r e k l a m a
Wiadomości

Do Jasła trafią nowoczesne autobusy. Miasto dostało dofinansowanie (tv)

Jeszcze w tym roku do Jasła przyjedzie 11 nowych autobusów, dostosowanych do osób niepełnosprawnych. Jasło otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na kwotę 4 mln 610 tys zł (85% projektu), które wraz z środkami własnymi stanowią łącznie 5 mln 424 tys. zł na modernizację Taboru ZMKS.


Dzisiaj Zarząd Województwa podjął uchwałę, dzięki której kilkanaście samorządów, w tym Jasło  otrzyma wsparcie finansowe dotyczące transportu miejskiego. Wybrany dzisiaj beneficjent ma trzy miesiące czasu, aby mógł  złożyć wszystkie dokumenty niezbędne do podjęcia tych środków. Myślę, że Jasło jest już gotowe w tym zakresie i nie będzie żadnych problemów – mówił dziś wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca. 

Póki co nie wiadomo jakie autobusy zostaną zakupione. Zdzisław Wilisowski, p.o. dyrektora ZMKS podkreśla, że konkretne modele poznamy, gdy firmy zgłoszą się do przetargu. Dodaje też, że będzie to pierwszy od 11 lat zakup autobusów.

Tak wygląda tabor autobusowy jasielskiego ZMKS

Najstarsze autobusy są z roku 1985. Zostaną one oddane na złom a zastąpią je nowe samochody. Ten zakup jest sporym wzmocnieniem taboru, pragnę przypomnieć, że w ciągu ostatnich 11 lat zakupiono tylko 2 nowe autobusy – mówi Zdzisław Wilisowski.

Prócz zakupu samochodów, planowana jest modernizacja 23 przystanków, uruchomienie 3 nowych linii (Ulaszowice, Towarowa, Szkolna) o łącznej długości 9,5 km i modernizacja 6 istniejących (Gamrat „0”, Warzyce „A”, Graniczna „0”, Sobniów „B”, Gądki „E”, Hankówka „D”).  Ponadto pojawi się nowoczesny system informowania pasażerów (5 tablic informacyjnych na głównych przystankach, serwer, oprogramowanie komputerowe oraz 11 komputerów pokładowych) a także zostanie zakupiony system monitoringu do autobusów. 

Modernizacja taboru autobusowego jest kolejnym krokiem w wyciąganiu ZMKS-u z problemów jakie przez lata wokół zakładu się zebrały.

To była jedna z najtrudniejszych spraw jaką zastałam obejmując urząd. Mogłam posłuchać niektórych głosów i podjąć decyzję o likwidacji ZMKS-u, bo można komunikację miejską zastąpić prywatnymi przewoźnikami. Nie mogłam jednak pozwolić, aby prace straciło 120 osób. Podjęliśmy więc działania reformujące zakład. W tej chwili pracownikom wypłacone zostały prawie wszystkie zaległe 13-tki. Jest uregulowany stan prawny ZMKS, a teraz kolejnym etapem jest modernizacja taboru – mówiła dziś burmistrz Maria Kurowska.

Wszyscy byliśmy przekonani, że ten zakład zostanie zlikwidowany, ale przy pomocy władz Miasta zyskaliśmy wiarę w to, że zakład będzie istniał – podkreśla Mirosław Mikrut, kierowca ZMKS Jasło. 

Kolejnym krokiem może być podniesienie rentowności spółki między innymi przez współfinansowanie  miejskiej komunikacji przez gminy.

Myślę, że w tej chwili gminy powinny przystąpić do dyskusji na ten temat i do działania chcąc zapewnić swoim mieszkańcom dobre warunki podróżowania – mówiła burmistrza Maria Kurowska.   
    
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
hgPKble, blemieciuryś Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dsa
Gość
dsa

Zaraz i tak posypią się komentarze że nic w jaśle się nie robi:)

oserawo
Gość
oserawo

robia robia szczegolnie straz miejska sypie mandaty widzialem jak facet dostal nieslusznie

ryś
Gość
ryś

brawo pani burmistrz

mieciu
Gość
mieciu

:yes:fajnie:):yes:

ble, ble
Gość
ble, ble

Jeżeli jest tak dobrze w MKS to dlaczego dotuje się ogromnymi kwotami działania tego tworu tak jak i PKP. Może by obie te instytucje sprywatyzować. W socjaliźmie dotowano wiele wyrobów i zakładów ale był to ustrój bohatersko zmagający się z problemami, które sam wytworzył. Firmy jadące na dotacjach skazane są na likwidację. To już przerabialiśmy.

PK
Gość
PK

Nie no !! OK – ale piszcie rzetelnie, albo zorientujcie się troszkę w procedurach RPO, wybór w preselekcji to jeszcze nie dofinansowanie, ale myślę że Pan Marszałek pomoże i nie sp…. szansy i dopiero wtedy, po podpisaniu umowy nastąpi dofinansowanie.
Druga sprawa "
Kolejnym krokiem może być podniesienie rentowności spółki między innymi przez współfinansowanie miejskiej komunikacji przez gminy" – od kiedy to ZMKS – jest spółką ??
Panie Kubo – liczyłam na profesjonalne podejście do tematu. Pozdrawiam PK

hg
Gość
hg

:|B):sleep::sleep::sleep::sleep:

Close
X