MiastoWiadomości

Droga w Ożennej najważniejszą inwestycją ostatnich lat

Przejście graniczne w Ożennej jest jedną z najważniejszych inwestycji Zarządu Powiatu w Jaśle w ostatnich latach. Budowa drogi pomiędzy Polską a Słowacją kosztowała ponad 4,5 mln euro i została sfinansowana ze środków unijnych.

Droga w Ożennej najważniejszą inwestycją ostatnich lat (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

– Dzięki skutecznemu aplikowaniu o środki unijne udało się zrealizować jedną z najważniejszych inwestycji w powiecie jasielskim w ostatnich latach. Droga z Jasła do Bardejova stanowi najkrótsze połączenie pomiędzy tymi dwoma państwami – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski. Droga w Ożennej to jedyne przejście graniczne na terenie powiatu jasielskiego, która skróciła nie tylko czas dojazdu o ponad 20 km, ale poprawiła także komunikację z powiatem krośnieńskim.

Projekt został zrealizowany wspólnie przez trzy powiaty: jasielski, krośnieński oraz bardejovski. W ramach tej inwestycji wybudowano niespełna 2 kilometrowy odcinek drogi po stronie słowackiej oraz przebudowano drogę po stronie polskiej na trasie Krosno-Kobylany-Toki. Ta część inwestycji objęła modernizację drogi w powiecie krośnieńskim na odcinku o długości 7,8 km oraz 6-kilomterowy odcinek w powiecie jasielskim.

Projekt samorządowy sprawił również, że południowa i północna część Beskidu Niskiego uzyskała dogodne połączenie, a tym samym został wznowiony dawny szlak handlowy. – Jest to nawiązanie do historii. Tędy przebiegał jeden z głównych szlaków handlowych z Biecza przez Nowy Żmigród i Bardejova, handlowano bursztynem i węgierskim winem. Tak jak kiedyś sprzyjał rozwojowi tych terenów, mamy nadzieję, że tym razem otwarcie tego szlaku będzie stymulatorem rozwoju gospodarczego i turystycznego – mówi Starosta Jasielski.

Droga w Ożennej najważniejszą inwestycją ostatnich lat (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu pod nazwą „Rozwój infrastruktury drogowej pomiędzy powiatem krośnieńskim, jasielskim i bardejovskim” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Uroczyste otwarcie nowej drogi w Ożennej odbyło się w październiku ubiegłego roku.

Zobacz również:  Szlakiem bursztynowym na Słowację… przez Ożenną (22.10.10)

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nic
nic
2024 lat temu

to już wyczerpał sie matriał promocyjny że trzeba wracać do roku poprzedniego?

kolo
kolo
2024 lat temu

kmiecik to chyba sponsor tego portalu…………….

miś
miś
2024 lat temu

Jeśli byle jaka droga jest w Jaśle najważniejszą inwestycją ostatnich lat ,to proponuję wysłać P.Kmiecika niedaleko od Jasła,do Tarnowa.Niech ten człowiek zobaczy jak tam w średnim mieście wyglądają inwestycje,jak tam funkcjonuje służba zdrowia,niech zobaczy jak wglądają ulice i nawierzchnie ulic.W Jaśle ułożono dywanik w ulicach Jagiełły ,Szopena,Mickiewicza.Trzeba mieć wszystko gdzieś głęboko,żeby nie reagować na wyłomy,raz wystające o wiele studzienki i kratki uliczne,a w innych miejscach tak zapadnięte kratki,że zastosowano nowe jasielskie m-dy,tj.ustawienie pachołków drogowych.Może zamiast tych pachołków postawic żywe,tj któregoś z decydentów.

toy toy
toy toy
2024 lat temu

TYLKO oni budowali, Kmiecik, Pankiewicz, Salacha, ….swoje wizerunki dzięki PiS, a teraz olali PiS.
Może PiS im się odwdzięczy…..

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x