r e k l a m a
Wiadomości

Dzień zadumy i wspomnień (tv)

Wszystkich Świętych, to dzień zadumy i refleksji. Kościół katolicki czci dzisiaj wszystkich zmarłych świętych. To jedyny dzień w roku, kiedy na cmentarzach odprawiane są msze święte a przy grobach gromadzą się całe rodziny, aby wspominać swoich bliskich.

1 listopada jako dzień Wszystkich Świętych został wprowadzony w IX wieku przez papieża Grzegorza IV. Święto w swojej niemal niezmienionej formie przetrwało do dnia dzisiejszego. Na cmentarzach odprawiane są msze święta a przy grobach gromadzą się bliscy zmarłych. Palone są znicze, symbol zmartwychwstania i składane kwiaty, znak pamięci o naszych bliskich.

Dzień Wszystkich Świętych to również okazja do refleksji nad swoim życiem oraz moment, kiedy wielu zadaje sobie pytanie o to, do czego jesteśmy powołani.

 – Jest taki moment, kiedy trzeba sobie zadać pytanie po co to wszystko? Czy życie jest tylko do tego momentu, gdy ktoś stanie nade mną pewnego pięknego dnia i powie „prochem jesteś i w proch się obrócisz” i to koniec? Czy może jest jakaś rzeczywista perspektywa? To jest moment, żeby zadać sobie pytanie, czy ja wierzę w prawdziwość słów Jezusa: „w domu Ojca jest mieszkań wiele” i to mieszkanie jest również dla mnie – mówi ks. Jacek Szczęch.

Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

W tym roku na Starym Cmentarzu po raz pierwszy odbędzie się publiczna kwesta na rzecz odnowy najbardziej zniszczonych nagrobków i pomników, w tym nagrobku przedstawiającego świętego Jana Ewangelistę.

Kwesta została zorganizowana przez powołany w połowie października Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Celem Komitetu jest realizowanie przedsięwzięć zmierzających do ochrony obiektów zabytkowych jasielskiego „Starego Cmentarza.”

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ktoś
ktoś
2024 lat temu

Bardzo pięknie zrobiony materiał TV ! Rewelacja! Pozdrawiam Ks. Jacka 😉

ixi
ixi
2024 lat temu

piekna Polska tradycja, ktora trzeba chronic i pielegnowac..innne nacje ze swoimi komercyjnymi i plastikowymi dziwolagami moga sie schowac ze wstydu. Bardzo fajny filmik-serdecznie pozdrawiam

waluś
waluś
2024 lat temu

Lubię chodzić na ten cmentarz,ale jak jest pusty,lub pustawy.Nie znoszę tłumów i ryków megafonów.Czy jestem może nienormalny?

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x