Wiadomości

"Był politykiem, od którego nie słyszałem nigdy słów nienawiści"

Kilka tysięcy jaślan wzięło udział w pogrzebie senatora Zająca, który w niedzielę spoczął na cmentarzu w Jaśle. Obecny na mszy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wspominał bardzo ciepło swojego przyjaciela z senatu. Mówił, że był zawsze uśmiechnięty, otwarty i szczery.

Był politykiem, od którego nie słyszałem nigdy słów nienawiści nawet w ostrej polemice, kiedy się nie zgadzał z innymi poglądami, widział w drugim człowieka. Był politykiem, z którym można było dyskutować i spierać, a potem rozstawać się w szacunku – mówił Bogdan Borusewicz.

„Walczył o prawdę”
W odczytanym przez posła Marka Kuchcińskiego liście prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił, że Stanisław Zając zawsze walczył o prawdę.
Do końca utożsamiał się z państwem opartym na prawdzie, najpierw tej prawdzie historycznej, a potem w codziennej pracy publicznej. Była ona dla niego służbą dla Polski sprawiedliwej i solidarnej – pisze Kaczyński.

I dodaje – Marzył o Polsce, w której poczucie patriotyzmu jest sprawą naturalną i powszechną. Poległ za Polskę w miejscu, które jest symbolem kłamstwa wobec naszego narodu. Tej ofiary nie zapomnimy – pisze Jarosław Kaczyński.
„Niech będzie biedny, ale czysty nasz dom z cmentarza podźwignięty”
W homilii ks. Słowik, podkreślił,  że osoby, które zginęły pod Smoleńskiem były z różnych partii i różnych opcji, i razem stanęły przed Bogiem.

Osoby, które zginęły pod Smoleńskiem były z różnych partii i różnych opcji, i razem stanęły przed Bogiem. – Teraz już nie dyskutują o aborcji, eutanazji. Teraz już wiedzą, że jest życie po życiu, że jest Bóg. Dlatego Jego prawo i Jego przykazania to normy, których nie można zmieniać, bo kto przekreśla Boga, przekreśla człowieka. Historia to już wielokrotnie potwierdziła – zaznaczył.
Zaapelował, aby smoleńska ofiara stała się granicą, i żeby „wedle założeń ofiar uprzątnąć dom ojczysty z grzechów naszych, z win przeklętych”.
Niech będzie biedny, ale czysty nasz dom z cmentarza podźwignięty. Bo trzeba żeby chleb był z polskiego, niezmodyfikowanego zboża, z pola polskiego, a trumny z polskiej sosny. Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość sprawiedliwością – jak podpowiada poeta – mówił ks. Słowik.

„Spocznij Staszku po dobrej służbie”
Spocznij Staszku po dobrej służbie rodzinie, ojczyźnie, przyjaciołom, zwykłym ludziom, których tutaj najwięcej. Spocznij, nowa Polska rośnie. Jesteś w swoim mieście, Jesteś w najlepszej ojczyźnie – żegnał senatora, w imieniu przyjaciół z Jasła, Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
Zawsze robiłeś rzeczy wielkie, piękne i dobre. Zawsze dbałeś o pokrzywdzonych ludzi tacy jak ci w Katyniu. Wcale nie zginąłeś na przeklętej ziemi, tylko na ziemi uświęconej przez polskich patriotów, o których chciał zapomnieć świat, a Ty, wraz z Twoim prezydentem, z Naszym prezydentem chciałeś o tym pamiętać – wspominał senatora Bogdan Rzońca

Wartości – piękno, prawda, dobro – one były całym Twoim życiem. Za Twoje dobro dziękują pewnie rano i wieczorem starzy ludzie z hospicjum jasielskiego, które budowałeś. Za Twoją miłość dziękuje rodzina, wnuk i wnuczka, która rozminęła się z dziadkiem Staszkiem tu na ziemi. Za prawdę, którą starałeś się wyznawać, Twoi adwersarze, dziękują ci, bo im umiałeś zawsze wybaczyć. Tobie dziękują, za piękno życia ci, co się zachwycają nim na co dzień. Szczerze Ci zazdroszcząc, wielkich osobistych sukcesów – podkreślał wicemarszałek

Pośmiertnie odznaczony
Przed mszą św. odczytano postanowienie o pośmiertnym odznaczeniu senatora Zająca Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu” Kilka dni wcześniej sejmik woj. podkarpackiego także pośmiertnie uhonorował go odznaką i tytułem „Zasłużony dla województwa podkarpackiego.”

źródło: PAP
– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasło i okolice
jasło i okolice
2022 lat temu

brawo jaslonet.pl znowu lepsze od jaslo4u.pl

(+)
(+)
2022 lat temu

…"walczyl o zapore Katy-Myscowa"..

zak do (+)
zak do (+)
2022 lat temu

Lecz się !

(+)
(+)
2022 lat temu

to prawda..co wtym zlego??? zapora jest potrzebna! Napewno by sie cieszyl gdyby w koncu zaczeli ja robic!!!

bisan
bisan
2022 lat temu

Pan Zając, bez względu czy był przez kogoś lubiany czy nie, był postacią nietuzinkową, jaka nie zdarzy się w Jaśle w następnej dekadzie. Pracował dla dobra Podkarpacia, Jasielszczyzny i nigdy, podkreślam nigdy, nie był uwikłany w jakieś afery, dwuznaczne sytuacje itp. Był KIMŚ, a zachowywał się jak zwyczajny człowiek, skromny, cichy, skory do pomocy. Pomimo tego na jego pogrzebie spodziewałem się znacznie więcej ludzi. Myślałem, że na rynku to ani palca nie wbije, a tymczasem tylko niewielka część rynku była zajęta. Gdyby tak odliczyć oficjalne delegacje zakładów pracy, szkół, strażaków, wojskowych to Jaślaków, którzy z własnej woli przyszli na pogrzeb… Czytaj więcej »

yorker
yorker
2022 lat temu

Ile mogło być ludzi? wygląda, ze tłumy

ciech
ciech
2022 lat temu

Nie słyszał? Widocznie kiepsko słuchał.

