Wiadomości

Czy Maria Kurowska straciła zaufanie jasielskich przedsiębiorców? (tv)

Po 2,5 godzinnej debacie radni miejscy przyjęli zmiany w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Decyzja radnych wzbudziła jednak kontrowersje.

Jeszcze podczas trwania debaty, obecni na sali przedsiębiorcy opuścili posiedzenie, zbulwersowani jej poziomem. Maria Kokoczka wychodząc rzuciła:

Wstyd! Wstydzę się za was proszę państwa! – powiedziała wychodząc Kokoczka.

Oburzenie przedsiębiorców  i handlowców jest tym większe, że przy podejmowaniu ważnych dla nich decyzji, nie poproszono ich o opinię.

Przez ostatnie półtora roku wystosowaliśmy dwa pisma z prośbą o zaproszenie do konsultacji, do debaty w sprawach gospodarczych, dotyczących miasta Jasła. Z tego co mi wiadomo, nie zdarzyło się, aby do takiej debaty doszło. Nie rokuje to dobrze dla naszego miasta. Jeżeli samorząd terytorialny nie chce się liczyć z samorządem gospodarczym miasta to o jakim my zaufaniu możemy mówić? Z tego wniosek, że pani burmistrz nie wierzy przedsiębiorcom. Może przedsiębiorcy również przestaną wierzyć pani burmistrz – mówił po głosowaniu Prucnal

Hipermarkety vs. mali i średni przedsiębiorcy

Mali i średni przedsiębiorcy boją się, że sklepy wielkopowierzchniowe mogą zrujnować jasielski handel, tym bardziej, że decyzje o otworzeniu nowych powierzchni handlowych były podejmowane za ich plecami.

Jasielskie firmy boją się, w szczególności po tym co działo się przez te dwa tygodnie. A co z tego wszystkiego wyniknie? Prawdopodobnie część firm się „zwinie”, część zmieni swój obszar działalności. Czy to będzie dobre, czy złe dla miasta zobaczymy – mówi Prucnal.

Zgodnie z przyjętym planem w Jaśle będzie cztery obszary pod rozmieszczenie obiektów wielkopowierzchniowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. Mają one być zlokalizowane na terenie Warzyc, przy ulicy Bieszczadzkiej, na obszarze przy ulicy Lwowskiej oraz przy ulicy Piotra Skargi i ulicy Krakowskiej.

Przy ulicy Bieszczadzkiej planowane jest wykupienie ziemi od mieszkańców pod te inwestycje. Przedsiębiorcy dziwią się, że grunty nie trafią do rąk jaślan.

80 właścicieli ziemi, którzy mogą zrobić z tą ziemią co chcą, w tym momencie pokazało, że kilkaset firm w Jaśle to są złe firmy. Owszem ci ludzie mają swoje racje ale trzeba było wziąć pod uwagę zdanie tych przedsiębiorców i ich pracowników, którzy przez 20 lat w jakimś stopniu  utrzymywali to miasto – mówił Prucnal.

„Firma patykiem na wodzie pisana” czy „wizytówka miasta”?

Jedną z firm zainteresowanych inwestycją w Jaśle jest Sandbanks Investments, która ma zamiar zagospodarować na obszarze Warzyc teren o powierzchni około 13 hektarów, głównie na cele handlowe i usługowe.

Nie jestem w stanie na dzień dzisiejszy dokładnie zdefiniować, co to będą za najemcy. Jeżeli inwestycja powstanie w takim kształcie, planujemy zatrudnić ponad tysiąc osób – mówi Magdalena Rozbrój, przedstawiciel firmy Sandanks Investments, która planuje budowę kompleksu.

Jasło jest kolejnym po Nowym Sączu i Zamościu miejscem, w którym spółka chce inwestować, jednak zdania na jej temat są podzielone. 

Od 2006 roku odkąd jesteście na rynku polskim nie zakończyliście żadnej inwestycji, nie zrobiliście na razie nic, wszystko to są marzenia i kwestia jakiś planów. Dla mnie jest to firma patykiem na wodzie pisana – mówił radny Krzysztof Czeluśniak.

Obaw Czeluśniaka nie podziela burmistrz Pabian, który argumentuje, że miasto może zyskać zarówno poprzez budowę kompleksu handlowego z Multikinem i zapleczem sportowym jak i dzięki inwestycjom drogowym.

Zostaną zagospodarowane tereny na wjeździe do Jasła, które będą wizytówką miasta. Ponadto jest  możliwość realizacji inwestycji drogowych. Tego typu inwestycje są nam potrzebne.  Dopatrujemy się możliwości uzbrojenia tych terenów właśnie w infrastrukturę drogową – mówił burmistrz Ryszard Pabian.

