r e k l a m a
Wiadomości

Co kryje się w koszyczku wielkanocnym? [foto]

Dzisiaj w kościołach odbyło się święcenie pokarmów. Dla wielu jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ale co właściwie symbolizuje święconka i czy obecnie ma ona taki sam wymiar jak kilkadziesiąt lat temu?  

Dobór produktów w koszyczku nie jest przypadkowy. Nasi pradziadowie też święcili te same produkty. Najważniejszym elementem święconki są jaja symbolizujące zmartwychwstanie. Równie ważne są kiełbasa oznaczająca koniecWielkiego Postu, sól symbolizująca nieśmiertelność i chrzan, który ma przypominać o męce Chrystusa. W koszyczku musi znaleźć się także chleb – znak braterstwa.

Również przybranie koszyczka jest nieprzypadkowe. Tradycyjnie święconkę przyozdabia się bukszpanem symbolizującym zbawianie.

Co jednak różni nas od naszych pradziadów?

Jak podkreślają etnografowie, jeszcze w  XIX wieku święcenie pokarmów było prawdziwym wydarzeniem a ludzie podchodzili do niego z pietyzmem.

W tym dniu święcono wszystko to, co miało znaleźć się na świątecznym stole. Święconki były więc o wiele większe niż te, które przynosimy obecnie do kościoła. Ponadto przyjął się zwyczaj, że gospodarze zabierali do domu wodę święconą, którą następie skrapiano nakryty stół.

Mimo tych różnic, tradycja święcenia pokarmów przetrwała po dziś dzień w prawie niezmienionej postaci.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć znajduje się w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Wsiasc do pociagu....rodowiczmaryla Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maryla
Gość
maryla

Odpowiadam na zadane pytanie.W koszyczku kryją się pyszności,które zostaną pożarte przez sforę rodzin na śniadanie Wielkanocne.
Czy ma ktoś inne zdanie????

rodowicz
Gość
rodowicz

Kurczakiiiii 😀

Wsiasc do pociagu....
Gość
Wsiasc do pociagu....

Swojska z buraczkami, chrzanik, jajeczka, baranek z cukru, maselko, chlebek….

Close
X