r e k l a m a
Wiadomości

Dramatyczny apel dyrektora Baniaka. MOSIR na skraju bankructwa?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jaśle ma spore problemy finansowe. Jest zakładem budżetowym, a jego główne źródło dochodów – kryta pływalnia – została zniszczona przez powódź.

Sytuacja jest katastrofalna w tej chwili. Obiekt ten jest wyłączony z użytkowania – mówił podczas sesji Tadeusz Baniak, dyrektor MOSIR-u w Jaśle.

Straty, jakie MOSIR poniósł w wyniku czerwcowej powodzi uniemożliwiają uruchomienie urządzeń sterujących sercem krytej pływalni.

Wszystkie urządzenia elektroniczne, techniczne, mechaniczne i sterownicze zostały zalane, czyli serce basenu przestało pracować. Według posiadanych przez nas opinii fachowców, tych urządzeń uruchomić się już nie da – mówił dyrektor Baniak.

MOSIR nie wypracuje dochodu

Dyrektor nie ma złudzeń, wyłączenie basenu spowoduje, że MOSIR jako zakład budżetowy nie będzie w stanie wypracować 50% dochodu, aby otrzymać dotację z kasy miasta.

W tym momencie wykonanie tego planu już jest niemożliwe – przekonuje Baniak.

Problem wypracowania założeń planu pojawił się już po pierwszym kwartale.

Po pierwszym kwartale nasze dochody zostały wykonane tylko w 80% i te straty zaczęły się pogłębiać –  przyznaje Baniak.

fot. Przemysław Janas / Jaslonet.pl

Zdaniem dyrektora jest to spowodowane również coraz większą liczbą nieodpłatnych boisk sportowych, które – jak przyznaje – są potrzebne dla młodzieży, ale przez to MOSIR nie ma źródeł dochodów. Do tego we wrześniu pojawią się straty związane z wynajęciem hali sportowej dla szkół, których sale gimnastyczne ucierpiały podczas powodzi.

Znając doskonale tę sytuację wiem, że zacznie się problem. Szkoła nie posiada pieniędzy na zapłacenie nam za godziny, więc prawdopodobnie nam nie zapłaci. A ja będę naciskany, aby użyczać tej sali. Owszem jestem po to, aby użyczać takie miejsca, ale muszę też zarabiać. To mnie stawia w bardzo niekomfortowej sytuacji – mówił dyrektor MOSIR-u.

Będą zwolnienia?

Konsekwencją niewykonania planu finansowego będą zwolnienia.

Trzeba będzie zwolnić przynajmniej połowę ludzi – mówi Tadeusz Baniak.

Na razie MOSIR próbuje zachować liczbę etatów. 20 pracowników krytej pływalni zostało przeniesionych do obsługi uruchomionego (w zeszłym tygodniu) basenu odkrytego. Jednak jest to rozwiązanie doraźne.

Plan ratunkowy: „jednostka budżetowa” czy „inne rozwiązanie”

Decyzję o planie ratunkowym dla MOSIR-u podejmie Ratusz. Rozwiązaniem jest – podsuwane od kilku lat – przekształcenie zakładu w jednostkę budżetową, czyli przejęcie finansowania obiektu w całości przez miasto.

fot. Przemysław Janas / Jaslonet.pl

Wedle moich obliczeń wychodzi na to, że przekształcenie ośrodka kosztowało by miasto rocznie około 200 tys. zł. Przy budżecie miasta przekraczającym 100 milionów, te 200 tysięcy jest do zniesienia – mówił w ubiegłym tygodniu portalowi Jaslonet.pl Tadeusz Baniak.

Wiceburmistrz Ryszard Pabian nie wie jeszcze jakie rozwiązanie podejmie burmistrz miasta Maria Kurowska.

Czy będzie to przekształcenie, tego nie wiem. Można przecież znaleźć inne rozwiązanie, aby przez ten czas, kiedy MOSIR nie będzie zarabiać na siebie, dofinansować go – mówi Pabian.

Na czym by ono miało polegać, burmistrz już nie zdradza. Nie podaje też, kiedy ta decyzja zapadnie.

