Wiadomości

Co planuje Urząd Miasta w sprawie przeładunkowni na Żniwnej?

W ubiegłym tygodniu zostaliśmy zaalarmowani przez mieszkańców osiedla Sobniów informacją, że na terenie przeładunkowi śmieci pojawiło się nowe urządzenie. Mieszkańcy obawiają się, że Miasto za ich plecami chce uruchomić sortownię odpadów.

Nowe urządzenie niepokoi mieszkańców osiedla

Projekt taki został przedstawiony Radzie Miasta na sesji 21 września 2009 roku, jednak radni, pod wpływem argumentów mieszkańców osiedli Sobniów i Hankówka, odrzucili plany burmistrz Marii Kurowskiej. Pojawienie się nowego sprzętu wzbudziło zaniepokojenie mieszkańców, że mimo tymczasowości przeładunkowi (burmistrz złożyła obietnicę, iż  przeładunkownia przy Żniwnej będzie działać najwyżej przez rok, z czego później się wycofała) na jej teren są przywożone plastikowe pojemniki i maszyny. Mieszkańcy wystosowali w tej sprawie pismo do Urzędu Miasta.

Powyższe działania budzą nasze obawy, że mimo decyzji Rady Miasta, ma miejsce cicha rozbudowa przeładunkowi w kierunku budowy sortowni odpadów i kompostowni – czytamy w treści pisma złożonego przez mieszkańców.

W sierpniu 2009 roku mieszkańcy wystosowali protest do władz miasta

Nie mają zaufania do władzy

Mieszkańcy osiedla Soboniów nie mają zaufania do władz miasta, bo te, jak sami podkreślają, kilkukrotnie chciały podejmować decyzje za ich plecami.

Nie mamy do nikogo zaufania i uważamy, że jest coś robione za naszymi plecami, co dokładnie, to czas pokaże – mówi mieszkaniec osiedla Sobniów.

Obawy mieszkańców podziela przewodnicząca osiedla Sobnów i radna Elżbieta Bernal, której nie udało się zdobyć informacji na temat planowanej przez UM inwestycji.

Mieszkańcy mogą mieć obawy w tym temacie, ponieważ mieliśmy przykład, że pani burmistrz nie dotrzymuje słowa, nie informuje mieszkańców, zachowuje się tak jakby miała coś do ukrycia. A tutaj nie ma nic do ukrycia, trzeba rozwiązywać te problemy wraz z radnymi i mieszkańcami – mówiła radna Elżbieta Bernal.

Miasto chce oczyszczać śmieci, aby oszczędzać na ich wywozie

W rozmowie telefonicznej z  kierownikiem Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Józefem Rydarowiczem dowiedzieliśmy się, że sprowadzonym na Żniwną urządzeniem jest  „otrząsarka do nieczystości stałych”.

Wprowadzone do niej śmieci zostaną odsiane od popiołów, żwirów i piasków. I jest to tzw. „odsiewka”, którą EMPOL będzie wywoził innym taborem, zaś pozostałe śmieci będą wstępnie oczyszczone – wyjaśnia kierownik MZGO.

Zapytaliśmy o opinię eksperta od spraw odpadów z jednej z gmin i potwierdza on słowa Rydarowicza, że podobne odsiewki są stosowane na wielu wysypiskach, aby oczyścić śmieci z tzw. balastu, który służy następnie np. do rekultywacji wysypisk. Oczyszczone śmieci są tańsze w wywozie.

Zapewne Miasto szuka w ten sposób oszczędności – mówi Rydarowicz.

Zdaniem naszego eksperta, oczyszczanie śmieci nie jest jednoznaczne z budowaniem sortowni śmieci. „Otrzęsarka” mogła zostać wypożyczona lub sprowadzona przez firmę odbierającą śmieci, gdyż w przypadku zakupu takiego urządzenia wymagana byłaby zgoda Rady Miasta.

Postanowiliśmy również poprosić o komentarz w tej sprawie Urząd Miasta, niestety Biuro Obsługi Medialnej Urzędu Miasta Jasła  przez 5 dni nie udzieliło nam informacji na ten temat, zaś p.o. rzecznika Paweł Kozioł, w czwartek zapewnił nas, że informacje te uzyskamy wraz  z oficjalną odpowiedzią na pismo złożone przez mieszkańców osiedla Sobniów.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
amivisage
amivisage
2024 lat temu

Zlikwidować w pierwszej kolejności Biuro Obsługi Medialnej Urzędu Miasta Jasła.
Ile ludzi tam pierdzi w stołek?

