Wiadomości

Dąb katyński w Sowinie. "To będzie szczególny symbol"

Przed budynkiem Zespołu Szkół Podstawowych i Gimnazjum w Sowinie został zasadzony dąb katyński. Drzewo upamiętnia ppłk. Andrzeja Mikę, jednego z zastrzelonych polskich oficerów.

Andrzej Mika był oficerem rezerwy. Urodził się w Kołaczycach i tutaj spędził większość swojego życia. Brał udział w kampanii wrześniowej na wschodnich granicach kraju. Trafił do niewoli sowieckiej i zginął w Katyniu. 

Uroczystość posadzenia dębu katyńskiego rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym. W homilii ksiądz dziekan Emil Midura przypominał tragedię roku ’40, wspominał także o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. 

Szczególny symbol

Zdaniem dyrektora szkoły w Sowinie, dąb katyński będzie miał szczególny charakter. Przypomni o tragicznym losie oficerów polskich i o śmierci pasażerów prezydenckiego samolotu.


Jest to okazja dla nas do wspaniałej pracy wychowawczej, do nauki patriotyzmu. Będziemy przypominali tę tragiczną kartę historii naszego narodu jak również będziemy przypominali tę tragedię sprzed kilkunastu dni, z 10 kwietnia. Ten dąb będzie nam symbolicznie przypominał o tym, że zginęli nasi najwybitniejsi Polacy razem z prezydentem i jego żoną – mówił dyrektor Stanisław Rogaczewski.

Trudna lekcja patriotyzmu

W poniedziałek 12 kwietnia, uczniowie uczcili minutą ciszy ofiary katastrofy. Na korytarzu szkoły ustawiono portret pana prezydenta i jego małżonki, pod którym zapalono znicze. Zostały przeprowadzone zajęcia wychowawcze o tym, co się stało pod Smoleńskiem. Jednak nie należały one do najłatwiejszych.


Nie jest łatwo mówić o tym, co się stało – zwłaszcza młodszym dzieciom. Śmierć jest czymś takim, co towarzyszy nam na co dzień, ciągle się z nią stykamy. Dlatego w sposób bardzo taktowny staraliśmy się naszym uczniom przekazywać te smutne informacje – mówi dyrektor Rogaczewski.

Gościem honorowym uroczystości była pani Anna Kopeć, która za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Dąb w Sowinie jest piątym katyńskim dębem posadzonym w gminie Kołaczyce. W całej Polsce takich drzew zostanie posadzonych ponad 22 tysiące. Patronat nad tą inicjatywą objął prezydent RP Lech Kaczyński.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
uczen
uczen
2022 lat temu

Proszę bardzo aby szanowne grono nauczycielskie nie prowadziło w szkole polityki a wzięło się za solidną pracę i uczyło powierzoną im mlodzież, bo obecne wyniki ich pracy sa bardzo kiepskie. Wyniki nauczania tej instytucji są nizerne, widac to po ilości uczniów uczących się w renomowanych szkołach średnich.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x