r e k l a m a
MiastoWiadomości

Dzień Bezpiecznego Internetu

Codziennie w Polsce dochodzi do przestępstw popełnianych za pośrednictwem, czy też przy pomocy Internetu. Coraz częściej policjanci odnotowują przeniesienie pewnych kategorii przestępczości ze świata realnego do świata wirtualnego. W grę mogą wchodzić oszustwa, kradzieże, kierowanie gróźb czy też rozpowszechnianie plików z pornografią dziecięcą albo naruszenia praw autorskich. Dziś ponad 70 państw obchodzi Dzień Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (kliknij aby powiększyć)

Z badań przeprowadzonych z dziećmi w wieku 9-16 lat w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania i nie potrafi pomóc dziecku w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w Internecie, a prawie połowa nigdy nie dała wskazówki dziecku co zrobić, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi online. Aż 58% dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek korzystało z Internetu wspólnie z rodzicami. Dlatego też hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu – „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie” – ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, iż Internet powinien być elementem łączącym pokolenia, że można razem z najmłodszymi poznawać korzyści z surfowania. Obchodom towarzyszy ogólnoeuropejska kampania medialna. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu znajdziesz tutaj.

Jak co roku główną ideą polskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest realizowanie przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa dzieci online przez szkoły, biblioteki, domy kultury i inne ośrodki w całym kraju. Centralnym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 w Polsce jest konferencja dla mediów oraz profesjonalistów zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa młodych internautów, która odbędzie się dziś w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Dzień Bezpiecznego Internetu to wspaniała okazja, by jeszcze raz przypomnieć o niebezpieczeństwach czyhających w sieci i sposobach ich unikania. Policjanci włączają się aktywnie w te obchody. Podczas spotkań z uczniami w trakcie całego roku szkolnego przypominają o różnych niebezpieczeństwach w sieci i radzą, jak unikać tych zagrożeń. Wyjaśniają dzieciom i młodzieży, jak nie stać się zarówno sprawcą, jak i pokrzywdzonym podczas korzystania z Internetu.

Dla policjantów bardzo cenne są sygnały ze strony obywateli, którzy przekazują informacje o stronach z zabronionymi treściami. Funkcjonariusze bez zwłoki zajmują się tego rodzaju sprawami. Współpraca ze społeczeństwem ma dla Policji olbrzymie znaczenie – jest to bowiem wspólne przedsięwzięcie wymierzone przeciwko tym, którzy bez skrupułów próbują skrzywdzić najmłodszych.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamyk
Kamyk
2024 lat temu

No, no. Ładne zdjęcie Pan Redaktor pyknął 😛

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x