Wiadomości

Dworek, w którym przebywał Witkacy odzyska dawną świetność (foto)

XIX wieczny dworek w Tarnowcu ma nowych właścicieli. A oni mają pomysł na przywrócenie mu dawnej świetności. W końcu jest szansa, aby odzyskał dawny wygląd, z czasów, kiedy gościł i malował tam sam Stanisław Witkiewicz „Witkacy”.

Dworek w Tarnowcu. Więcej zdjęć w fotogalerii

Przed rokiem bracia Mateusz (23 lata) i Dominik (32 lata) Pawlusiowie wraz z wujkiem Stefanem Kiełtyką (60 lat) kupili zabytkowy dwór w Tarnowcu. Podobnymi obiektami interesowali się od dawna, jednak pomysł kupna narodził się spontanicznie. Zobaczyli ogłoszenie na jednej z witryn internetowych i postanowili tchnąć życie w dworek z niebanalną historią.


Na zdjęciu obecni właściciele, Mateusz Pawluś i Stefan Kiełtyka

Takich budynków jest mało. Ciężko jest w tym momencie osobom prywatnym kupić taki dworek i jeszcze w takim stanie – mówi Mateusz Pawluś – widziałem dużo podobnych obiektów, ale ten jest wyjątkowy – dodaje.
Postanowili więc zaryzykować i dzięki pomocy władz gminnych przejęli budynek od dotychczasowej właścicielki.

Miłość w „małym dworku”
Dwór w Tarnowcu został wzniesiony na początku XIX wieku. W latach 30. XX w. w jego posiadanie weszła rodzina Leszczyńskich, z którą w ostatnim okresie życia zaprzyjaźniony był malarz i dramaturg Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy).


Dwór w Tarnowcu za czasów Leszczyńskich – fot. z arch. St. Lawera

Witkacy miał tu romans z panną z dobrego domu Janiną Turowską. Była jego muzą i wielką miłością. Kiedy matka Inki nie wyraziła zgody na związek z kontrowersyjnym Witkacym, Janina poślubiła Jana Leszczyńskiego, ostatniego właściciela dworku. Witkacy był wściekły na przyjaciela, że odbił mu Inkę. Przez pewien czas nie rozmawiał z Leszczyńskim. Potem złość do przyjaciela przeszła, ale miłość do ukochanej nigdy nie wygasła.


Stanisław Witkiewicz i Janina Turowska – Leszczyńska – fot. z arch. St. Lawera

Myślę, że ona też się nigdy nie odkochała w Witkacym, co widać na zdjęciach – mówi Stanisław Lawera, sołtys Tarnowca, kopalnia wiedzy na temat Witkacego.
Po samobójczej śmierci Stanisława, Inka kompletnie się załamała. Zmarła w 1943 roku. Miała 35 lat.
„Gryzmoły” Witkacego
W latach 1935-39 Witkacy często gościł w Tarnowcu, zajmując pokój w pd-zach. narożniku dworu. Namalował tam 108 obrazów. Na ścianach dworu miały powstać liczne kompozycje malarskie przypisywane Witkacemu.


Odsłonięty fragment malowidła, prawdopodobnie autorstwa Witkacego

Tam było, co najmniej dwa malowidła. Ten, który się zachował przedstawia piękną kobietę w otoczeniu kwiatów, myślę że jest to jeden z portretów Witkacego z serii „wylizanych” ( to kategoria obrazów naturalistycznych malowanych przez Witkiewicza – przypis redakcji) – tłumaczy Lawera.
Po wojnie we dworze krótko mieściła się szkoła, potem budynek przeszedł w ręce gminnej spółdzielni w Tarnowcu. Wtedy postanowiono zamalować obrazy. Większość bezmyślnie zniszczono biorąc je za bohomazy.

Jakiś „solidny” malarz, żeby nie przebijało malowidło wziął je zeskrobał. Dlatego później  żadnych malowideł nie odnaleziono – opowiada Lawera.
„Do odważnych świat należy”
Mimo, że dwór przez lata popadał w ruinę,  Mateusz i Dominik od początku widzieli w nim piękne miejsce. Gdy pierwszy raz przekroczyli jego progi zachwycali się wszystkim. Układem pomieszczeń, wysokością sufitów, malowidłem na ścianie, podłogami i wieloma oryginalnymi detalami.
Ale przede wszystkim zachwycał ich potencjał dworku, który zapragnęli wykorzystać.


Wnętrza dworu w Tarnowcu

Do odważnych świat należy, trzeba spróbować. Ja nie widzę żadnych przeszkód, aby doprowadzić ten dworek do stanu sprzed 90 lat – mówi Mateusz.
Na razie trwają prace inwentaryzacyjne, niezbędne do rozpoczęcia remontów. Budynek został uprzątnięty, a teren ogrodzony. Prace prowadzone są pod okiem konserwatora. Remont zacznie się od wymiany dachu.
W środku sprawdzono (bezowocnie) czy na ścianach nie znajdują się inne malowidła. Poczyniono też starania, aby zabezpieczyć przed wilgocią i grzybem malowidło w południowej części. Jest szansa na jego całkowite odkrycie.


