Wiadomości

Do Jasła zawitały łabędzie (foto)

W Jaśle coraz częściej można spotkać łabędzie. Mimo że widok tych ptaków zwłaszcza w zimie może być zaskakujący dla mieszkańców naszego miasta, to zdaniem ornitologów do takich widoków powinniśmy się przyzwyczaić.

Grupa łabędzi na rzece Wisłoce w Jaśle

Pozostawanie coraz większej ilości ptaków – gatunków wędrownych na zimę w naszym kraju jest procesem złożonym, który się niewątpliwie nasila. Przyczyną tego zjawiska są między innymi: zmiany klimatyczne – ostatnio szereg  stosunkowo łagodnych zim, większe możliwości zdobycia pokarmu, w wyniku odłogowania pól porośniętych chwastami, zwiększanie się populacji niektórych gatunków, np. łabędzi niemych, kormoranów, mew, nurogęsi  oraz regularne dokarmianie przez ludzi i coraz skuteczniejsza ich ochrona – tłumaczy dr Marian Stój, ornitolog.

Prócz łabędzi i kormoranów, na zimę pozostają też mniejsze ptaki śpiewające. W ogrodach na przedmieściach Jasła coraz częściej można więc spotkać szpaki, kosy, zięby, rudziki i inne.

Zimujące w Jaśle i innych miastach Podkarpacia łabędzie pojawiają się tylko w czasie surowszych zim, czyli takich jak obecna. One w naszym mieście nie gniazdują. Przylatują z  północy Polski i krajów skandynawskich, kiedy tam zamarzną jeziora i rzeki. Zatrzymują się przeważnie w miastach dlatego, bo w mieście jest trochę cieplej, łatwiej znaleźć choćby niewielki fragment niezamarzniętej rzeki, no i życzliwych mieszkańców, którzy chętnie je dokarmiają – wyjaśnia dr Marian Stój.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Obserwator
Obserwator
2024 lat temu

No brawo.. Niech zostaną jak najdłużej

Orni
Orni
2024 lat temu

piękne, jestem szczęśliwy że tak piękne ptaki zawitały do naszej mieścinki 🙂

beti
beti
2024 lat temu

Piękny widok w środku zimy.

Ad
Ad
2024 lat temu

Wszyscy się stąd wyprowadzają, to choć łabędzie przyleciały…
Zobaczymy czy po sesji nie odfruną 😀

Do Ad
Do Ad
2024 lat temu

Nie będzie tak źle ;):)

Alojzy
Alojzy
2024 lat temu

Ponoć z łabędzia jest niezłe mięcho do żarcia.
Te zdjęcia mogą być zachętą dla bezrobotnych jaślan do połowów.Przecież oni tak samo przymierają głodem w naszym państwie statystycznego dobobytu…Gawronów nie polecam
bo ozdabiają miasto,park i nasze odzienie wzorami niczym wosk lany w Andrzejki.No i kolor piór jest adekwatny do tego co na co dzień przeżywa większość ludzi-biedę do potęgi n-tej!!! To widać,pewnie i z perspektywy łabędzi-też….:(:no:

Bafi
Bafi
2024 lat temu

Na Nowinach zdjęcia są lepsze. Obejrzyjcie sobie http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100214/JASLO/292289564

...
...
2024 lat temu

Prawie codziennie je widuję i ich coraz więcej przypływa,szczególnie młodych.:)

ds
ds
2024 lat temu

w którym miejscu one są????

beti
beti
2024 lat temu

Można je obserwować w rejonie mostu na ul. Mickiewicza.

elos
elos
2024 lat temu

koło mostu na Wisłoce niedaleko starej targowicy

Rada przedwyborcza
Rada przedwyborcza
2024 lat temu

Na temat łabędzi powinien wypowiedzieć się burmistrz, a wtedy Jasło będzie bardziej znane na całym świecie (świetnie zrobiła to z dębem hitlera mimo że nie jest hitlera).

Zobacz także
Close
Back to top button
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x