PolitykaWiadomości

Duże inwestycje w gminie Jasło w ramach współpracy z Ukrainą

Budowa Gminnego Centrum Kultury w Osobnicy, budowa kanalizacji w Opaciu, rozbudowa budynku urzędu gminy pod Centrum Zarządzania Kryzysowego – te trzy inwestycje zostaną zrealizowane przez gminę Jasło w ramach programu współpracy transgranicznej Polska – Ukraina – Białoruś.

Duże inwestycje w gminie Jasło w ramach współpracy z Ukrainą (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

W miniony czwartek (4 sierpnia), Rada Gminy Jasło udzieliła wójtowi Stanisławowi Pankiewiczowi przyzwolenie do podjęcia zobowiązań finansowych przez gminę Jasło z Rejonową Radą w Samborze (Ukraina) oraz z Miastem Samborem (Ukraina).

Współpraca między samorządami trwa od kilku lat i do tej pory odbywała się w zakresie promocji kultury obu regionów i wymiany młodzieży. Teraz obie strony chcą wspólnie realizować inwestycje.

Duże inwestycje w gminie Jasło w ramach współpracy z Ukrainą (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

– Pojawiła się taka szansa i po pierwsze, chcemy skutecznie wykorzystać środki unijne przyznane na ten cen, a po drugie chcemy naszym przyjaciołom pomóc w tworzeniu i realizacji ich projektów – mówił Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Gmina zostanie skanalizowana w 100 procentach

W ramach współpracy międzynarodowej z Samborską Rejonową Radą, gmina Jasło chce wybudować kanalizację w Opaciu. Po wykonaniu tej inwestycji, stopień skanalizowania gminy wyniesie 100 procent, a gmina Jasło będzie jedną z nielicznych gmin wiejskich w Polsce o tak wysokim stopniu skanalizowania.

Ponadto w ramach porozumienia strona polska chce rozbudować budynek administracyjny urzędu gminy na potrzeby Centrum Zarządzania Kryzysowego. W ramach tej inwestycji gmina planuje również wybudować windę oraz podjazd do budynku urzędu dla osób niepełnosprawnych.

Strona ukraińska, w ramach wspólnego projektu chce z kolei uregulować na swoim terenie system gospodarki odpadami.

Duże inwestycje w gminie Jasło w ramach współpracy z Ukrainą (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Powstanie Gminne Centrum Kultury w Osobnicy

W ramach drugiej umowy, która zostanie zawarta między gminą Jasło a miastem Samborem, w ramach przyznanych środków unijnych strona polska podejmie budowę Gminnego Centrum Kultury w Osobnicy. Jest to pierwsza taka inwestycja w gminie.

Z kolei ukraiński partner – miasto Sambor – w ramach otrzymanych środków chce odnowić budynek tamtejszego ratusza.

Umowy na przełomie sierpnia i września

Samorządy Polski i Ukrainy są już po pierwszych rozmowach w sprawie zawarcia porozumienia. W miniony czwartek Rada Gminy udzieliła wójtowi Stanisławowi Pankiewiczowi przyzwolenie do podjęcia zobowiązań finansowych na realizację inwestycji.

Uroczyste podpisanie umowy o współpracy między samorządami odbędzie się na Ukrainie w dniach 23 – 24 sierpnia. Zostaną w nich szczegółowo określone zadania i zakresy prac. Dopiero wówczas zostanie oszacowana wielkość środków finansowych potrzebnych na realizację inwestycji po obu stronach. Jak zapewnił wójt gminy Jasło, wielkość tych środków będzie znane około 10 września.

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kiero
Kiero
2024 lat temu

ooo. Jak fajnie, że ktoś bierze się za to miasto.

Tobiasz
Tobiasz
2024 lat temu

Wójt mógłby poprawić kilka innych rzeczy na wioskach, a nie pchać się w jakieś współprace, które i tak nic nie dadzą.

Ania
Ania
2024 lat temu

Te panie na pierwszej fotce to sobie pozują do fotki – kasę za uczestnictwo w sesji dostaną i są happy. Co do współpracy, to mam nadzieję, że coś przyniesie.

ewa
ewa
2024 lat temu

Czarny to piękny kolor – bardzo wyszczupla.
Purpura jest the Best.
Nawet Biskup tak pięknie nie wygląda !!!

Osobnica
Osobnica
2024 lat temu

Więc czekamy na budowę Gminnego Centrum Kultury w Osobnicy. Skoro jak piszecie jest to pierwsza taka inwestycja, ale pomyślcie o kasie..

STANISŁAW
STANISŁAW
2024 lat temu

Widać,że Pankiewicz stroszy piórka na salony przy Wiejskiej…Ciągle jakieś rewelacje ogłasza….Teraz Ukraina skanalizuje gminę…to dobry żart…Ale ludziska ciemne to kupią jako prawdę,którą poznają po 9 pażdziernika ,i to już br….Dość jaj,to jest po prostu nudne wynaturzenie!

Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Stanisławie wyrażasz to chyba w przenośni i zazdrości. Chyba nie zaprzeczysz Pankiewicza kompetencje.

z gminy
z gminy
2024 lat temu

w KOWALOWACH OD 5 LAT KANALIZUJĄ, OD UBIEGŁEGO ROKU PO SKOPANIU DZIAŁEK W LISTOPADZIE NIC NIE RUSZYLI I IDZIE NASTĘPNA ZIMA ! GDZIE TE 100% KANALIZACJI W GMINIE? W URZĘDZIE? czekamy na kanalizację w Kowalowach – będzie za następne 5 lat !!!! a Ukraina może nas skanalizować na papierze-jeszcze takiego cudu nad Wisłą nie było żeby szamba Ukraina zabierała i budowała kanalizację ale Pankiewicz pcha się wyżej i najwyżej to może u Pana Bozi uprosi ha ha!

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x