r e k l a m a
Wiadomości

Czy w Jaśle jest ropa naftowa?

Na to pytanie próbują odpowiedzieć specjaliści z Geofizyki Kraków, którzy od początku miesiąca prowadzą badania sejsmiczne w okolicach Jasła.

Badaniom poddany jest obszar obejmujący głównie powiat jasielski (gminy: Jasło, Skołyszyn, Brzyska), a także gorlicki (gminy: Biecz i Lipinki) oraz tarnowski (gmina Szerzyny).
 
Geofizyka Kraków wykona tzw. zdjęcie sejsmiczne badanego terenu, które może posłużyć do zlokalizowania obszarów, gdzie mogą występować złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego – czytamy w piśmie od Magdaleny Pachockiej, rzecznika Geofizyki Kraków.

Aparatura telemetryczna w okolicach Trzcinicy

Jak to się robi?

Badania geologiczne wykonywane są za pomocą rejestracji fali sejsmicznej. Jest ona wytwarzana poprzez niewielkie drgania gruntu.  

Powstała w ten sposób fala sejsmiczna, po odbiciu się od kolejnych warstw podłoża, rejestrowana jest przez rozłożone na ziemi specjalne czujniki – geofony, które połączone są kablami z bardzo czułą aparaturą telemetryczną. Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, obrazuje się geologiczną budowę podłoża – informuje rzecznik GK.

Metoda ta jest skuteczna w badaniach skorupy ziemskiej nawet do głębokości kilku kilometrów.

Geofony ulokowane na terenie osiedla Gądki

Spokojnie, to tylko naukowcy

Krakowscy geofizycy prowadzą prace na dość sporym obszarze, również na terenach prywatnych. Właściciele gruntów są informowani o prowadzonych pracach.

– Wszyscy właściciele gruntów, przez które mogą przejeżdżać samochody lub gdzie mogą być rozkładane kable i geofony, każdorazowo informowani są o przebiegu i istocie prac przez inspektorów terenowych Geofizyki Kraków, a także proszeni o zgodę na wstęp – wyjaśnia Magdalena Pachocka.

Metoda ta jest zupełnie bezpieczna dla ludzi i zwierząt, a co więcej skutecznie stosowana od kilkunastu lat na terenie całej Polski, a także poza jej granicami.

Pracownicy Geofizyki Kraków starają się, aby badania nie stanowiły zbędnego utrudnienia w życiu i pracy mieszkańców okolicy, ani nie miały szkodliwego wpływu na środowisko naturalne – informuje rzecznik GK.

Planowane zakończenie prac Geofizyki Kraków to połowa lutego 2010roku.

***

Geofizyka Kraków Sp. z o.o. jest firmą wykonującą badania geofizyczne na potrzeby poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wód geotermalnych. Istnieje od 1956 roku, na stałe zatrudnia ponad 800 osób, posiada cztery oddziały zagraniczne: na Słowacji, w Czechach, Libii i Pakistanie. Właścicielem 100% udziałów w firmie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG SA). Obecnie Geofizyka prowadzi prace w Polsce i Libii.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
et
et
2024 lat temu

dziwny tytuł. wiadomo, że w Jaśle jet ropa naftowa a potwierdził to … Ignacy Łukasiewicz

eee
eee
2024 lat temu

podobno na Kaczorowy coś Geodeci robili,ale zniknęli.xD

inz.
inz.
2024 lat temu

chyba geofizycy:)

jaślanin
jaślanin
2024 lat temu

Oby nie było.I tak dość mamy w Jaśle smrodu z istniejącej wciąż rafinerii….

elos
elos
2024 lat temu

bo oni tak turami szukają: najpierw tu bliżej Jasła, potem Trzcinica (obecnie) Opacie,a później w stronę Bączala, Harklowa itp.

Geofizyk
Geofizyk
2024 lat temu

Kiedyś pracowałem w tej firmie, obecnie jestem na emeryturze. W tamtym czasie badania terenu były prowadzone trochę inną metodą. Fale sejsmiczne wzbudzane były za pomocą materiałów wybuchowych (dynamitu) a przez rozłożone w gruncie wzdłuż tzw. profilu geofony zamieniane były na impulsy elektryczne i za pomocą kabli przesyłane były do aparatury telemetrycznej gdzie były wzmacniane tysiące razy i rejestrowane na taśmie magnetycznej.

Ropniak
Ropniak
2024 lat temu

Oczywiście , że ropa jest w jaśle!!! Dokładnie to w rafinerii Jasło. A tam pomiarów nie robili

jks
jks
2024 lat temu

rozpacz co czytam, żeby nie było złoża ropy czy gazu bo problemy z rafinerią, co za tekst. niektórzy nie zdaja sobie sprawy z pozytywów, a po drugie to nie są geodeci tylko geofizycy, ropa i gaz są wszędzie tylko chodzi o duże ich pokłady

IB
IB
2024 lat temu

Z tekstu wynika ,że GK robi te badania dla siebie, a faktycznie realizują zlecenie. Kto jest zleceniodawcą tych prac? Nic o tym nie napisano.

basia
basia
2024 lat temu

Barbara zleciła badania:smilewinkgrin:

l
l
2024 lat temu

super praca

G.T.
G.T.
2024 lat temu

Panowie róbcie swoje i niczym się nie przejmujcie. Ta praca wcale nie należy do przyjemnych, ja by się to komuś wydawało. Najważniejsze że złoża są i pomału je odkryjecie…..WESOŁYCH ŚWIĄT….

geofizyka
geofizyka
2024 lat temu

Nie powinno mylić się geofizyki z geologią pomimo, że badania są wykonywane w służbie geologi zawsze będą to badania geofizyczne a nie geologiczne…
http://www.georadar.webpark.pl

seba
seba
2024 lat temu

a moze jak by sie znalazło w naszych stronach rope to zazegnalibysmy ta nasza biede na podkarpaciu

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

teraz wazne jest ile jest

CZESLAW
CZESLAW
2024 lat temu

teraz wazne ile jest

Back to top button
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x