Wnętrza dworu w Tarnowcu

Zajmą się tym konserwatorzy, na pewno jest to pracochłonne, ale myślę, że w XXI wieku przy technice jaką mamy nie będzie problemów z doprowadzeniem tego do pierwotnego stanu – przekonuje Mateusz Pawluś.
Z zapału i wizji braci Pawlusiów zadowolony jest Stanisław Lawera, który wiele lat zabiegał, by dwór trafił w dobre ręce.
Widzę, że te sprawy są prowadzone z zaangażowaniem, z szacunkiem do historii i pod okiem konserwatora – mówi Lawera. – Ludzie młodzi mają dobre i racjonalne spojrzenie na świat, nie zawsze ten stary wszystko wie najlepiej. Oni to pokazują.


Wnętrze dworu w Tarnowcu

Będzie restauracja i hotelik?
Bracia planują odnowić budynek w ciągu czterech lat. Na razie nie sprecyzowano, jakie będzie jego przeznaczenie.
Z tego co rozmawialiśmy, ale jest to jeszcze nieskrystalizowane, ma tutaj powstać  restauracja, mini hotel oraz małe mieszkanie dla właściciela, który tutaj chce przyjechać i mieszkać – mówi Bogusław Wójcik, wójt gminy Tarnowiec.

Jedno jest pewne, wnętrze musi oddawać charakter miejsca.
Dwór jest z natury przyciemniony w środku i ma niesamowitą atmosferę. Myślę, że taki jak był „pokręcony” Witkacy taki powinien być dworek – mówi Stanisław Lawera.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zzz
zzz
2024 lat temu

Mała pomyłka Wójt nazywa się Bogusław Wójcik a nie Stanisław 🙂

wacek
wacek
2024 lat temu

Nareszcie zabytek jest w godnych rękach,bo to co działo się za sprawą GS wołał:upset:o o pomstę do nieba!

elos
elos
2024 lat temu

będzie ciężko, jednak wierze ze sie uda to odnowić 🙂

xx
xx
2024 lat temu

tak blisko a takie niesamowite miejsce o którym nikt nie wie. Bardzo dobrze, że znaleźli się inwestorzy, fajne miejsce będzie;) Gmina Tarnowiec się rozwija

ss
ss
2024 lat temu

a i pasowało by centrum wykurzyć stamtąd bo tylko szpeci krajobraz. Żule napewno odstraszą klientów restauracji

;)
;)
2024 lat temu

no Mateusz… Trzymam kciuki 🙂

Wyborca
Wyborca
2024 lat temu

a w jaki to sposób władze gminne pomogły w "przejęciu budynku"?

xx
xx
2024 lat temu

wkońcu zmienił się właściciel, poprzedani właścicielka nie zrobiła kompletnie nic żeby jakoś zabezpieczyć ten budynek przed ruioną. Zanim została właścicielką ten budynek nie był aż w takim tragicznym stanie, jeszcze z dwa lata i to by się zawaliło, całe szczęście żę teraz znalezli się właściciele z prawdziwego zdarzenia

Witkasia
Witkasia
2024 lat temu

Bardzo cieszy mnie fakt, że wreszcie coś ruszy z dworem tak dobrze znanym przez geniusza mego życia, Witkacego. Jednakże! Informacja o rzekomych malowidłach, które miałyby być jego autorstwem jest nierzetelna- przeprowadzono kilka lat temu badania nad nimi i wykluczono tę hipotezę. Szczegółowo sprawa opisana jest w linku poniżej. http://orka2.sejm.gov.pl/IZ4.nsf/main/3565EA4B

bogdan
bogdan
2024 lat temu

PRZY OKAZJI ZAPYTAM KTO JEST WŁAŚCICIELEM DWORKU PO ZLIKWIDOWANYM DOMU DZIECKA W SZEBNIACH I DLACZEGO TAK SIE TO UKRYWA – CZYŻBY JACYŚ PROMINENCI?

??
??
2024 lat temu

Czyli WŁADZA może nadal zabrać coś komuś i dać komuś innemu? (fragment artykułu pod drugim zdjęciem od góry) – niby nie ta epoka a wszystko po staremu – strach się (nie) bać, trzeba zrobić zasieki i psa zakupić.

...
...
2024 lat temu

……………………………….bez komentarza!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Izabela
Izabela
3 lat temu

Nie taka jest historia Witkacego i Lesczyńskich….

Zobacz także
Close
Back to top button
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x