Yak
Yak
2022 lat temu

Ale Borusewicz to chyba marszałek Senatu jest? Mała wtopa…

nji
nji
2022 lat temu

a czy ktoś widział na focie naszą Panią Burmistrz

sam
sam
2022 lat temu

Jarosław Kaczyński wolał przygotowywać się do kampanii prezydenckiej niż oddać hołd Panu Zającowi.Odpłacimy 20 czerwca!

Jaslak
Jaslak
2022 lat temu

Fotografie Pana Jurysia godne podziwu .Szkoda ,że na fotkach nie widać P Burmistrz ..A le według mnie organizacja i wykonanie na 5

samDonald !
samDonald !
2022 lat temu

do "SAM" – Ty się na matce albo na ojcu wyżyj bo musiałeś mieć trudne dzieciństwo. Ewentualnie miej pretensje do szpitala za ubytek na twoim mózdżku poprzez spięcie w inkubatorze – Ty sugusie CZERWONYCH !
A J.K. ma Twój głos w du..ie ! 😆 :yes::lol: :yes:

:)
:)
2022 lat temu

Do samDonald!
Cóż za wspaniały język pojednania !
Poznać po nim można kulturalnego człowieka – szkoda , że nie przez zbyt wielkie "cz"

sam
sam
2022 lat temu

J.K ma tam wszystkich i wszystko,ciebie też.Nie łudź się że jest inaczej!

pani
pani
2022 lat temu

Do bisan;
Faktycznie to smutne,że tak mało ludzi było na pogrzebie,nie jak mówiono kilka tysięcy.
Jakby nie oficjalne delegacje,.dzieci ze szkół,harcerze,żołnierze-podhalańczycyi inne delegacje i ci co musieli iść,to ,pytam,gdzie CI wszyscy co powinni być na tym ostatnim pożegnaniu?.I jeszcze do Jaslaka,któremu tak bardzo brakuje pani burmistrz na fotografiach z pogrzebu,to radzę wybrać się do urzędu tam pan spotka burmistrz napewno….I to jest właśnie ,to całe zakłamanie ;Najważniejsze dla pana to brak pani Kurowskiej na fotografiach?proszę pana,czy może jednak uroczystosć pogrzebowa SENATORA,niech się pan zdecyduje……………..

J.Ż.
J.Ż.
2022 lat temu

Śpij kolego w ciemnym grobie,niech się Polska przyśni Tobie.
Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Odpoczywaj w pokoju wiecznym Amen.

zbulwersowana
zbulwersowana
2022 lat temu

Żeby organizatorzy pogrzebu Pana Senatora nie zaprosili o zabranie głosu gospodarza miasta Jasła tj. Panią Burmistrz, gdzie Senator jest honorowym obywatelem miasta – to wstyd przed innymi miastami które organizowały takie pogrzeby. Na dzień dzisiejszy Pani Burmistrz jest gospodarzem i inni inteligentni powinni to uszanować ,czy się to komu podoba, czy nie.

Jaślanka_25
Jaślanka_25
2022 lat temu

Ale ten Borusewicz to zajebisty gościu:D:D:D :lol::lol::lol: Mine miall taką jakby mu ktoś na odcisk nadepnął ,albo mu się gorzej chciało

gbur
gbur
2022 lat temu

Czy nie daje do myślenia, dlaczego to tłumów nie było???
A może On nie taki wybitny jakby niektórzy chcieli ??? !!!

zak do zbulwersowana
zak do zbulwersowana
2022 lat temu

Czyżbyś miała na imię Maria a nazwisko twoje zaczyna się na K?

anna
anna
2022 lat temu

Ludzie kochani poszliście na pogrzeb żeby pożegnać naszego Senatora czy popatrzeć kto z kom i kto glośniej plakal.Zal mi Was jest i życze Wam wlasnie , zycze zeby Was to spotkalo może inaczej popatrzycie na to wszystko i mam nadzieje że w nie długiej przyszłości spotka Was jeszcze gorsze nieszczęście bo Pan Bog nie rychliwy ale sprawiedliwy.Z pozdrowieniami dla wszystkich oszolomow z Jasla

Jaslak
Jaslak
2022 lat temu

do &&gbur a żebyś się zdziwił tłumy były .Jak masz takie bzdety wypisywać to nie tutaj …

Jaslanka
Jaslanka
2022 lat temu

a dlaczego nie było pana Jarosława KACZYŃSKIEGO dlaczego?
a prezes był na pogrzebie p Natalli Świat i przemawiał
największe wrażenie dla mnie zrobiła relacja jestem wzruszona pogrzeb pana Rybickiego, te tłumy, ilu wybitnych polityków.twórców
jaka wzruszająca ceremonia, pan Rybicki był wspaniałym człowiekiem

Jaslanka
Jaslanka
2022 lat temu

do anny —dlaczego piszesz naszego senatora, ja np z rodzina, ze znajomymi nie głosowałam na tego pana, chyba mamy prawo do własnego zdania, do własnej opinii chyba jeszcze mamy prawo
dlaczego zyczysz ludziom zle kim jestes? anno to nie humanitarnie dlaczego tak postepujesz anno?

xx
xx
2022 lat temu

Do anny – powołujesz sie na Pana Boga życząc blizniemy swemu jak najbożej !? Myślę że Ciebie już dawno Pan Bóg pokarał brakiem rozumu !!

Back to top button
25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x