Po trwającej 2,5 godzinnej debacie radni ostatecznie przegłosowali tę uchwałę i  stosunkiem głosów 12 „za”, 3 „przeciw” i 3 „wstrzymujące” przyjęli zmiany w MPZP miasta Jasła.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewaryst
Ewaryst
2024 lat temu

Aż się wierzyć nie chce,że p. Prucnal mieni się przedsiębiorcą,a nie rozumie ,że przdsiębiorczość to także element ryzyka.On nie chce ryzykować,z tego co mówi(i od siebie i kolegów).On myśli,że nikt nie ma prawa zmieniać jego zasad gry,zasad handlu.Straszy, że jak jasielskie sklepy nie dadzą papu,tylko firmy z zewnątrz,to pozdychamy z głodu.To smieszne.Proponowałbym,p. Prucnalowi raczej,znając przedmiot uchwały rady(mądrej!) zastanowić się nad potencjałem konkurencyjności swojej firmy,a nawet ,jak sam sugeruje ,zmiana profilu działania,który zaspokoi jego biznesowe oczekiwania…Jasło to nie klasztor,to miasto.A ono ma prawo się rozwijać,bez zbędnych debat z udziałem osób trzecich,które mają na uwadze wyłącznie swój biznes.Popieram władzę,i oby tak dalej… Czytaj więcej »

zakochany
zakochany
2024 lat temu

Ta Pani na drugim zdjęciu jest rewelacyjna.Zakochałem się;)

sad
sad
2024 lat temu

to radni głosowali a nie Burmistrz:)brawo wreszcie rada wykazała sie rozumem!!!każdy by chciał ograniczyć konkurencje dla swojego interesu!!! Pan radny K.cz i T.S mogą liczyc na bony świetczne od mpm bo tak usilnie chcieli pomóc :))))tyle szumu a 3 głosy przeciw.hehehh

ciech
ciech
2024 lat temu

Coś mi to przypomina historię z Białą Podlaską
sprzed kilku lat.

Ronin
Ronin
2024 lat temu

Ale ludzie macie beznadziejne argmenty – niech więcej inwetsycji w jaśle bedzie – niech miasto się ożywia – a rawdą jest to że zaopatrzenie sklapikarskie tych malych wielkich doropkiewiczy z olbrzymimi marżami jest żałosne – niech zaczną się bać i nie dorabiać na jaślanach na chiper wygurowanych marżach – a jak lidl się miał otworzyć to nie jestem pewien ale chyba to MPM się wygrażał że zamknie sklep przy jana pawła – ale może mnie złe słuchy doszły – wkońcu ludzie tworzą plotki ale jak widze nadal sie MPM ma dobrze nadal pelno ludzie w najdroższym sporzywczaku kupuje i wydaje… Czytaj więcej »

zadowolona
zadowolona
2024 lat temu

rewelacyjnie! Bravo Rada Miasta Bravo Pani Burmistrz za to ze obietnice o nowych inwestorach sie spelniają. Współczuje Panu Prucnalowi, ktory tak bardzo boi sie konkurencji, ma o co walczyc bo w koncu bedzie musial obnizyc ceny ale uwazam ze Jaslanie maja prawo wyboru, czy chca kupowac u "jasielskich przedsiebuorców", (ktorzy najchetniej chcieliby miec monopol na dzialalnosc w Jaśle)czy taniej w hipermarkecie. a kazde nowe miejsce pracy w Jaśle jest na wagę złota.

ace
ace
2024 lat temu

głosowali radni, więc co ma burmistrz tego.. media lubią burmistrz stukać chyba

detal
detal
2024 lat temu

Matriks ma racje :
• Sand Banks Investments liczy 5 pracowników, wykazała stratę 800 zł w roku ubiegłym, nie posiada żadnego majątku i nieruchości, jednak miasto wydało już pod tą wirtualną firmę 100 tyś zł. czyli dwukrotnie więcej niż kapitał jej założycielski !!!!!!!!!!!!
To jest miasto cudów.

wdowa
wdowa
2024 lat temu

może zyskała cos pod stołem 😛

Zadowolony
Zadowolony
2024 lat temu

Jezeli obiekt handlowo-usługowy da miejsca pracy dla około 1300 osób to się pytam ile
miejsc pracy zapewniają handlowcy jasielscy ?
Tylko głupcy głosują przeciw – nie wybierać
ich nigdy bo są antyjasielscy.(chciłbym znać
nazwiska tych co byli przeciw i się wstrzymali, nigdy nie głosować na tych byłych towarzyszy)

DAREK.P
DAREK.P
2024 lat temu

Do zadowolony to się pytam ile
miejsc pracy zapewniają handlowcy jasielscy ?
Odpowiadam że chyba jesteś w błędzie w największym zakładem pracy w Jaśle jest właśnie handel 1450 miejsc pracy potem szpital w Jaśle 1220
I chciałem dodać że ten zacny inwestor nie wpłaci do kasy miasta ani złotówki w najbliższych latach podatku ani grosza
1300 miejsc pracy????? Dlaczego wprowadzacie opinie w błąd przecież firma która robi inwestycja za 60 milionów zatrudnia mega 5 pracowników ? cos mi tu śmierdzi i to nieźle to zwyczajne słupy ! a inwestycja to fikcja

Adam.
Adam.
2024 lat temu

Pabian, który argumentuje, że miasto może zyskać zarówno poprzez budowę kompleksu handlowego z Multikinem i zapleczem sportowym jak i dzięki inwestycjom drogowym.
ciekawe kto i ile wzioł pod stołem ?

do ronin
do ronin
2024 lat temu

Ronin – jak tam twoja działalność , Czy już wszystko spłacone państwu !!!!!!!!! Lepiej sieć cicho. Pozdrawiam.

