r e k l a m a
Wiadomości

DPS w Foluszu wspiera osoby z zaburzeniami psychicznymi

Dom Pomocy Społecznej w Foluszu realizuje Projekt „WSPIERAM”, współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W ramach projektu zostanie zrealizowany film „Nikifor – Moje drugie imię” oraz przeprowadzona ankieta, która ma za zadanie pokazać stosunek społeczeństwa do osób z zaburzeniami psychicznymi.

Głównym celem przedsięwzięcia jest aktywizacja mieszkańców, ich integracja ze środowiskiem lokalnym, oraz przełamanie stereotypów dotyczących postrzegania osób z chorobą psychiczną.

Cel ten zamierzamy osiągnąć poprzez zaangażowanie pensjonariuszy w tworzenie i realizację, a później także promocję filmu „Nikifor – Moje drugie imię” – tłumaczy Rafał Gużkowski, dyrektor DPS w Foluszu. 

Film przeciwko stereotypom

Osobom chorym psychicznie należy się szacunek, natomiast w Polsce ciągle traktuje się osoby z zaburzeniami jako ludzi drugiej kategorii. Dlatego też, nie bez powodu tematem mającego powstać filmu jest postać Nikifora Krynickiego, dziś uznanego na całym świecie prymitywisty a w czasach gdy żył postrzeganego jako chorego psychicznie kalekę. Złe warunki bytowe oraz samotność doprowadziły go do choroby, w wyniku której zmarł. Ostatnie miesiące życia spędził w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu.

Historia Nikifora pokazuje, że stereotypy i uprzedzenia dotyczące ludzi, którzy z różnych powodów w swoim funkcjonowaniu odbiegają od reszty społeczeństwa mogą być i zazwyczaj są krzywdzące, bowiem nierzadko, są to osoby obdarzone dużą wrażliwością, talentem – tłumaczy Gużkowski.

Osoby z zaburzeniami biorą udział chociażby w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, współorganizują i uczestniczą w spotkaniach integracyjnych,  przedsięwzięciach okolicznościowych oraz w innych formach terapii.

Wystarczy wspomnieć o działającym w DPS kabarecie, kąciku literackim, kółku szachowym, czy zakończonym niedawno kursie tańca – zwraca uwagę dyrektor DPS Folusz.
 
Pomóż – wypełnij ankietę

Jednym z elementów programu jest ankieta, która ma pomóc w pokazaniu jaki jest stosunek, wiedza oraz nastawienie społeczeństwa do osób chorych psychicznie.

Ankietę można wypełnić klikając tutaj.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aleksandra sokołowska
aleksandra sokołowska
2024 lat temu

Podoba mi się, że pokazujecie również takie tematy a nie tylko politykierstwo. Popieram pana Gużkowskiego. Oby więcej takich osób, które pomagają osobom chorym.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x