Wiadomości

Co kryje się w koszyczku wielkanocnym? [foto]

Dzisiaj w kościołach odbyło się święcenie pokarmów. Dla wielu jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ale co właściwie symbolizuje święconka i czy obecnie ma ona taki sam wymiar jak kilkadziesiąt lat temu?  

Dobór produktów w koszyczku nie jest przypadkowy. Nasi pradziadowie też święcili te same produkty. Najważniejszym elementem święconki są jaja symbolizujące zmartwychwstanie. Równie ważne są kiełbasa oznaczająca koniecWielkiego Postu, sól symbolizująca nieśmiertelność i chrzan, który ma przypominać o męce Chrystusa. W koszyczku musi znaleźć się także chleb – znak braterstwa.

Również przybranie koszyczka jest nieprzypadkowe. Tradycyjnie święconkę przyozdabia się bukszpanem symbolizującym zbawianie.

Co jednak różni nas od naszych pradziadów?

Jak podkreślają etnografowie, jeszcze w  XIX wieku święcenie pokarmów było prawdziwym wydarzeniem a ludzie podchodzili do niego z pietyzmem.

W tym dniu święcono wszystko to, co miało znaleźć się na świątecznym stole. Święconki były więc o wiele większe niż te, które przynosimy obecnie do kościoła. Ponadto przyjął się zwyczaj, że gospodarze zabierali do domu wodę święconą, którą następie skrapiano nakryty stół.

Mimo tych różnic, tradycja święcenia pokarmów przetrwała po dziś dzień w prawie niezmienionej postaci.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć znajduje się w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maryla
maryla
2024 lat temu

Odpowiadam na zadane pytanie.W koszyczku kryją się pyszności,które zostaną pożarte przez sforę rodzin na śniadanie Wielkanocne.
Czy ma ktoś inne zdanie????

rodowicz
rodowicz
2024 lat temu

Kurczakiiiii 😀

Wsiasc do pociagu....
Wsiasc do pociagu....
2024 lat temu

Swojska z buraczkami, chrzanik, jajeczka, baranek z cukru, maselko, chlebek….

Zobacz także
Close
Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x