Obserwator
Obserwator
2024 lat temu

Panie i Panowie , otwarli Kaufland i nie pytali o wielkie powierzchnie, Nie dziwie się że P.Prucnal broi miasta przed dużymi sklepami , trzeba konkurować, obniżać zarobki ,choć myślę ,że jest to już nie jego problem.Nie popieram dużych sklepów, nie jestem przeciw,ale zanim do tego dojdzie ,że będziemy mieli tutaj kina obiekty ,nie będzie komu tam chodzić.Z dużej chmury mały deszcz,myślę ,że przy obecnej sytuacji Jasła długo nic tutaj nie powstanie.

Zadowolony
Zadowolony
2024 lat temu

Do Darek.P. Otworzenie dużego sklepu nie zagraża dobrym sklepom typu piekarnie, masarnie, ręczne wyroby itd .. tylko cwaniakom co kupują a nam sprzedają drożej zarabiając na tym krocie – to oni są przeciw ! Miasto które zostało doprowadzone do stanu że najwięcej miejsc pracy ma szpital to świadczy o jakości administracji której jest dobrze w szpitalu tylko! Podczas budowy takiego obiektu jest praca dla wielu z Jasła głównie, potem do obsługi kompleksu znowu potrzeba, do ochrony, do obsługi hotelu, do sprzątania, do pracy w nocy itd.. Kto tam będzie wydawał? Głupie pytanie – czasami przejezdni do Krosna czy Rzeszowa czy… Czytaj więcej »

Obserwator
Obserwator
2024 lat temu

Niezła laseczka z tej Pani. Ale obawiam się, że to wszystkie atuty jakimi dysponuje ona jak i inwestor którego reprezentuje. Mnie też to przypomina Białą Podlaską. No chyba żeby w Warzycach przy nowej drodze w pola pobudowali domy uciech to rozumiem. Taka holenderska strefa ekonomiczna.

Bartosz
Bartosz
2024 lat temu

Jedno co uderza w oczy to uroda tej pięknej dziewczyny.To ta "diablica" skusiła pewnie świętoszków z Rady Jasła do realizacji super inwestycji,stawiających Jasło w pozycji aspirujących do świata cywilizacji…Więcej urody z zewnątrz to szansa na postęp w tym skłóconym,zawistnym grajdole…Racjonalne bowiem argumenty są niczym wobec rodzimych układów określonych i znanych powszechnie person, ich feudalizacji miasta.

mQ
mQ
2024 lat temu

Ta Pani faktycznie jest urocza 😀
Jest demokracja, więc nikt nie ma prawa wywierać nacisku. Dlaczego niby nie ma być nowych inwestycji? Może zlikwidujmy MKSY bo TAXI traci.

.
.
2024 lat temu

Pani M.K. z MPM-u ma powody do wstydu, toż nie tak dawno promowała panią o takich samych inicjałach niemożebnie:smilewinkgrin: Przejażdżki bryczką:smilewinkgrin:się nie opłaciły ? Cierp ciało, skoroś tego chciało:smilewinkgrin: Kurczak Emil na burmistrza !

matrix
matrix
2024 lat temu

żaden taki kompleks tam nie powstanie i multikino (itp) możecie sobie wybić z głowy, za 1300 osób zatrudnionych w tym miejscu, straci fotel burmistrza p. M. Kurowska już za kilka miesięcy !!!hura hura, miasto wydało ok. 100tys. zł na piękne oczy p. Madzi !? brawo i gratulacje za przenikliwość władz i radnych. Informuję "zachwyconych" tą inwestycją że, firma która ma zająć się budową hipermarketu nie zatrudnia nikogo ! ! ! a spółka "zarządzająca" projektem czyli sandbanks zatrudnia 5 osób ! ! ! W normalnych krajach takim historiami interesują się odpowiednie służby. Tak przy okazji to proponuję by dziennikarze prześledzili drogę… Czytaj więcej »

obywatelRJS
obywatelRJS
2024 lat temu

jeśli chodzi o MPM to tylko z sympatii tam chodzę bo jest Jasielski ale …niech i on się modernizuje a nie taki BARAK…ludzie oczekują czegoś więcej.A ta inwestycja i tak się nie uda bo nigdzie ta firma jeszcze eldorado nie uczyniła..nie uczyni i t..obym się mylił

Mały
Mały
2024 lat temu

Dla mojego sklepiku MPM to spora sieć, więc jestem zmuszony do takich zabiegów aby się jakoś utrzymać na rynku tylko staram się o zadowolenie klientów i nie byłem pyskować na Radzie Miasta gdy Pan Prucnal otwierał kolejny sklep.

ech
ech
2024 lat temu

Radna Bernal była przeciw, straciła mój głos. A konkurencji nigdy za wiele. Przypatrzcie się tylko rosnącym cenom m.in. w sklepach p.Kokoczki i Prucnala.

Zobacz także
Close
Back to top button
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x