MiastoWiadomości

Festiwal Nauki ruszył w JDK

Już po raz trzeci Miasto Jasło i Grupa LOTOS przystąpiły do wspólnej realizacji projektu edukacyjnego pod nazwą Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM. Projekt, mieszczący się w ramach programu Jasło Miasto Wiedzy, realizowany jest w jasielskich szkołach oraz przedszkolach. Tegoroczną edycję Ligi zainaugurował trwający dwa dni (13 i 14 listopada) Festiwal Nauki.

Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM
Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM

– Dwa lata realizacji  projektu pozwoliły zdobyć cenne doświadczenia i stworzyć lokalny system wspierania rozwoju zainteresowań i talentów młodego pokolenia – podkreślał podczas otwarcia kolejnej edycji Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu partnerowi – Grupie LOTOS za finansowe, organizacyjne i promocyjne wspieranie tego innowacyjnego projektu – zaznaczył Ryszard Pabian.

Liga Naukowa z LOTOSEM jest przykładem inicjatywy samorządu lokalnego na rzecz wspierania uzdolnionych dzieci i młodzieży we współpracy z podmiotem gospodarczym. – Cieszę się niezmiernie, że Grupa LOTOS po raz trzeci może współuczestniczyć jako partner tego wydarzenia. Wszystkim uczestnikom życzę, aby dzięki Lidze Naukowej z LOTOSEM realizowali swoje pasje, poznając te zagadnienia naukowe, którymi będą się zajmować. Opiekunom grup życzę dużej satysfakcji z współuczestnictwa w tym programie. Myślę, że spotkamy się na jego zakończeniu, kiedy to Grupa LOTOS i Miasto Jasło uhonorują waszą pracę cennymi nagrodami – mówił Roman Kościow, przedstawiciel LOTOS Infrastruktura w Jaśle.

Zbadają i przedstawią rezultaty

W trzeciej edycji projekty uczniowskie realizowane będą w trzech obszarach tematycznych: humanistycznym, matematyczno-przyrodniczym i artystycznym, przy czym wyodrębniono poziom przedszkolny i wczesnoszkolny jako programowo interdyscyplinarny. Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM ma istotną funkcję wychowawczą i promocyjną. Tematy wielu projektów dotyczą Jasła i społeczności lokalnej. Uczniowie podejmują ważne zagadnienia naukowe, kulturalne i społeczne, których wyniki mogą zaskoczyć profesjonalistów.

86 projektów, 240 uczniów, 71 nauczycieli

Do trzeciej edycji projektu zgłoszono 86 projektów naukowo-badawczych z 6 przedszkoli, 9 szkół podstawowych oraz 5 gimnazjów, w tym także z Niepublicznego Zespołu Szkół Społecznych w Jaśle. Projekty będzie realizować 240 uczniów pod opieką 71 nauczycieli. W sumie w trzech edycjach Jasielskiej Ligi Naukowej 772 uczniów przygotowało 266 małych projektów naukowo-badawczych pod opieką 186 nauczycieli-Opiekunów Ligi.

Nauka, ale nie w szkole

Jasielska Liga Naukowa jest realizowana poza systemem klasowo-lekcyjnym, a trzyosobowe uczniowskie Zespoły Ligowe korzystają z wiedzy fachowców oraz specjalistycznych zasobów jasielskich instytucji, firm, przedsiębiorstw.  W ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM organizowane są dla uczniów ciekawe konkursy  z nagrodami m.in.: Konkurs wiedzy o Grupie LOTOS – Partnerze Strategicznym Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM oraz konkurs na fotoreportaż „Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM w mojej szkole”.

Metoda projektowa

Projekt wykorzystuje innowacyjną i atrakcyjną dla uczniów metodę projektową opartą na strategii rozwiązywania problemu badawczego. Trzyosobowe zespoły badawcze, pod opieką nauczyciela, który kieruje pracą uczniów w formie konsultacji zajmują się rozwiązaniem problemu badawczego, który sobie założyli. Warto zaznaczyć, że realizacja projektów uczniowskich jest monitorowana przez eksperta zewnętrznego – specjalistę w zakresie metodyki projektu edukacyjnego, a wyniki prac badawczych uczniów i Opiekunów Ligi podlegają ocenie specjalistów i są publicznie prezentowane.

Jasło Miasto Wiedzy

Od 2013 roku Miasto realizuje systemowy i strategiczny program oparty na elementach rozwijających innowacyjność i kreatywność społeczną, który pozwoli na podniesienie jakości edukacji, poszerzenie oferty kształcenia i doskonalenia oraz rozwój kompetencji mieszkańców. – Celem programu jest podniesienie jakości edukacji, poszerzenie oferty kształcenia, by Jasło stało się centrum silnej edukacji, bogatym w ciekawą ofertę dla wszystkich grup społecznych – mówiła podczas prezentacji koncepcji Miasta Wiedzy, Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Jasła. Realizacja Programu Jasło Miasto Wiedzy opiera się na wielu projektach już realizowanych w mieście m.in.: Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym czy Jasielskiej Lidze Naukowej z Lotosem oraz tych obecnie przygotowywanych do dofinansowania z UE, dotyczących dydaktyki cyfrowej czy pilotażowego programu „Każde dziecko jest zdolne”.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kitty
kitty
2024 lat temu

super, że informujecie po fakcie.
Ja rozumiem, że wczesniej nie ma zdjęć, ale jakąś „gubszą” informację można było wrzucić

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x