,akceptuje życie wg zasady aby dziś…Brawisimo wielkie za mądrość przy wrzucie karteczek wyborczych.
Za parę miesięcy powtórka…Ciekawe,czy wyjdziemy z ostatniego w Polsce powiatu,które mu by Warszawka dała pieniadze na inwestycje?
O tak,tam ocenili działania właściwie.:yes:

Spostrzegawczy
Gość
Spostrzegawczy

Na pierwszym zdjęciu w oddali widać anioła z rozłożonymi skrzydłami – szykuje się do odlotu
kiedy odsetki od długów wzrosną i trzeba będzie je spłacać ?!:confused:

Polonista
Gość
Polonista

Do matematyka :
Z reguły jak sie pisze długo przy kompie to w wyniku pocenia sie zaczynaja śmierdzieć nogi.

TK
Gość
TK

Wato zapamiętać tę optymistyczie uśmiechniętą buźkę z fotki ! 30 milionów, w sytuacji powiatu, który mie ma właściwie własnych dochodów tylko subwencje i dotacje. Boże… Blond i rude, kuchnią by się zajęły a nie rządzeniem do ktorego nie dorosły:upset:
Jak typujecie : po likwidacji tego zbankrutowanego interesu przyłączą na do powiatu krośnieńskiego, czy gorlickiego ?

qwerty
Gość
qwerty

Gorlickiego myślę bo pomiędzy Jasłem a Krosnem powstałaby tylko anarchia.
Ale może jeszcze Jasełko kochane się utrzyma na nogach…

Close
X