Musimy znaleźć rozwiązanie prawne na ewentualne przekazanie środków. Skarbnik ma „uruchomiony” temat i szukamy – mówił Pabian.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ZIP
ZIP
2024 lat temu

Towarzyszu Baniak, jak zwolnicie was samych i stratega biznesu Wajdę, to największe darmozjady odejdą… 😀

gt
gt
2024 lat temu

Pierw sam odejdź Panie Baniak bo zawaliłeś na całego. Pływalnię trzeba było ubezpieczyć, a nie teraz skomleć.

riplej
riplej
2024 lat temu

Prawdziwego szefa firmy poznaje sie w czasie trudnym dla jej działania – tak jak prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. W czasach prosperity szefem może być cap, który nie będzie przeszkadzał pracownikom, nie musi nawet wychodzić ze swojej zagrody, tylko wydeptać ścieżkę do kasy i nie wtrącać się do pracy fachowców. Wszystko idzie swoim rytmem i nawet bęcwał musi się mocno natrudzić aby popsuć interes. Dotyczy to także wielu jasielskich firm, instytucji i urzędów, które znalazły się w trudnej sytuacji po powodzi. Mianowani i powołani i ci z wyboru mają teraz okazję zapracować na uznanie społeczeństwa i wykazać się lub… Czytaj więcej »

will
will
2024 lat temu

"Zdaniem dyrektora jest to [STRATY] spowodowane również coraz większą liczbą nieodpłatnych boisk sportowych, które – jak przyznaje – są potrzebne dla młodzieży, ale przez to MOSIR nie ma źródeł dochodów." — W TAKIM RAZIE JA SIĘ PANA BANIAKA ZAPYTUJE JAK TO JEST MOŻLIWE ŻE WYNAJĘCIE HALI GRANICZY Z PRAKTYCZNIE Z NIEMOŻLIWOŚCIĄ, A CHĘTNYCH JEST DUŻO TYLKO NIESTETY TAK TO PIĘKNIE JEST ZORGANIZOWANE, ŻE NIGDY NIE MA MIEJSC?? A W TREŚCI ARTYKUŁU KRYTYKUJE SIĘ NIEODPŁATNE BOISKA pANIE BANIAK … PARANOJA. Jeśli Mosir zatroszczyłby się o to by być bardziej dostępnym dla zwykłych ludzi a nie firm to myśle, że sytuacja by… Czytaj więcej »

kaktusik
kaktusik
2024 lat temu

Za te słowa Baniak powinien natychmiast być odesłany na bezrobocie.To on powinien być zwolniony,a nie pracownicy,nic niewinni jego nieudolnosci w zarządzaniu firmą.Do roboty by sie wziął borówki zbierał,a nie litosci prosił i straszył przez media,że powódż zniszczyla jego nędzna karierę.Wstyd.Gorzej jak dziecko.Mazgaj!:(

luj
luj
2024 lat temu

To nie ubezpieczone to było????:confused:

jaslanka
jaslanka
2024 lat temu

Duza szkoda, przedewszyskim ucierpią na tym dzieci i młodziez bo bedą pozbawieni praktycznie jedynej rozrywki jaka jest w Jasle, lekcje pływania, lekcje WF na basenach, trzeba na to spojrzec a nie obczerniachc dyrektora, przeciez on sobie tej powodzi nie zyczyl…..jak my wszyscy zresztą

Komentatorka
Komentatorka
2024 lat temu

Te riplej, z ciebie taki szef jak z koziej dupy traba. Tobie kaktusik wydaje się, że ostro potrafisz swoimi kolcami drażnić, ale nieprzypadkowo kolce uderzyły ci ma tzw. mózg(u ciebie brak. Will, ty wolisz widzę płacić. To jest obywatelska postawa prawdziwego patrioty lokalnego. Oj biedne ofiary. Jasło poniosło olbrzymią stratę, przez to, że wypadliście-o zgrozo- bocianowi nad miastem. Olaboga..:(:no::lol::mad::smilewinkgrin:.Weźcie się za robotę, startujcie do władz miasta, to się wykażecie szczekaczki.

