r e k l a m a
Wiadomości

Czy w Jaśle jest ropa naftowa?

Na to pytanie próbują odpowiedzieć specjaliści z Geofizyki Kraków, którzy od początku miesiąca prowadzą badania sejsmiczne w okolicach Jasła.

Badaniom poddany jest obszar obejmujący głównie powiat jasielski (gminy: Jasło, Skołyszyn, Brzyska), a także gorlicki (gminy: Biecz i Lipinki) oraz tarnowski (gmina Szerzyny).
 
Geofizyka Kraków wykona tzw. zdjęcie sejsmiczne badanego terenu, które może posłużyć do zlokalizowania obszarów, gdzie mogą występować złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego – czytamy w piśmie od Magdaleny Pachockiej, rzecznika Geofizyki Kraków.

Aparatura telemetryczna w okolicach Trzcinicy

Jak to się robi?

Badania geologiczne wykonywane są za pomocą rejestracji fali sejsmicznej. Jest ona wytwarzana poprzez niewielkie drgania gruntu.  

Powstała w ten sposób fala sejsmiczna, po odbiciu się od kolejnych warstw podłoża, rejestrowana jest przez rozłożone na ziemi specjalne czujniki – geofony, które połączone są kablami z bardzo czułą aparaturą telemetryczną. Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, obrazuje się geologiczną budowę podłoża – informuje rzecznik GK.

Metoda ta jest skuteczna w badaniach skorupy ziemskiej nawet do głębokości kilku kilometrów.

Geofony ulokowane na terenie osiedla Gądki

Spokojnie, to tylko naukowcy

Krakowscy geofizycy prowadzą prace na dość sporym obszarze, również na terenach prywatnych. Właściciele gruntów są informowani o prowadzonych pracach.

– Wszyscy właściciele gruntów, przez które mogą przejeżdżać samochody lub gdzie mogą być rozkładane kable i geofony, każdorazowo informowani są o przebiegu i istocie prac przez inspektorów terenowych Geofizyki Kraków, a także proszeni o zgodę na wstęp – wyjaśnia Magdalena Pachocka.

Metoda ta jest zupełnie bezpieczna dla ludzi i zwierząt, a co więcej skutecznie stosowana od kilkunastu lat na terenie całej Polski, a także poza jej granicami.

Pracownicy Geofizyki Kraków starają się, aby badania nie stanowiły zbędnego utrudnienia w życiu i pracy mieszkańców okolicy, ani nie miały szkodliwego wpływu na środowisko naturalne – informuje rzecznik GK.

Planowane zakończenie prac Geofizyki Kraków to połowa lutego 2010roku.

***

Geofizyka Kraków Sp. z o.o. jest firmą wykonującą badania geofizyczne na potrzeby poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wód geotermalnych. Istnieje od 1956 roku, na stałe zatrudnia ponad 800 osób, posiada cztery oddziały zagraniczne: na Słowacji, w Czechach, Libii i Pakistanie. Właścicielem 100% udziałów w firmie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG SA). Obecnie Geofizyka prowadzi prace w Polsce i Libii.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

16
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
CZESLAWsebageofizykaG.T. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
et
Gość
et

dziwny tytuł. wiadomo, że w Jaśle jet ropa naftowa a potwierdził to … Ignacy Łukasiewicz

Anonimowo
Gość
Anonimowo

teraz wazne jest ile jest

seba
Gość
seba

a moze jak by sie znalazło w naszych stronach rope to zazegnalibysmy ta nasza biede na podkarpaciu

geofizyka
Gość
geofizyka

Nie powinno mylić się geofizyki z geologią pomimo, że badania są wykonywane w służbie geologi zawsze będą to badania geofizyczne a nie geologiczne…
http://www.georadar.webpark.pl

G.T.
Gość
G.T.

Panowie róbcie swoje i niczym się nie przejmujcie. Ta praca wcale nie należy do przyjemnych, ja by się to komuś wydawało. Najważniejsze że złoża są i pomału je odkryjecie…..WESOŁYCH ŚWIĄT….

l
Gość
l

super praca

basia
Gość
basia

Barbara zleciła badania:smilewinkgrin:

IB
Gość
IB

Z tekstu wynika ,że GK robi te badania dla siebie, a faktycznie realizują zlecenie. Kto jest zleceniodawcą tych prac? Nic o tym nie napisano.

jks
Gość
jks

rozpacz co czytam, żeby nie było złoża ropy czy gazu bo problemy z rafinerią, co za tekst. niektórzy nie zdaja sobie sprawy z pozytywów, a po drugie to nie są geodeci tylko geofizycy, ropa i gaz są wszędzie tylko chodzi o duże ich pokłady

Ropniak
Gość
Ropniak

Oczywiście , że ropa jest w jaśle!!! Dokładnie to w rafinerii Jasło. A tam pomiarów nie robili

Geofizyk
Gość
Geofizyk

Kiedyś pracowałem w tej firmie, obecnie jestem na emeryturze. W tamtym czasie badania terenu były prowadzone trochę inną metodą. Fale sejsmiczne wzbudzane były za pomocą materiałów wybuchowych (dynamitu) a przez rozłożone w gruncie wzdłuż tzw. profilu geofony zamieniane były na impulsy elektryczne i za pomocą kabli przesyłane były do aparatury telemetrycznej gdzie były wzmacniane tysiące razy i rejestrowane na taśmie magnetycznej.

elos
Gość
elos

bo oni tak turami szukają: najpierw tu bliżej Jasła, potem Trzcinica (obecnie) Opacie,a później w stronę Bączala, Harklowa itp.

jaślanin
Gość
jaślanin

Oby nie było.I tak dość mamy w Jaśle smrodu z istniejącej wciąż rafinerii….

inz.
Gość
inz.

chyba geofizycy:)

eee
Gość
eee

podobno na Kaczorowy coś Geodeci robili,ale zniknęli.xD

CZESLAW
Gość
CZESLAW

teraz wazne ile jest

Close
X