Gospodarka ekologiczna
Gospodarka ekologiczna
2024 lat temu

Jeżeli istnieje takie Biuro Obsługi Medialnej Urzędu Miasta Jasła z licznym personelem to wrzucić je w pierwszej kolejności do „otrząsarki do nieczystości stałych”.

ekolog
ekolog
2024 lat temu

Przetrząsnąć cały urząd z panem Rydarowiczem na czele. Nie widzę żadnych oszczędności ani ulg w opłatach, a wręcz przeciwnie.

kosmos
kosmos
2024 lat temu

Dlaczego rzecznikiem prasowym UM Jasła jest gość który jest z Kołaczyc? w Jaśle brakuje osób które mogłyby pełnić tą funkcje? które lepiej znają nasze miasto, jego historię i problemy…

LAST MAN STANDING
LAST MAN STANDING
2024 lat temu

TAAAA JASNE DO ODSIEWU..!! ŁADNE CIEMNOTY WSZYSTKIM WCISKAJĄ…!!!
TAK NAPRAWDE JEST TO "Młyny do odpadów, maszyny do recyklingu" !!!!
A OTO I LINK:
http://marketeo.com/pl/Oferta/M%C5%82yny-do-odpad%C3%B3w-maszyny-do-recyklingu-181712.html
ŻADNA ODSIEWARKA..!! NIECH NAM NIE MYDLĄ OCZU BO TO NIE CIEMNOGRÓD I LUDZIE MAJĄ INTERNET I WSTARCZY TYLKO POSZUKAĆ I WSZYKO JEST JASNE !!
P.BURMISTRZ CHCE NAS OŻENIĆ TYM CHOĆ RADNI I MIESZKAŃCY ZAGŁOSOWALI PRZECIW..!!
A TO JUŻ JEST GRUBA PRZESADA!!!

ixi
ixi
2024 lat temu

kolejna "fantastyczna" inwestycja Jaslieskich pisowcow…
Tu mozna glosowac (dzieki mnie) na Karpacka Troje -gniot nr 1
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85300,7590248,BRYLA_I_MAKABRYLA_2009___GLOSUJ.html

dwie panie
dwie panie
2024 lat temu

Czy te dwie panie na 2 i 3 zdjęciu to reprezenacja mieszkańców miasta czy tylko własnych osiedlowych interesów. Czy zdają sobie sprawę, że m.inn. również dzięki nim pozostali mieszkańcy muszą płacić znacznie więcej za odpady, czy tylko protestują bo nie wiedzą co czynią, przekonane o ekologicznej niby misji. Obok w Wolicy macie, drogie panie, czynną już sortownię prywatną i co? to już inne środowisko – ona wam nie przeszkadza? Życzę zdrowia bo na rozum już za późno.

ct
ct
2024 lat temu

2 Panie ? nie ! Jedna, z dwoma Panami Marszałkami, co krążyła trzy lata temu po Jaśle, strasząc śmieciami. Potem ZREZYGNOWAŁA DECYZJĄ WŁASNĄ z budowy zakładu utylizacji odpadów. Cała reszta to tylko skutki naszej głupoty – bo daliśmy się jako społeczeństwo owej trójcy na to nabrać:upset:

neutron
neutron
2024 lat temu

to maszyna do odsiewu organiki lub materjałów sypkich która za pomocą taśm i bębna obrotowego jest rozdzielana.Tj zasypane śmieci przechodzą przez bęben obrotowy i popioły,piaski,żwiry,odpady organiczne i biologiczne są odsiewane i sypane oddzielnie na pryzmę a z tylnej częsci maszyny wysypują sie pozostałe smieci które są przewożone na hale sortowniczą w Gorlicach gdzie zostaja posortowane i zmielone a potem wywiezione do spalenia.

neutron cd
neutron cd
2024 lat temu

Sito jest na wolnym powietrzu i jak przesiewa to wiatr śmieci zabiera i rozsiewa po okolicy. Będzie gorzej niż jak był śmietnik.

Zobacz także
Close
Back to top button
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x