.
.
2024 lat temu

IP: 77.115.66.* Baniak – znowu płeć zmieniłeś, czy białe myszki ci podpowiadają ?

do komentatora
do komentatora
2024 lat temu

Coś mi styl i ton tego komntarza zalatuje towarzyszem B. Czyzby dla niepoznaki zmienił płeć. Liczy w najbliższych wyborach na parytet?:confused:

Karkowski M
Karkowski M
2024 lat temu

Pan Baniak stara sie jak może ale żeby było dobrze, ale sam ma marne szanse Musza mu pomuc władze miasta. Moim skromnym zdanie pan Baniak bardzo dobrze prowadzi MOSIR

Stary
Stary
2024 lat temu

Dlaczego obiekt miejski położony w takim newralgicznym miejscu NIE BYŁ UBEZPIECZONY od skutków powodzi???????? Dyrektor MOSiR za takie niedbalstwo natychmiast powinien wylecieć z roboty! Teraz wyłazi niekompetencja i bylejakość sojuszników PiSuarów. Baniak długo czekał na nagrodę za oplucie Czerneckiego podczas kampanii, a teraz mu kością w gardle stanęła. Zdrada nie popłaca!

pływak kryty
pływak kryty
2024 lat temu

Dymisja Baniaka to metoda na finansowego głoda:lol:

Recepta na sukces
Recepta na sukces
2024 lat temu

Dajcie Ciborowskiego na dyrektora i rozkręci biznes tak ze o Jaśle w Japonii będą pisać, jak najbardziej pozytywnie. Popatrzcie jak on rozkręcił szkołe pływania SPEED, praktycznie od zera a teraz jakie sukcesy. Tacy ludzie powinni zarządzać sportem a nie tacy jak Baniak.

...
...
2024 lat temu

Tak jest,warzysz jak kameleon na potrzebę chwili pomiędzy partiami, to na internecie, odejdź waś "pan" wstydu oszczędź!
Jeśli jest faktycznie tak że nie ubezpieczony został miejski ośrodek czyli dobro mieszkańców Miasta Jasła to tego figo fago powinien zostać postawiony przed sądem. Jeśli jest to prawda to co znów wszyscy będziemy płacić za błędy? Nie dajcie się mieszkańcy Jasła Omamić!

moher
moher
2024 lat temu

Do wszystkich kretynów Jasielskich……co zrobił bys by pomóc mosirowi????Pisac idiotyczne komentarze?Idzcie gnój z obory wyrzucic bo bedzie waliło na niedziele.takie z was polityki i nie bierzcie więcej udziału w głosowaniu…..kaczomocherowedziady….z pozdrowieniem…..:yes::yes::yes::yes: spieprzaj dziadu

Topola
Topola
2024 lat temu

To Miasto umiera !!!!!! Płakać się chce

ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

PAN BANIAK POKAZAŁ CO POTRAFI ? A MOŻE CELOWO GO KTOŚ NA MINE WSADZIŁ I WIĘCEJ MIESZAĆ NIE BĘDZIE ????

do moher IP: 94.251.188.*
do moher IP: 94.251.188.*
2024 lat temu

Co bym robił ? Wylał Baniaka. To na pewno będzie dobry początek. Jak przestanie przeszkadzać, MOSiR odżyje.

Młody
Młody
2024 lat temu

No tak Miasto umiera dzięki takim nieudacznikom jak wyżj, którzy nawet nie wiedząc, czy obiekt jest ubezpieczony pieprzą takie kretyństwa, że nawet mohery nie zrozumieją. Stary . Dlaczego z ciebie taki matołek?

robo
robo
2024 lat temu

to kaczor nie przywiozl pieniedzy na powodz

Biedronka
Biedronka
2024 lat temu

Do IP: 83.11.65.Co bym robił? Zlał ci dupsko paskiem klinowym szkodniku:lol:Ej ty..83.11.65! Mam pomysł. Na dobry początek wylej Baniaka. Pokaż swoje umiejętności! Jak Ci się to uda postawię jedno marnej marki piwo. Tylko żebyś się nie olał ze strachu….tym piwem…:D

Bieronka/czerwony pajączek
Bieronka/czerwony pajączek
2024 lat temu

Nie żołądkuj się tak baniaczku, złość piękności szkodzi:lol:Koniec robienia pozowanych fotek przy baseniku:lol:karton na puste butelki, bo dokumentów:lol: i do chatki:lol:

do Młody
do Młody
2024 lat temu

Widać, ze nie masz argumentów, Młody, bo stać cie tylko na bluzgi i wyzwiska.

Zobacz także
Close
Back to top button
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x